Denizli 39°C
02 Temmuz 2020 - Perşembe
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Aysun GÜVEN

Flexible üreteroskopi nedir?

Gelişen teknolojilerin yardımı ile gövdesi kıvrılıp, bükülebilen, ucu yönlendirilebilen çok ince, flexible üreteroskop adı verilen cihazlarla, idrar yolundan böbreklere girilerek böbrek içindeki taşların holmium lazer ile parçalanması ve taşların çok küçük parçalara ayrılarak, taşların temizlenmesi işlemidir. Bu işlem flexible üreteroskopik olarak taşların kırılması, retrograd intrarenal cerrahi (RIRc) veya Furlas olarak adlandırılmaktadır. Flexible üreteroskopik taş kırılmasında litotriptör olarak holmium lazerin kullanılması en büyük gelişme olmuştur, çünkü holmium lazer ile tüm taşlar kırılır.

Flexible ureteroskopi nasıl yapılır?

Hastaya bir kesi yapılmadan, üretra adını verdiğimiz idrar kanalından girilir. İnce bir kılavuz tel yerleştirilirve üstünden access sheet adını verdiğimiz bir kılıf üretere yerleştirilir ve içinden flexible üreteroskop böbreğe ilerletilir. Taş kamerada görülür, ardından 230 mikron kalınlığında lazer teli flexible üreteroskopun içinden ilerletilerek taşa direk teması sağlanarak taş kırılır. Kırılan parçalar kum tanesi haline gelene kadar taş kırılır.

Flexible Üreteroskopinin taş tedavisi dışında kulanım alanları nelerdir?

İdrar yollarından olan kanamaların araştırılmasında, pozitif üst üriner sistem patolojisi ( üreter veya böbrekte tümör şüphesinde) olan hastalarda tanı koyma amacıyla kullanılabilir. Ama günümüzde en yaygın ve başarılı kullanım alanı böbrek taşlarıdır.

Flexible üreteroskopik taş tedavisinin, ESWL yöntemine üstünlüğü nedir?

ESWL uzun yıllardır böbrek taşlarının tedavisinde başarı ile uygulanan bir yöntemdir. Bununla birlikte taş tedavi seanslarının uzun sürmesi (1-4 seans), özellikle belirli bögedeki taşlarda (böbrek alt kaliks taşlarında başarısı %40-60) başarısız olması ve ESWL sonrası geride taş parçacıklarının kalması gibi istenmeyen yan etkilerinden dolayı, Flexible üreteroskopi daha etkili bir çözümdür. Günümüzde ESWL ile kırılamayan taşlarda birinci seçenek Flexible üreteroskopi dir. Ayrıca 1. 5 cm altındaki alt pol taşlarında, ESWL nin başarısızlığı nedeniyle ilk seçenektir.

Flexible üreteroskopik taş tedavisinin avantajları nelerdir?

  • En büyük avantajı yüksek başarısıdır. (90–96)
  • Böbreğe doğal yoldan girildiği için, perkütan ve açık cerrahi gibi yöntemlerden farklı olarak vücutta kesi izi olmamaktadır.
  • Yapılan çalışmalarda böbrekte doku kaybı ve fonksiyon kaybına yol açmadığı saptanmıştır.
  • Kanamaya yol açmamaktadır. Bu nedenle kanama eğilimi olanlarda ve antikoagülan kullananlarda uygulanabilmesi flexible üreteroskopiye büyük avantaj sağlamaktadır
  • Hastalar aynı gün veya ertesi gün taburcu olabilirler ve geride taş oluşumuna zemin hazırlayacak küçük parçacıklar kalmaz.
  • Pelvik ve at nalı böbrek gibi, doğuştan böbrek anomalisi olan hastalarda uygulanabilir. Bu hasta grubunda en etkili ve en kolay yöntemlerden biridir.

En büyük avantajlarından biri de hem üreter hemde böbrek taşına aynı anda müdahele edilebilmesidir. Üreter taşının üreteroskopi ile tedavisi sırasında aynı tarafta, tedavi gerektiren böbrek taşı olabilir. Böyle bir durumda üreterdeki taş alındıktan sonra, aynı taraf böbrekteki taşta alınabilir ve böylelikle hasta tamamen taşsız hale getirilebilir. Benzer şekilde her iki böbreğinde de tedavi gerektiren taşları olan hastalarda aynı seansta her iki böbrekteki taşlar flexible üreteroskopi ile temizlenebilir.

Her iki böbrekteki taşlar aynı anda tedavi edilebilir mi?

Flexible üreteroskopi ile taş tedavisinin en büyük avantajlarından biride budur. Taş yükü çok fazla değilse sağ ve sol böberekteki taşlara aynı seansta tedavi edilebilir.

Hastanede yatış süresi nedir?

İşlem sırasında kanama olmadığı, vücut da herhangibir kesi yapılmadığı ve delik açılmadığı için hastanın normal aktivitesine dönüşü kısadır. Aynı gün içinde taburcu olabilir.

Aşırı kilolu hastalarda flexible ureteroskopi uygulanabilir mi?

Evet, bu hastalarda ESWL tedavisi çoğu zaman uygulanamamakta, perkütan yöntem ise oldukça zordur. Bu hastalarda flexible üretrsokopi çok iyi bir seçenektir. Yurtdışı kaynaklı pekçok bilimsel çalışmada perkütan uygulamaları sırasında komplikasyon ve kan verilme oranları yüksek olması nedeniyle flexible üreteroskopinin ilk seçenek olması gerektiği bildirilmektedir.

 ÜROLOJİ UZMANI OP. DR. ALPER BAŞAKCI

Aysun GÜVEN diğer köşe yazıları
KAR KÜREYİCİ2020-06-17 12:46:42
NE DEĞİŞTİ2020-06-10 06:09:15
MİNİMALİZM İKİ2020-05-13 07:46:11
SON TANGO2020-05-06 09:34:16
BİR GRAMDAN SONRA2020-04-29 06:00:17
 1  2  3  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 3 sayfa var.
Bu kategoride 27 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web