Denizli 27°C
27 Ekim 2020 - Salı
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Burak Ziya ÜLKÜ

EV ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Hayatımızın en önemli alım kararlarından biri hiç kuşkusuz  ‘’EV’’ almaktır. Ve bu karar bazen keyifli bazen de bizlere acı tecrübeler yaşatabiliyor. Büyüyen ve gelişen inşaat sektörü ile birlikte artık ihtiyaçlarınıza uygun evi seçerken karar vermek oldukça zor bir durum haline geldi.Yüzlerce seçenekten hangisi sizin için doğru karar ve ihtiyaçlarınızı uygun olduğu anlamak için bu yazımda size yardımcı olmaya çalışacağım.

1- Net, brüt metrekareye dikkat!

Konut alıcısını en çok hayal kırıklığına uğratan konuların başında ise net-brüt metrekare farkı geliyor.. Net metrekare halı alanı ya da süpürülebilir alanı temsil eder. Brüt alan, bağımsız bölümün duvarlar dahil alanıyla ortak alanların bağımsız bölüme düşen miktarının ilave edilmesi ile hesaplanan alana deniyor. Her firmanın brüt metrekare tanımı farklı. Kimi bu hesaba belli alanları katıyor, kimi ise dışında bırakıyor. Bu noktada önemli olan sizin ne aldığınızı bilmeniz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu konuda gerekli adımları attı ve sözleşmelere net ve brütün ayrı ayrı belirtilmesini zorunla hale getirdi. Bu nedenle siz de satış görevlisine bu soruları detaylı olarak sormaktan çekinmeyin. Hatta üşenmeyin bizzat ölçün!

2- Kat irtifakı ve iskân şartı

Kat irtifakı bir evin nüfus cüzdanı. Sizi hangi katta hangi daireye sahip olduğunuzu gösterir. Kat irtifakı kurulmayan bir projede hisse tapusu verilir. Sizin bir eviniz var ama neresi belli değil. Yanlışlıkla aynı ev birden fazla kişiye verilebilir. Şöyle ki; Uçakta aynı koltuğa iki bilet kesildiğini düşünün. Erken gelen oturur. Sonra gelene başka yer gösterilir. Uçakta bu sorunu çözmek kolay, ama söz konusu eviniz ise sorun büyük. Bu nedenle kat irtifakının kurulduğu binaları tercih edin.

İskân ise inşaat bittikten sonra verilir. Eğer maketten ev alıyorsanız dikkat edeceğiniz nokta firma güvenilirliği. Daha önce neler yapmış, zamanında teslim etmiş mi incelemek gerek. Ama biten bir bina varsa o noktada iskanı var mı sormak gerek.

3- Yalıtım Sınıfı Nedir?

Enerji kimlik belgesi binanın enerji tüketimi ve sera gazı salınımı A ila G arasında sınıflandırılıyor. A sınıfı enerji tüketimi açısından iyi, G sınıfı da oldukça kötü durumdaki binayı ifade ediyor. A sınıfı binalar, yasalarca öngörülen asgari şartlardan (C sınıfı) en az yüzde 60 oranında daha az enerji tüketiyor. Bu hem ülkemiz hem de sizin aile bütçeni için oldukça önemli. Öte yandan 2017 Mayıs ayına kadar ülkemizdeki tüm binaların enerji kimlik belgesi almaları gerekiyordu. Bu belge olmayan binalarda alım satım yapılamayacak. Dolayısıyla, konut satın almak isteyenlerin de müteahhitlerden enerji kimlik belgesini istemeleri çok önemli. Müteahhitlerin kullandığı yalıtım malzemelerini öğrenmeniz ve bu konuda uzman birinden görüş almanız yanılma olasılığınızı azaltacaktır.

4- Malzemeden 5 yıl sorumlu

Yapıların inşasında kullanılan malzemelerin garantisi bakımından yapımcılar sorumlu. İnce işçilik diye adlandırılan (sıva seramik parke...) konularda yapımcılar 2 yıl sorumlu oluyor. Kaba işlerde (yapının taşıyıcı sistemi, duvarlar, tüm yalıtımlar) yapımcılar 5 yıl süreyle sorumlu tutuluyor. Bu süre içinde bir sorun ile karşılaşırsanız bunun bedelini cebinizden ödemek yerine firma ile iletişime geçmenizde fayda var.

Öte yandan ev seçerken kaliteli malzeme kullanılıp kullanılmadığını anlamak zor. Eğer inşaat işi ile ilgileniyorsanız ya da çevrenizde böyle biri varsa şanslısınız. Değilse güvenilir firma bulmanız gerekecek. Sektör temsilcileri ev seçiminde vatandaşa yardım edecek profesyonel kurum eksikliği olduğuna dikkat çekiyor.

5-Cayma ve iade hakkı

28 Mayıs 2014’te yürürlüğe giren Tüketicinin Korunması Hakkında Kanuna göre, konutta sözleşmeden cayma hakkı 14 gün olarak uygulanıyor. 14 günde alımdan vazgeçen tüketiciden herhangi bir ceza da alınmıyor. Ayrıca tüketici teslim tarihine kadar konutunu herhangi bir gerekçe göstermeden iade edebiliyordu. Geçtiğimiz haftalarda yapılan bir düzenleme ile satıştan dönme hakkı 36 aydan 24 aya çekildi. Alıcının tazminatı da arttı. Satıcı, konutun satışı veya satış vaadi sözleşmesi nedeniyle oluşan vergi, harç ve benzeri yasal yükümlülüklerden doğan masraflarla sözleşme tarihinden itibaren ilk üç ay için sözleşme bedelinin yüzde 2’sine, 3 ila 6 ay arası için yüzde 4’üne, 6 ila 12 ay arası için yüzde 6’sına ve 12 ila 24 ay arası için de yüzde 8’ine kadar tazminat isteyebilecek. Konutu iade eden tüketici parasını yeni düzenlemeye göre de 180 günde geri alabilir.

6 – Evin Krediye Uygunluk Durumunu Kontrol Edin

Alacağınız evde kredi kullanacaksanız eğer sıfır dairelerde müteahhittin inşaat maliyeti yani alacağınız daireye keseceği fatura önemlidir. 2. El konut alıyorsanız burada daha çok dikkat etmelisiniz. Türkiye’nin geneline yayılan ve yüksek tapu harçlarından kaçmak için genelde tapuya bildirilen rakamlar düşükten gösterilir. Eğer alacağınız evin tapu yılı 5 yılı geçmediyse çekeceğiniz   kredi yapılan tapu rakamını geçmemelidir. 5 yılı geçmiş tapularda ise ekspertiz değerinin %80’ine kadar kredi kullanılabilir.

7- Ev Bütçenizi Net Olarak Belirleyin

Ev alırken en önemli konu bütçenin belirlenmesidir. Elde ki nakittiniz kredi ile destekleyerek ev almayı planlıyorsanız ev bütçenizin %50’sini geçmeyecek kredi taksitini ödemek için ayırabilirsiniz. Bütçenizi zorlayacak evleri seçmek yerine gelişen değerlenen bölgelerde daha uygun fiyatlarda ev alarak hızla artan m2 fiyatlarını lehinize çevirebilirsiniz.

8- Ulaşım Seçenekleri ve Sosyal Alanlara Yakınlığını Değerlendirin

Denizli artık büyükşehir olmasıyla merkezi hızla büyümeye ve yüz ölçümü genişlemeye başladı. Bu sebeple ev alırken ebeveynlerin ve çocukların servis güzergahı ya da iş yeri uzaklığı ev seçerken alıcılar için önemli bir durum. Şehrin son yıllarda hızla büyümesi ise yeni yapılaşmanın olduğu bölgeleri sosyal alan yetersizliği yaşamasına sebep oluyor. Önümüzde ki yıllarda ki yatırımlar bu problemleri aşacak olsa da kısa vadede bu durum alıcıları etkileyebiliyor.

Ev almak sancılı ve zor bir karar ve bu kararı verirken bazen ihtiyaçların dışına çıkıp yanlış yönlendirmelerle kötü kararlar alabiliyorsunuz. Her işte olduğu gibi bu iş içinde profesyonellerden yardım almak size her zaman nakit ve zamandan tasarruf etmenizi sağlayacaktır. Bu yüzden işini iyi yapan bir profesyonel size 4 duvar değil mutlu anlar yaşayacağınız ihtiyaçlarınızı karşılayan yuva bulmanızda sizin yardımcı olacaktır…


Bu yazıları okudunuz mu ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web