Denizli 27°C
27 Ekim 2020 - Salı
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Emine Hatice Üveys

Gençlerin ibadeti

İş kaygısı var gençlikte, eş kaygısı var, gelecek kaygısı var, rızık kaygısı var, nefsani bir sürü arzu başa bela. İşte tam bu hengamenin içinde yüzünü rabbe dönenler allah’ın razı olduğu yolda yürüyenler resulü’n mübarek yüzünü gülümseten ümmetinden olsa gerek. O kadar zor ve o kadar kıymetli olan bu dönüş daha az hata dolu bir ömre de atılan adım aslında. Ahirete yapılan dünya yolculuğunun amacını kavrayabilmiş olmak demek. Niçin dünyaya geldiğimizi, tek amacımızın eş bulmak, çocuk yapmak, iş sahibi olmak olmadığını anlayabilmiş olmak demek. Tüm bunların aslında imtihan için sebepler olduğunu, her şeye allah’ı razı edebilmek gözüyle bakabilme idrakını erkenden kapmış olmak demek.

Peygamberimizin yanındaki ilk müslümanlardan olan hz ali, hz zeyd daha niceleri şimdi çocuk dediğimiz yaşlarda idiler. Genç bile değil şuan ki bakış açımızla evet çocuk idiler. Dışarıya gönderirken bile korktuğumuz o yaştaki evlatlarımızı düşünelim. Onlarla aynı yaşta olan sahabeler peygamberin yanında, allah’ın dini için en önde savaştılar. Gerçek savaş nefsleri ile mücadele idi ama birde kılıçlarını kuşanıp zalimlerle savaştılar.

Bir çocuk dini ilk ailede öğrenir. Annesinin babasının öğrettiği gibi dua eder rabbine. Onların sevdiği gibi sever ya da korkar tanrı’sından. Allah’ından, çalab’ından…annesi babası gibi hitap eder yaratıcısına. Bu yüzden bizim rabbimizi nasıl tanımladığımız çok önemlidir. Belki bizler o yaşta bilmiyorduk allah’ın bu kadar sevgi dolu, bu kadar merhametli, bu kadar cömert, nahif, affetmesi bol bir allah olduğunu. Ama marifet yolculuğuna çıktığımızdan beri bunu her gün daha da derinden yaşayarak öğreniyoruz. Allah öğretiyor yolunda samimiyetle yürüyen her marifet yolcusuna. Sevdikçe güveniyorsunuz rabbinize, güvenmediğiniz kimseyi sevemezsiniz, sevmediğinize de güvenemezsiniz. İşte bu ikisini de yaşatarak işliyor rabbimiz her bir hücremize. Bu eşsiz yolculuğa çıkmış bir marifet yolcusunun evladına allah’ı anlatmasını hayal edin. Onu bu sevgi ile büyüttüğünü ve koca bir neslin allah’ı böyle en samimi yoldan tanıyarak büyüdüğünü bir hayal edin. Ne muhteşem dünya değil mi!

İşte burada bizlere çok iş düşüyor, gençlerimize çok iş düşüyor. Bu demek değil ki yaşlılardan vazgeçtik. Asla !

Nefes alan herkes için hala umut vardır. Şuan bu satırları okuyan kardeşim senin için de umut varki rabbin sana davetini sunuyor. Bu yol sadece seni kurtarmıyor. Senle birlikte çevreni, senle yolu kesişen ve tebliğ yaptığın nasibi olan herkesi kurtarıyor. Dikkat insan değil yol kurtarıyor. Kulun kendi gayreti kurtarıyor. Tıpkı şanlı peygamberimizin kızı hz fatıma’ya öğüdü gibi. “ey fatıma babanın peygamber olmasına güvenme, ibadet ve taatından kalırsan seni ben bile kurtaramam.” İnanmayın kardeşlerim. Peygamberin kurtaramam dediği yerde kimse kimseyi kurtaramaz. Şefaat peşinde koşmak yerine öyle bir hayat yaşayın ki ardınızdan fatiha bile okunmasına muhtaç olmayın. Sadece allah’ın rahmetine kalsın işiniz. Peygamberin has ümmeti ondan şefaat bekleyenler değildir. Onunla birlikte şefaat etme izni verilecek olanlardır. Bunu biraz düşünün. Ben nasıl yaşıyorum diye. Selçuklu mezarlarında mezar taşına ruhuna fatiha yazılmazmış. Zira öyle bir yaşarlarmış ki islamı ne götüreceklerde yanlarında götürürler ardlarından okunacak duaya muhtaç kalmazlarmış. Biz öldükten sonra da dilenci mi olacağız, yoksa gülümseyerek allah’ın huzuruna varmayı bekleyenlerden mi olacağız buna bakalım. Peygamberin has ümmeti mi olacağız yoksa şefaat eder mi diye merakla bekleyenlerden mi olacağız. Onun yanında savaşan hz ali, hz hamza, hz zeyd mi olacağız yoksa evlerine saklanan ama müslümanım diyen korkaklardan mı olacağız. Haydi bunu düşünün. Düşünürken de www.veyselkarane.com sayfasını ziyaret edip ziyaretçi defterini okuyun. Marifet ehline allah nasıl cömert kendilerinden dinleyin. Sonra sizde yapın bu zikri siz de yaşayın ve görün.

Emine Hatice Üveys diğer köşe yazıları
 1  2  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 2 sayfa var.
Bu kategoride 13 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web