Denizli 27°C
27 Ekim 2020 - Salı
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Fahrettin Koyuncu

GÜNLERİN İÇİNDEN-1

Yalan Yanlış Hayatlar

Ayfeti, Yalan Yanlış Hayatlar’ı okuyor. “Kişi kadrosu çok kalabalık. Kim, kimin nesi, zor anlaşılıyor.” dedi. İlerledikçe anlayacaksın, dedim. Kitapta ilerledikçe bana hak verdi. “Altay Öktem de Ahmet Mithat’ın müdahaleci anlatımından yararlanmış.” yargısında kolayca birleştik Ayfeti’yle.

*

Yan gelip yatmak

Denizli Büyükşehir Belediyesi, Bayramyeri Meydanı’na kamp kurup bir türlü evine girmeyen altmış beş yaş üstü vatandaşlara önlem olarak meydandaki bankları söküp götürmüş. Helal olsun, radikal çözüm dedim ama değilmiş. Ertesi gün, banksız alanda yan gelip yatanların fotoğraflarını gördüm yerel basında. Bencilikte sınır tanımayanlarla aynı havayı soluyoruz. Şiir bu hayatın neresinde o zaman?

*

Yeni kelimeler

Yeni kelimeler, yeni kavramlar, tamlamalar, cümleler bugünlerde dilimizde dolanıp duruyor. Birkaç örnek: sosyal mesafe, sosyal izolasyon, evde kal, sağlık çalışanları, koronalı vaka sayısı, entübe etmek, koronavirüs ölüm raporu…

*

Ömer Akşahan

Ömer Akşahan ölmüş. Allah rahmet eylesin. Ömer Akşahan, Tmolos Edebiyat demekti. Ödemiş’te edebiyat adına Tmolos gibi dimdik duruyordu. Tek kişilik edebiyat ordusu demekti Ömer Akşahan. İnat demekti. Yılmamak demekti. Direnmek demekti. Ruhu şâd olsun. Ödemiş ve edebiyat dünyası onu eserleri ve eseriyle (Tmolos Edebiyat dergisi) hatırlayacak. “Yarını Düşlemek” adlı yazısından bir paragrafla selamlıyorum Ömer Akşahan’ı: “Edebiyatta yarın, ne çok anlam yüklüdür. Her şeyden önce edebiyatın aktörleri yazar ve şairler yarın düşüyle yatar kalkarlar. Yarın kavramına tapıldığını söylesem yeridir. Onların bütün hedefleri yarına kalmaktan başka nedir? Her nerede yaşarlarsa yaşasınlar yazdıklarının yarına yani geleceğe kalacağına inanırlar. Yarına olan sarsılmaz inançla kalemi eline alanlar ne çilelere razı oldular.” (Tmolos Edebiyat-82, Ocak-Şubat 2020, sf.1)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fahrettin Koyuncu diğer köşe yazıları
 1  2  3  4  5  6  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 6 sayfa var.
Bu kategoride 56 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web