Denizli 26°C
27 Ekim 2020 - Salı
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Zeynep BEŞİNCİ

FOTOĞRAF ÜZERİNE

Kimimiz çok severiz fotoğraf çekilmeyi, kimimiz ise önemli günlerde bile istemeye istemeye çekiliriz. Fotoğraf çekilmeyi çok seven bir insan olarak sevmeyen insanları garip karşılıyorum. Çünkü bana göre çok değerlidir fotoğraflar. Ve bence fotoğraf olmasaydı hayatımızda büyük bir boşluk olurdu. Mesela anılarımız hep biraz eksik kalırdı. Hafızamızdan birçok anı silinse bile fotoğraflar baki kalıyor. Yıllar sonra eski fotoğraflara bakıp o günlere dönebiliyoruz. Ailemizle olan anlarımızı, okul hatıralarımızı hep canlı tutar fotoğraflar. Ölen yakınlarımızı fotoğraf olmasaydı bir daha nasıl görebilirdik. Ya da hiç görmediğimiz yıllar önce ölmüş birini. Nasıl bir bebek olduğumuzu hiç bilemezdik. Hele de çocuklarımızın, yeğenlerimizin o büyüme evrelerini, o sevimli hallerini nasıl ölümsüzleştirirdik. Şimdiki nesil fotoğraf konusunda çok şanslı. Güzel ve özel her anı ölümsüzleştirebiliyorlar. Bizlerin hele de bizden önceki neslin ne kadar az çocukluk fotoğrafı vardır mesela. Hatta bazılarının hiç yoktur. Bunun eksikliğini hissederler hep. İşte bu sebeplerden fotoğraf çok önemli bir yere sahip hayatımızda.

 Ayrıca fotoğrafın eğitimdeki önemi de tartışılmaz. Eğitimde görsellik de çok önemli yere sahip sonuçta. Mesela coğrafya eğitiminde öğrencilerin anlatılan her yeri gezip görme şansları olamaz. İşte bu açık fotoğraflar sayesinde kapatılabilir. Ki sadece öğrenciler için değil hepimiz için geçerli bu. Gezip görme şansımız olmayan yerleri ancak fotoğraflar sayesinde görebiliriz. Eğer fotoğraflar olmasaydı dünyadaki eşsiz binlerce güzelliğin varlığını bilemezdik ve görmekten mahrum kalırdık.

 Bazı insanlar için fotoğraf çekmek çok daha önemli yere sahip. Fotoğraf çekmeye gönül vermiş insanlardan bahsediyorum elbette. Onlar için fotoğraf çekmek sadece anı biriktirmek değil, zevktir aynı zamanda. Bir kuşun, çiçeğin, denizin, martının, gün batımının fotoğrafını, yakalayabildikleri güzel, ilginç her anın fotoğrafını çekebilirler. Ve fotoğraf çekmek de bir sanattır aslında. Ama her fotoğraf çekmeyi seven, eline makina alıp fotoğraf çekene sanatçı diyemeyiz. Bu işi gerçekten profesyonel anlamda yapan, hakkını veren kişiler birer fotoğraf sanatçısıdır. Gerçekten bilen, anlayan kişinin çektiği fotoğraf ile alelade bir kişinin çektiği fotoğraf arasında dağlar kadar fark var zaten. Fotoğraf sanatçısı deyince aklıma ilk gelen isimlerden biri Ara Güler. Yeri gelmişken doğum yıldönümünde bu usta fotoğraf sanatçısını da analım. Özellikle eski İstanbul'u bizlere fotoğraflarıyla yaşatmayı başarmış bir sanatçı.

 Bence özel her anı fotoğraf çekerek ölümsüzleştirmek lazım. Ama abartmadan. Mesela güzel ve özel bir anı yaşamayıp sadece fotoğraf çekmeye odaklanmak da yanlış. Ayarı tutturmak önemli. Hem anı yaşamak hem anı yakalayabilmek en güzeli.

 

Zeynep BEŞİNCİ diğer köşe yazıları
 1  2  3  4  5  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 5 sayfa var.
Bu kategoride 44 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web