Denizli 26°C
27 Ekim 2020 - Salı
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Fahrettin Koyuncu

GÜNLERİN İÇİNDEN-3/ Fahrettin KOYUNCU

GÜNLERİN İÇİNDEN-3/ Fahrettin KOYUNCU

 

Söğe

Söğe, şair İbrahim tığ’ın ikinci öykü kitabı. (İlk öykü kitabı, 2005 tarihli Karabayır’dır.) kitapta yirmi öykü yer alıyor. Söğe’deki öykülerin ortak noktası, bunların hayatı kucaklayan, gerçeklerden kopmayan ve çağın insanını yansıtan tanıklık anlatıları oluşlarıdır. Türkü derlemeciliği yanı da olan İbrahim tığ, öykülerine bu derlemelerden de hayatlar katmıştır. Tığ’ın öykülerinde, hayatın dikenleri yine içindeki insanlara batmaktadır. Hayatın sillesini yiyen insanlar kurulmuştur Tığ’ın öykülerinin başköşesine. Tığ, öykülerine konu ettiği çevreyi ve insanı anlatırken yavan değildir. İç konuşma ya da diyaloglarla kahramanların ruh hallerini bize yansıtır, yaşatır. Bu bakımdan Tığ’ın öyküleri Sabahattın Ali ve Orhan Kemal’i selamlar. Kof anlatıların öykü diye cirit attığı bir ortamda, Anadolu insanının hayatından kesitleri abartısız ve doğal bir anlatımla bize sunan Tığ’ın öyküleri okunmaya değer.

*

Osmanlı aslanı

“Minik fare içinden gelen sesi dinlemiş. Korka korka aslanın üstüne çıkmış. Ormanlar kralı aslan kükreyerek:

-Bre densiz, üzerimde ne ararsın? demiş.”

Bu cümleler, MEB tarafından bir komisyonca hazırlanan Ortaokul-8 Türkçe kitabından. Bu La Fontaine masalını Ekrem Aytar derlemiş. Bu cümleleri okuyunca “Bre densiz’le başladığına göre bu aslan La Fontaine’nin aslanı değil Osmanlı aslanı dır.” dedim. Sonra “aparma, liyakat, kul hakkı, kayırma” gibi sözcükler dayandı zihnimin kapısına. “Gidin, şimdi dersteyim!” dedim onlara.

*

Kuş resmi

Zil çaldığında 6-C’den Mustafa, elinde kocaman resim kâğıdıyla ve kocaman heyecanıyla yanıma geldi. “Hocam, bakın.” deyip çizdiği makineli tüfek resimlerini gösterdi bana. “Aferin Mustafa, resme yeteneğin var ama keşke bu yeteneğini kuş çizmekte kullansaydın.” dedim. Ben böyle deyince Mustafa’nın çizdiği tüfeklerin hepsi tutukluk yaptı. Sustu. Mustafa yüzüme baktı sadece.

*

Işık, umut

Arnavutların gurur duyduğu isimlerden biri, Nënë Teresa şöyle diyor: “Her şey ters gidiyor gibi görünse de pes etme. Tünelin sonunda her zaman ışık olduğunu unutma.” Gözüm(üz) tünelin sonunda ama henüz o ışık görünmüyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fahrettin Koyuncu diğer köşe yazıları
 1  2  3  4  5  6  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 6 sayfa var.
Bu kategoride 56 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web