Denizli 27°C
24 Ekim 2019 - Perşembe
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
METİN ALKAN

HAC'DA UMRE'DE GİDŞİMİZDE ARABİSTANDA NASIL DAVRANACAĞIZ (2. BÖLÜM)

Mekke'de; Hira ve Sevr dağına çıkılabilir. Her iki dağın da iniş çıkış süresi 1,5-2 saati bulur. Güneşin etkisinin az olduğu zamanlarda çıkılması gerekir. Harem’in yanından bineceğiniz bir araç ile 10-15 dakikada ulaşacağınız mesafededirler.10-15 riyale gidersiniz. Hira dağına çıkarken oradaki maymunlardan korunabilmek için yanınıza baston şemsiye gibi aparatlarla çıkınız.Çantanızı kaçırmamaları için de dikkatli olunuz. Hudeybiye’ye gidebilirsiniz. 20-25 km eski Medine yolu üzerinde, Cidde istikametindedir. Toplu taşıma aracı yoktur. Özel araçla gidilir. Cirane’ye gidebilirsiniz. Taif yolu üzerinde Şeair Kasabasını geçtikten sonra sol taraftadır. 30-35 km mesafededir. Özel araçla gidilir. Toplu taşıma aracı yoktur.

 Tenim’e gidebilirsiniz. 8-9 km Medine yolu üzerindedir. Harem’in batı tarafındaki otobüs duraklarından 2 riyal karşılığında toplu taşıma araçları ile gidebilirsiniz. Dönüş için aynı güzergâh takip edilir ve tekrar Harem’in yakınına gelmiş olursunuz. Ticari taksiler 15-20 riyale götürüp getirirler. Ancak ücreti dönüşte ödemeniz gerekir. Harem’in doğusunda yer alan Peygamber Efendimizin (s.a.v.) doğduğu mekânda bulunan evi görebilirsiniz. Kütüphane olarak kullanılan mekân mesai saatleri içinde açıktır. Bayanlar giremezler. Harem’den yürüyerek 2 dakikalık mesafededir. Şecere Mescidi’ni görebilirsiniz. Harem’in kuzey doğu yönünde yaklaşık 10 dakikalık yürüme mesafesindedir.

Ana cadde üzerinde sol taraftadır. Kaldırımı daraltan küçücük yapısı ile dikkat çeken bir yapısı vardır. Yürür gibi gelerek Peygamber Efendimize (s.a.v.) selam veren ağacın hatırasına yapılmış bir mescittir. Namaz vakitleri dışında kapalıdır. Cin Mescidi’ni görebilirsiniz. Şecere Mescidi’ni 400-500 mt. geçtikten sonra karşınıza çıkan mescittir. Peygamber Efendimizin (s.a.v.) cinlerle görüştüğü mekâna yapılmıştır. Namaz vakitleri dışında kapalıdır. Cennetü’l Mualla’ya gidebilirsiniz. Mekke şehir kabristanıdır. Harem’in kuzeydoğu istikametinde yaklaşık 1 km mesafededir. Hatice annemizin kabri buradadır. Bayanlar içeriye girmezler. Arafat – Mina - Müzdelife bölgelerine katıldığınız turların standart gezi programı içerisinde gidebilirsiniz.

Bu programlarda Akabe Mescidi’nin bulunduğu yeri ve İsmail (a.s.)’ın kurban edildiği mekâna dikilen alamet taşını göstermesi için rehberinizden ısrarcı olunuz. Kâbe Müzesi ve Kâbe Örtüsü Dikimevi’ne gidebilirsiniz. Hudeybiye yolu üzerinde yan yanadırlar. Cidde’de; Kızıldeniz sahil yolu, korniş’e gidebilirsiniz. Havva annemizin kabrine gidebilirsiniz. Artık kullanılmayan, kısasların yapıldığı alanın bulunduğu yerdeki Kısas Mescidi’ne gidebilirsiniz. Denizin içine inşa edilmiş, kornişteki turunuzda göreceğiniz camiye gidebilirsiniz. Ticaret merkezine gidebilirsiniz. Ancak Türkiye’deki ürünlerin hem garantili hem de daha hesaplı olduğunu unutmayınız.

METİN ALKAN diğer köşe yazıları
 1  2  3  4  5  6  7  ...  14  15  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 15 sayfa var.
Bu kategoride 147 adet içerik var.

Benzer Haberler
Bu yazıları okudunuz mu ?
Horoz İlçeler Gazetecilik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web