Denizli 10°C
23 Şubat 2020 - Pazar
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Saliha  Dervişoğulları

EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI

Gözünün içine baktığımız ve büyüttüğümüz çocuklarımızın,Öğretmenlerimizin ve eğitim için çalışan tüm yardımcıların , 2019/2020 eğitim ve öğretim yılı hayırlara vesile olmasını diliyorum.Aileler olarak çocuklarımızın eğitilmesinde,  ilk eğitimin anne ocağından başlayarak,daha sonra okul hayatları ile ufacık yavrularımız, hayata adım atacaklar ve geleceğin meslek dallarında yerlerini bulacaklardır.Tabi bunun için çok çalışmak,başarı,azim ile diliyorum ki tüm öğrencilerimiz bu başarı çemberine koşsunlar     Eminim ki Herkes, çocuklarının en iyi  hayatları  yaşamasını, hem mutlu hem de başarılı olmaları için çalışkan olmalarını  ve yeteneklerini  kullanarak  ,dünya da  daha iyi bir meslek sahibi olmaları  adına ellerinden geleni esirgemeyeceklerdir. Bilmemiz gereken en önemli şey, çocuklarımıza ileride yetişkin olarak başarılı olmaları için, gereken değerleri ve becerileri vermek  İçin  anne, baba ve  eğitimcilere  de çok büyük görevler düşmektedir.

Annenin ilk eğitmen olduğunu çocuğa ilk bilgileri sevgi ile sunarak büyüttüğünü az çok hepimiz biliyoruz. Anneler ilk önce kendine güvenmelidir. Eğitime odaklanmalı iyi bir anne ve araştırmacı olmalıdır. Eğitimin ilk anlarından itibaren çocuklarınız ile, birer yetişkin gibi konuşmayı sürdürmeniz çok önemlidir.  Onlara eğitime başladıkları andan itibaren sürekli bebekmiş gibi davranmayı artık bırakmamız gerekiyor diye düşünüyorum. Çoğu anne, çocuklarına hitap ederken doğal olarak tiz bir ses ve basit kelimelerle bebek konuşması kullanıyor. Onlar artık bebeklikten çıktılar. Sizlerde bunu yapmamaya gayret ediniz..Çocuklarınıza güvenin ve bunu onlara hissettirin   böylece onlarda size güveneceklerdir.Hayatı tecrübe etmelerinde baskı  uygulamamak gerekir.Çocuklarınız da bazı becerileri kazanma gücünü ,kendilerinde bulsunlar Kİ  ileride ki yaşamlarında gayretlerinin semeresini görebilsinler.0-5 Yaş arası çocuklara kazandırabileceğiniz her şeyi onlara öğretin.Onların küçücük beyinleri tıpkı bir mıknatıs gibi tüm bilgileri kendilerine çekecek ve hızla öğrenme yolunda ilerleyeceklerdir.Çocukların kendi başlarına yaptıkları becerilere saygı duyun.Örneğin kendi önlüklerini giymeleri,kendi başlarına ödevler yapmalarına sevgi ile bakın. Gerekirse ödüllendirerek teşvik edebilirsiniz. Onlar mutlaka bir şeyleri başarmak için ,bir çok adımı atacaklardır. En çok istediğiniz onları önce bağımsız çocuklar, sonra güçlü ve bağımsız yetişkinler haline getirmek olmalıdır.

Çocuklarınız ; Kendi başlarına düşünebildiklerini  ve mantıklı kararlar alabildikleri takdirde, yollarına çıkan her türlü güçlükle yüzleşebileceklerinin farkına  yaşayarak varacaklardır..Tüm düşüncelerine ve karar vermelerinde  onları tam dinlemeden katı  ve tersleyici, hareketleri  sergilememeliyiz.Önce dinlemeyi ve verdikleri kararlar da, varacakları mantıksal  düşüncelerini iyice ölçmemiz daha uygun olur .İlerleyen zamanlar da çocuklarınızın  dünya da azim ve doğrulukla şekillendiklerini  izlemek hayatınızın en büyük ödüllerinden biri olacaktır.Onları mesleklerini ellerine almış,yetişkin bireyler olmasını izlemek, kadar güzel  olur.Başarılı insanlar olmasına yardımcı faktörler  beş temel değer  olan , Güven, saygı, bağımsızlık, iş birliği ve nezaket.Çocuklarınıza bunları aşılayın ve göreceksiniz ki başarılı olmamaları için hiçbir neden  olmayacaktır..Çocuklarımıza da güçlülük ve bağımsızlık yolunda önemli ve gerekli adımları atmaları konusunda güvenebiliriz.Onlara güvendiğinizi sürekli hissettirin. Her çocuk bir hazineye sahiptir ve dünyaya sunulmuş bir hazinedir. Bu hazineyi ne olursa olsun beslemek, sevmek ve yükseltmek iyi yerlere gelmelerinde yardımcı olmak ebeveynler olarak bizim sorumluluğumuzdur. Görevimiz, onlar kendi hedeflerini tanımlarken ve hızla peşinden giderken, onlara destek olmaktır. Bağımsızlık, güçlü bir güven ve saygı temeline dayanır. Gerçek anlamda bağımsız çocuklar; güçlükler, terslikler, sıkıntılar gibi yaşamın kaçınılmaz olan tüm yönleriyle başa çıkabilirler Çocuklarımıza öğretmenlerini iyi dinlemelerini, kitap okumanın önemini konusunda bilinçlendirmeliyiz. Ayrıca evde sizlerde kitap okuyun kitap okunan evde çocuklarınızda bunu örnek alacaklar ve okuma alışkanlığını kazanacaklardır.                                                                                                   Tüm öğrenci ve öğretmenlerimizin ve siz saygıdeğer velilerimizin tekrar eğitim yılını kutlar başarı ve mutluluklar dilerim.

Saliha Dervişoğulları diğer köşe yazıları
GENÇLERİMİZ 2020-02-16 11:04:26
EĞİTİM2020-02-14 11:24:28
Başarmak 2020-02-07 10:32:09
Gazilerimiz 2020-01-31 10:58:08
Tepki göstermek 2020-01-28 09:49:30
Huzur 2020-01-27 11:04:26
 1  2  3  4  5  6  7  ...  12  13  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 13 sayfa var.
Bu kategoride 126 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web