Denizli 9°C
21 Şubat 2020 - Cuma
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Saliha  Dervişoğulları

ENGELLİ KARDEŞLERİMİZ

  Yazımı rahmetle andığım Sakıp Sabancı ile başlamak istiyorum. Babasının da onayı ile teyzesinin kızı ile evlendi. Sakıp-Türkan Sabancı çiftinin 1970 yılında bir oğulları doğdu. Metin adı verilen bu çocuk da spastik felçliydi. Sabancı, bir röportajında o günleri anlatırken, "Aile içi evliliklerin çocuklar üzerinde ne denli kötü etkileri olabileceğini ilk o zaman anladık" demişti.

     Metin Sabancı'nın tedavisi için Amerika ve Avrupa’da pek çok hastane ve doktora başvuruldu. Tamamen iyileşme olanağı olmayan bu hastalıktan muzdarip pek çok gence yardım için 1976 yılında Erol Sabancı Spastik Çocuklar Tedavi ve Eğitim Merkezi ile 1996 yılında Metin Sabancı Spastik Çocuklar ve Gençler Eğitim Öğretim ve Rehabilitasyon  Merkezi kuruldu.  Sakıp Sabancı'ya bir söyleşisinde "Bunca zenginliğiniz var. Herhalde mutlu bir insan olmalısınız?" şeklinde yöneltilen soruya verdiği cevap Sakıp Sabancı'nın aslında içinin nasıl yandığını da ortaya koyuyordu:

"Türkiye'nin en iyi otomobillerini ben üretiyorum ama oğlum bu otomobillerden maalesef birini bile kullanamıyor"  Sabancı, bu özel anların dışında hep gülümseyen yüzüyle, "Her acıdan mümkün olduğunca mutluluk yaratmak gerek" der gibiydi. Onun ,’’zenginliğim olmasaydı da evladım sağlıklı olsaydı sözü halen kulaklarımdadır.’’ Fakat o da çocuğuna çok iyi bakan ve seven babalardan biriydi. Nurlar içinde yatsın. Mekanı cennet olsun.

  Doğuştan veya sonradan herhangi  bir nedenle bedensel, zihinsel, ruhsal, duyusal ve sosyal yeteneklerini  çeşitli  derecelerde kaybetmesi nedeni ile toplumsal yaşama uyum sağlama ve günlük gereksinimlerini  karşılama güçlükleri olan korunma, bakım, rehabilitasyon, danışmanlık ve destek hizmetlerine ihtiyaç duyan kişiler bizlerin engelli kardeşlerimizdir. Onlara her konuda bizlerin, gerek devletimizin, veya halkımızın ve ailelerin ellerinden gelen her yardımı yapmaları birer görevimizdir.

  Etrafımızda engelli bir kimseyle karşılaştığımız zaman, kendimizi onun yerine koyarak bir gün bizimde belki o hale gelebileceğimizi, düşünerek muamele etmeliyiz. Toplum içerisinde zaman zaman özürlü vatandaşlarımızla karşılaşmışsınızdır. Belki, sizden çeşitli konularda yardım istedikleri olmuştur kuşkusuz. Böyle durumlar da , yardımlarına koşmak insani görevimiz olduğunu lütfen unutmayalım.

  Caddeden geçmelerine, ellerini tutarak yönlendirmeniz güzel bir davranışınız olur. Bunları onlardan esirgemeyin. Onların çoğunun sözü ’’ bizim yüzümüze acıyarak bakmalarını istemiyoruz ‘’oluyor. Bu bakışların onları incittiğini çok iyi anlıyorum. Sadece gülümsemek ve sevgi ile bakmak inanın onlara iyi gelecektir. Acıma duygusu ile değil sevgi duygusu ile göz göze gelmenizi isterim.

    Eşimin arkadaşı Tamer beylerinde 18 yaşlarında tekerlekli sandalyede olan bedensel faaliyetlerini   tam sağlayamadığı Efe adında çok tatlı bir çocukları var. Annesi Nil hanım oğluna bir melek gibi bakımını üstlenmiş durumda ,İki kız kardeşi de efeye ellerinden geldiğince yardımcı oluyorlar. Efe gelişim için ardı sıra gelen ameliyatlarını yaptırmak adına aileleri, arabalarını bile satmışlar. Hatta babası efe adına Bursa’da Efe isminde  engelli bir çocuk parkını kendi elleri ile inşa etmişti. Efe tv izlemeyi çok seviyor hatta dizilerde oynayan bir filim yıldızını çok beğenmiş babasına dönerek    _’’Baba bana bu kızı al beni evlendir ‘’ bile demişti. Babası ’Tamam oğlum, bir gün gider isteriz ama ben senin bedelli askerlik paranı yatırdım paramız kalmadı toplayalım gider alırız ‘’ diyerek oğluna takılmıştı. Bende efeye göz kırparak’ ’Süpermiş sana yakışır’’ dediğimde o sevinç kahkahalarını duymanızı çok isterdim. Nasılda mutlu oluyordu. Eve dönerken eğilip Efeyi yanağından öpüyorum yüzü kızarıyor ama gözleri ışık ışık yanıyor. Sevilmenin verdiği gülümsemek belki de onun için en etkili bir reçeteydi.

    Tüm engelli  kardeşlerimizi  gönül dolusu  kucaklıyorum. Hepimiz onlara yardımcı olalım. Ufak bir yardım onlar için yapabileceğimiz en güzel şey. Allaha emanet olsunlar rabbim yardımcıları olsun.

     Sevgiyle kalın sağlıkla yaşayın ve engelleri aşmak için mutlaka yardımlaşalım…Hoşçakalın.

Saliha Dervişoğulları diğer köşe yazıları
GENÇLERİMİZ 2020-02-16 11:04:26
EĞİTİM2020-02-14 11:24:28
Başarmak 2020-02-07 10:32:09
Gazilerimiz 2020-01-31 10:58:08
Tepki göstermek 2020-01-28 09:49:30
Huzur 2020-01-27 11:04:26
 1  2  3  4  5  6  7  ...  12  13  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 13 sayfa var.
Bu kategoride 126 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web