Denizli 28°C
17 Temmuz 2019 - Çarşamba
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Hüsamettin TAT

EDEBİYAT SAKİNİ GÜLNAZ YILDIRIM

İnternette ki arkadaşlarımdan Gülnaz Yıldırım, “Edeyitat Sokağı Sakinleri” Antoloji kitabında yazdığı çalışmalarından bazısını sayfasında yayınladığında kendisine; “Şiirlerinin güzel olduğunu, şiir yazmaya devam etmesini, bu çalışmalarıyla kendisine ait bir şiir kitabı çıkarabileceğini” söylediğimde, sağ olsunlar bana antoloji kitabından göndermiş ve kitabın içerisinde gönderdiği notta da bana şunları yazmış.

“Yazmak, maskeleri saklayabilme maharetini gösterebilmektir belkide. Yazıyorum, çünkü kaçırılan benliğimi kalemle dile getiriyorum. Yazarken her hangi bir sokağın virajını kullanmadan, keskin kılıç izi misali sivriltiyorum kalemimi. Yazmayı seviyorum yazmasam ölecektim, kalemim konuşmasa belki de ölmüştüm.” Diyerek yazmanın önemini kendi açısından dile getirmiştir.

Edebiyat Sokağı Antoloji kitabı, diğer antolojilerden farklı olarak yayınlanmış. Yazarların öz geçmişleri yerine, yazarların sizi bu sokakta evlerine misafir ederken hayallerindeki evlerini tanıtarak, siz misafiriymişsiniz gibi davranarak bir misafirperverlik sergilemeleri çok güzel bir karşılama oluşmuş. Kitabı okumaya başladığımızda, sanki yazara misafir olmuş gibi  değişik bir yazım şekli olduğunu göstermektedir.

Edebiyat Sokağı Sakinleri Antoloji kitabında ilk sakinin anlattığı, daha doğrusu yazdığı yazı çok güzel ve sürükleyici olup okuyucuyu o ortamdaymış gibi ağırlaması ve okuyucuyu hayale sürüklemesi çok güzel. Kitapta ilerledikçe, bazı yazarların asvalt yoldan çıkıp, kasisli bir yola girmişçesine uzun uzun yazılan ve yazıya anlam katsın diye kullanılan kelimeler, cümleler okuyucuyu sıkmakta ve yormaktadır. Diğer taraftan kasisli yoldan çıkıp yine asvalt yola girerek okuyucunun yoluna güzelliklerle devam etmesi kitabı güzelleştirmektedir.

Diğer taraftan Edebiyat Sakinleri Sokağı yazarları yazılarında çok güzel konulara değindikleri gibi şiirlerinde ve hikayelerinde sigara ve içki geçen cümleleri kullanmaları okuyucuya kötü örnek teşkil edeceğinden üzüntü duyduğumu da buradan söylemeden geçemeyeeğim.

Edebiyat Sokağı Sakinleri antoloji kitabı, Faruk Yaman tarafından derlenmiş sisyphos yayınları tarafından çıkartılmış 213 sayfadan ve yirmi bir yazardan oluşmuş bir kitap.

Edebiyat Sokağı Sakinleri kitabının son yazarı Gülnaz Yıldırım, bir deneme ve yedi şiirden oluşan çalışmalarıyla kitapta yer almıştır.

Gülnaz Yıldırım 36 yaşında iki çocuk annesi bir yazar. Ön Lisans mezunu bir hastanede klinik sekreteri olarak görev yapmakta. En büyük hayali, bir oda dolusu kitaba sahip olup, bu odada umursuzca yazı yazmak.

Yazma konusunda ilk girişimi Edebiyat Sokağı Sakinleri Antoloji kitabında olmuş. Ben ve çevresi çalışmalarına bakıp “Artık güzel yazıyorsun” dediğimizde kendisi mütevazılık göstererek “çok fırın ekmek yemem lazım bunuda biliyorum” diyerek çok yazması gerektiğini anlatmaktadır.

Yazma konusunda ise; “Kalemim bazen acıttı, bazen ağlattı, bazen anlayamadı, bazı zamanda yitip gitti ölgün şehirde. Lakin yine de yazmaya devam edeceğim. Yazmasam ölecektim yoksa” diyerek yazmanın ne kadar onun için önemli oldugunu dile getirmektedir.

Gülnaz Yıldırı’a yaşam çalışma ve yazma hayatında başarılar diliyor her şeyin gönlünce istedeği şekilde olmasını temenni ediyorum.

Hüsamettin TAT diğer köşe yazıları
ADI FİRUZE2019-07-13 10:45:00
YAŞASIN HAYAT2019-06-22 06:02:21
AREFE2019-06-01 11:28:05
HZ. ÖMER VE ŞİİR2019-05-25 06:30:05
ÜZERLİK2019-05-18 07:01:16
 1  2  3  4  5  6  7  ...  12  13  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 13 sayfa var.
Bu kategoride 122 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
Horoz İlçeler Gazetecilik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web