Denizli 32°C
18 Eylül 2019 - Çarşamba
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Saliha  Dervişoğulları

EVLİLİK

Evlilik hayatımızda  vazgeçilmesi mümkün olmayan faydalı , düzenli bir yaşamı ,beraberliğinde getiren olaydır. Aile, yeryüzünde barındığımız en güvenli cennet benzeri bir mekandır.             Anlaşarak evlenmek,sağlıklı nesiller  yetiştirmek ve eğitmek ,her anne ve babanın kutsal görevleridir.

Size benzeyen, ortak ilgi alanlarınızın bağdaştığı , özdeğerlerinizipaylaştığınız ,fikirlerinizin uyuştuğu kişiyle evlenin.Evlendiğiniz kişinin değişmesini asla beklemeyin.Onu sevgiyle olduğu gibi kabul edin.Aşksizin gözünüzü kör etmesin. İleride bu durum  size zarar verir.Yani gözünüzü kapatarak değil,gözünüzü açarak iyi görerek, benimseyerek evliliğe adım atmanız sizin yararınıza olacaktır.İletişim kurmakta zorlandığınız kişileri seçmeyin. İyice düşünmeden evliliğe hemen ‘’Evet’’ demeyin.                                                            Başarılı bir evlilik  göründüğü kadar kolay değildir. Evlilliktamamlanmak, bütünleşmek ve bütünlenmek ister.İyi bir yuva kurmak sağlıklı çocukları  yetiştirmek içinde aile bireyleri kendilerini güvende  huzurlu hissetmek isterler.Huzur içinde olduklarında düzen rayına oturur.

Evliliklerde de kişiler eşleri hakkında içlenebilir ve eşlerinin kendilerine sarf ettiği sözleri kafalarına takarlar. Çoğu zaman eşlerini suçlamaya başlarlar. Bir insanı mutlu eden iki şık vardır: Anlatmak ve anlaşılabilmek… Eğer evlilikte kavgalar oluyorsa  karı-koca ne dertlerini birbirlerine anlatabilirler ne de iyi anlaşıldıklarını düşünebilirler. Eşler bu gibi düşüncelerden  dolayı kendilerini güvende hissetmezler. İçlenip   düşüncelerinizi içinize hapsetmek yerine , eşinizlekarşılıklı konuşarak anlaşarak  hemfikir olmak anlaşmanın birinci kuralıdır.

Dayanışma olduğunda, ilişkiniz de o kadar mutlu ve uzun ömürlü olur. Amacınız hayatınızı mutlulukla doldurmak olsun. Kıskançlıklar, çiftlerin  birbirlerine olan ilgisini soğutur ve sıkar. Aşırı kıskançlık zarar verir. Bu durumu yaratmamak gerekir.

Koşulsuz sevmeK, anlayış, hoşgörü, , samimiyet, şefkat, emek, sabır ve fedakarlık evliliğinizi her zaman zinde tutar.sevgiliyken yaşadıklarınızı  ve güzel paylaşımlarınızı evliliklerinize  taşıyın. Eşinizin her  konu hakkındaki fikirlerine değer verin. Katılmasanız dahi onun ortaya koyduğu fikirlere saygı duyun ve sonuna kadar dinleyin. Onun beklemediği sürprizler yapın eşinizin heyecan duymasını sağlayın. Başarılarını her zaman takdir edin ..Çatışmalarınızda  yıkıcı değil yapıcı olamaya çalışın.

Sevgiyle yaşayın iyi günde kötü günde hep beraber el ele  olun. Gönlünüzdeki sevgiyi azaltmayın çoğaltın…Mutlu yaşayın….

SALİHA  DERVİŞOĞULLARI

Saliha Dervişoğulları diğer köşe yazıları
ÖZDENETİM2019-09-18 06:29:58
ANNE VE BABA OLMAK 2019-08-29 06:15:59
HAYAT AKIŞI2019-08-26 06:52:29
 1  2  3  4  5  6  7  8  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 8 sayfa var.
Bu kategoride 73 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
Horoz İlçeler Gazetecilik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web