Denizli 27°C
24 Ekim 2019 - Perşembe
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
METİN ALKAN

HAC'DA UMRE'DE GİDŞİMİZDE ARABİSTANDA NASIL DAVRANACAĞIZ (3. BÖLÜM)

 

Medine’de; Cennetü’l Baki kabristanına gidebilirsiniz. Peygamber Mescidi’nin kuzey batısında 100 mt mesafededir. Sabah ve ikindi namazlarından hemen sonra erkeklerin girişi için kapılarını açan kabristanda ehl-i Beyt ve sahabeden toplamda on bin kişinin medfun olduğu bilinmektedir. Kabirlerin yerini tayin etmek için yardım alınız. Ve kabirlerin önüne geldiğiniz zaman görevlilerin müdahale etmesine fırsat vermeden -konsantreniz bozulmasın diye- el açmadan dua etmenizi tavsiye ederiz. Üç mescitlere gidilebilir. Bulut Mescidi, Hz. Ebu Bekir ve Hz. Ali Mescidi buradadır. Hurma pazarına giden yol üzerinde, Peygamber Mescidi’nin güney doğusundadır. Yaklaşık 500 mt. yürüme mesafesindedir. Zülhuleyfe Mikat Mescidi’ne gidebilirsiniz. Mekke yolu üzerinde 20-25 km mesafededir. Turunuz Medine’den başlarsa Mekke’ye giderken uğrayacağınız mekândır. Mekke’den başlayan tur katılımcıları burayı görmezler. Peygamber Efendimizin (s.a.v.) umre için Mekke’ye giderken ihrama girdiği yerdir.

Uhud şehitliğine gidebilirsiniz. Medine mescidinin kuzeyindedir. 8-10 km mesafededir. Katıldığınız turun gezi programında uğranılan mekândır. Sıkıntısı olanların özellikle gece gitmesini tavsiye ederiz. Okçular Tepesi ve Uhud Şehitleri Mezarlığı buradadır.  Hendek Savaş Mahalli’ne gidebilirsiniz. Peygamber Mescidi’nin doğusundadır. 4-5 km mesafededir. Turunuzun gezi programı ile gidebilirsiniz.  İki Kıbleli Mescid’e gidebilirsiniz. Peygamber Mescidi’nin kuzey batısında, 8-10 km mesafededir. Katıldığınız tur gezilerinde uğranılan yerdir. Burada nafile namaz kılmaya dikkat ediniz. Kıblenin Mescid-i Aksa’dan Kâbe’ye döndüğü mekândır. Mescidin erkek kısmı girişinin üstünde (kapının hemen üzerinde) kıblenin Mescid-i Aksa’ya doğru kılındığını temsilen işaret konmuştur. Medine Tarih Müzesi’ne gidebilirsiniz. Peygamber Mescidi’nin kuzey batısında bir alışveriş merkezinin alt katındadır. Hurma Pazarı’na gidebilirsiniz. Peygamber Mescidi’nin güney batı istikametinde yaklaşık 1 km. mesafededir. Hurma çeşitlerini bolca bulabileceğiniz bu pazarda hurmadan imal edilmiş pekmez, hurma ezmesi, hurma çekirdeği tozu da bulabilirsiniz. Alacağınız hurma kolilerinin altındakilerini de görmek istediğinizi satıcıya ısrarla belirtin. Ve pazarlık yapmayı sakın ihmal etmeyin.

 Kuba Mescidi’ne de gidebilirsiniz. Peygamber Mescidi’nin güney istikametinde 5-6 km mesafededir. Özellikle Cumartesi günü gitmeye gayret ediniz ve karar verdiğiniz zaman yeni abdest alıp konakladığınız yerden öyle çıkınız. Kuba Mescidi’nde en az iki rekât nafile namaz kılınız. Mescidin bahçesinde yer alan soğutuculardan mutlaka su içiniz. Bu su Peygamber Efendimizin (s.a.v.) suyunu içtiği, kenarında oturmaktan hoşlandığı Eris kuyusundan gelen sudur. Hurma bahçesine gidebilirsiniz. Fazlaca bir özelliği olmamakla beraber gideceğiniz herhangi bir hurma bahçesi hayatınızda ilginç bir hatıra bırakabilir. Hurma satıcılarının kullandığı bu bahçelerde Hurma pazarındaki kadar çeşit olmasa da hurma çeşitleri vardır. Allah CC selamı bereketi Rahmeti üzerinize olsun.

METİN ALKAN diğer köşe yazıları
 1  2  3  4  5  6  7  ...  14  15  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 15 sayfa var.
Bu kategoride 147 adet içerik var.

Benzer Haberler
Bu yazıları okudunuz mu ?
Horoz İlçeler Gazetecilik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web