Denizli 16°C
25 Şubat 2020 - Salı
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları

EBRAİL (A.S) YERYÜZÜNE ÜÇ DEFA İNDİ

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla

 

Peygamber Efendimiz (s.a.v) Cebrail (as) a sordu: Ey Cebrail! Hiç 7 kat semadan yeryüzüne korku ve dehşet içinde hızlıca indin mi?

 

Cebrail : Evet Ya Muhammed 3 kez dediğin şekilde indiğim oldu.

Bunun üzerine Peygamber Efendimiz(sav) sordu: Nasıl oldu anlat?

 

Birincisi dedi Cebrail (as) ;  H.Z.İbrahim ateşe atılırken Allah (cc) bana dedi ki : Sor bakalım İbrahim’in bizden bi dileği var mıdır? O sırada ibrahim ateşe atılmış şekilde hav ada ilerliyordu. (o zaman mancılık yöntemiyle ateşe atmışlardı İbrahim Peygamberi)

 

Cebrail: Hemen süratle indim yeryüzüne ve İbrahim e sordum; Var mıdır Rabbinden istediğin bir şey?

 

İbrahim peygamber cevapladı: Çekil çekil! Rabbim’den geldiyse başım üstüne. Bunun üzerine Yaradan emretti. Ateşe serin ol! Yere yumuşak ol! Dedi.

 

Peygamber Efendimiz(sav) Ya ikincisi diye sordu Cebrail(as)’e.

Cebrail (as) : Yine İbrahim oğlu İsmail’i kurban edeceğinde bıçağın keskin yerini değil sırt tarafını İsmail’in boğazına sürtüyordu kesmek için tam farkına vardı ve bıçağı ters çevirip İsmail’in boğazına değdireceği sıra Rabbim emretti; Yetiş Cebrail al şu iki koçu İbrahim bunları kurban etsin dedi. İşte o sırada çok korktum yetişemeyeceğim diye ama şükürler olsun yetiştim. Peygamber Efendimiz(sav) sordu : Ya üçüncüsü Cebrail onu da anlat.

 

Cebrail (as) : Ya Rasulallah onu ne sen sor ne ben söyleyeyim. Rabbime en yakın olduğum yerdeydim. Kendi mekanımda ve 7 kat semanın en tepesi denebilir. Sen Uhud savaşındaydın ve savaş sırasında darbe aldın. Darbe alınca miğferinin demiri yanağına battı. Ashab geldi yanına ve sana olan terbiyesinden dolayı o demiri eliyle değil de ağzıyla yanağından hafifçe çekti çıkardı. İşte tam o sırada yanağından süzülen bir damla kan yere düştü düşecek.

Alemlerin Rabbi şöyle dedi: Yetiş Ey Cebrail! Eğer Resulümün kanı yere düşerse andolsun ki yerde ve gökte bir tek canlı bırakmam.

 

Cebrail (as): İşte o anda tüm gücümle yeryüzüne Uhud’a yöneldim. O kadar hızla indim ki yanağından süzülen kan tam yere damlamak üzereyken yetiştim ve kanadımın üzerine düşürdüm. Hamd olsun Rabbime… Allah CC selamı bereketi Rahmeti üzerinize olsun.  

diğer köşe yazıları
 1  2  3  4  5  6  7  ...  14  15  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 15 sayfa var.
Bu kategoride 147 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web