Denizli 29°C
23 Eylül 2019 - Pazartesi
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Ömer Ayhancı

GELENEKSEL TARIM MI? BİLİMSEL TARIM MI?

Bu hafta Burdur ili Bucak ilçesinde idik; baharın gelişi ile birlikte bağ işlerimiz başladı. Bağ da ilk işçilik budak, bizde o işi yapmak için Bucak’ta idik. Ülkemizde çok alışık olmadığımız ama aslında olması gereken bir uygulama ile karşılaştık. Malum ülkemizde eğitim alıp konusunda uzman olan mühendis gibi teknik personeller, anlatır ama pek uygulama tarafına geçmezler. Yani taşın altına elini koymazlar.

Oysa bu gittiğimiz tesiste elini taşın altına koymuş sadece mühendis değil mühendisleri yetiştiren Profesör hocamızla karşılaştık.  Bağ ve kiraz ağırlıklı olmak üzere, şahane bir meyve bahçesi sahibi. Tabi ki olması gereken ama memleketimizde nadir rastlanan, işi yapmış olan hocamıza hayran kalarak ve takdir ederek evimize döndük.

                Başlıktaki söz nereden çıktı denip ne anlama geldiği merak edilmiş olabilir. Bilim insanının yanında bizim gelenekselliğimiz iddia bile olamaz, hocamızın hoşgörüsüne sığınarak bağcılık konusunda bilgi alışverişinde bulunduk. Gerçi hocamız 12 yıllık bahçesinde, bilim ile geleneksel tarımı buluşturmuş. Ama yine de tarımda yaşanarak öğrenildiğini herkesin kabul ettiği gibi hocamızda kabul edecektir kanısına vardım.

Tarım ve toprak işi başlangıçtan bırakılıncaya kadar yaşanılarak öğrenilen bir sektör. Doğa olaylarıyla birebir iç içe olan bu sektör, havanın nemine, rüzgarın akımına, güneşin derecesine vb. birçok olayın yanında;  yetiştirilen ürünün piyasada para edip etmemesi, masrafların azlığı ve çokluğu her zaman takip edilip öğrenilmesi bitmeyen şeylerdir.

İşte yukarıda bahsi geçen etkenler, yaşanılarak öğrenilen, kitaplarda yazmayan kurallar. Bu kurallar masa başında öğrenilmez. Tabi ki bilim en başta gelen, olmaz ise olmaz kuralımız. Laboratuvarı, bilimsel deneyleri, bilimsel makaleleri ile olmalı. Çoğunluğumuzun kabul edeceği gibi bilim ile geleneksel tarım bilenleri birlikte çalışmalı. Bu olduğunda daha başarılı olunacağı kanısındayım. İşte hocamız, buluşturulması zorunluluğu olan iki kişiliği kendisinde birleştirmiş. Kendisini tebrik ediyor, diğer hocalarımıza ve yetiştirdikleri mühendislere örnek olmasını diliyoruz.

                Söylemlerle üretilmediğini hatırlatıp, çalışarak, zorlukları yaşayarak, elini taşın altına koyarak, üretim olacağını; memleketin kurtuluşunun ÜRETİMDE olduğunu hatırlatmak isterim.

Ömer Ayhancı diğer köşe yazıları
 1  2  3  4  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 4 sayfa var.
Bu kategoride 32 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
Horoz İlçeler Gazetecilik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web