Denizli 32°C
18 Eylül 2019 - Çarşamba
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
İbrahim Efilti

Düzenli koşu ve sonrası

Uzun zamandır size buradan koşmanın ve spor yapmanın ne kadar faydalı olduğundan bahsediyorum.

Dilimde tüy bitti desem yalan olmaz. Her çeşit şekilde bunu anlattım. Şimdi bir görgü tanığı ile bunu pekiştirmek istiyorum. 2 ay koşan birinin nasıl bir değişim yaşayabileceğini Göksan Kadayıfçı güzel bir şekilde anlatıyor.

medium.com internet sitesinde yayınlanan makale ile sizi baş başa bırakıyorum…

Düzenli spor yapmak her zaman istediğim fakat bir türlü o düzene ulaşamadığım hedeflerimden biriydi. Son iki aydır kendime daha çok zaman ayırabildiğim bir dönemde olduğum için yapabileceğim en hızlı ve çabuk sportif aktiviteyi yapmak istedim. İşte koşu maceram böyle başladı.

Hedefim her gün en az 2,5 km koşmaktı. Vücudumu fazla zorlamadan ve herhangi bir maraton hedefi olmadan koşmak…Hedefimi çok fazla km koşmak üzerine değil bunu düzenli hale getirebilmek üzerine koydum. Yazın haftada bir Caddebostan sahilinde yaptığım koşuların haricinde düzenli olarak pek koşmuşluğum yoktur, hatta hiç yoktur. Aralık ayına kadar da neredeyse hiç koşmadım. Tam 9 Aralık’da başladığım hergün koşu serüvenim bende ne gibi değişimler başlattı derseniz, işte cevaplarım..

Fiziksel Değişim

Öncelikle koşmaya ilk başladığımda tahmin edebileceğiniz gibi enerjim çabuk bitiyordu, hatta tempomu tam tutturamadığımdan dolayı birden elektriklerin kesilmesi gibi bacaklarımdaki kuvvet gidiyor, ben de sürünmeye başlıyordum. Örneğin koşarken Runkeeper isminde bir uygulama kullanıyordum. İlk günün sonucu ise şöyleydi:

Tam 2 km

Bu 2km’yi koşarken bile ikinci turda çok yorulmuştum çünkü devamlı bir yavaşlayıp bir hızlanıyordum. Tempoyu ayarlayıp düzenli nefes aldıkça daha iyi ve dinç koşmaya başladım. Günler geçtikçe koşu haricinde pek birşey yapmasam da vücudumda bazı değişiklikler olmaya başladı. Fazla yağlardan kurtulmaya başladım ve vücudum daha bir şekillenmeye başladı. Hatta yürüyüşüm bile değişti diyebilirim. Evet kendimi çok daha iyi hissediyordum ve bu fark fiziksel olarak da belli oluyordu.

Psikolojik Fayda

Koşmanın mutlulukla bir ilgisi olmasa bile (ki bence olabilir) rahatlama ile kesinlikle var. Koşarken şunu fark ettim: Eğer hiç bir şey düşünmek istemiyorsanız koşu size bu seçeneği sunuyor. Çünkü bir şey düşünmemek ve beynimizi biraz olsun rahatlatmak oldukça zor bir iştir. Koşarken sadece koşunuza odaklanıp diğer herşeyden kendinizi soyutlayabilirsiniz, ister inanın ister inanmayın ama bu insanı mental olarak oldukça güçlendiriyor ve rahatlatıyor.

Nasıl Başlayabilirim?

Birinci tavsiyem mutlaka dışarıda koşmaya çalışın! Dışarıda koşmak ile koşu bandında koşmak arasında inanılmaz bir fark var. Bunu denediğinizde anlayacaksınız. İkinci olarak kendinizi fazla zorlamayın. Eğer bir maratona hazırlanmıyorsanız günde 10km koşmaya çalışmanın bir anlamı yok.

Peki gerçekten hergün koşuyor muyum?

İlk başladığım ay gerçekten hergün koştum. Havalar çok yağmurlu veya karlı olmadığı sürece de koşuyorum. Ama şu an haftada en az 4 kere koşmaya çalışıyorum ve bunu yapabilirseniz bile inanın size çok iyi gelecektir. Çok soğuk havalarda koştum, üstümü kalın giyindim yine koştum, hatta soğuk havada koşmayı daha çok seviyorum diyebilirim. Çünkü hemen ısınmak için koşmanız gerekiyor ve bu gerçekten iyi bir motivasyon kaynağı…

Bu noktada terledikten sonra hemen eve gidebileceğiniz bir noktada olmak önemli. Ayrıca koşmanızı engelleyen bir hastalığınız varsa doktorunuza başvurmanızı öneririm.

Eğer siz de düzenli spor yapmak istiyorsanız, koşu iyi bir motivasyon aracı olacaktır. Çıkın ve koşun, hafif tempoda koşun, hatta çok hafif tempoda koşun ama düzenli yapın. Beni de Kalamış civarında görürseniz yanıma gelin beraber koşalım:) Sevgiler. Alıntıdır…

İbrahim Efilti diğer köşe yazıları
 1  2  3  4  5  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 5 sayfa var.
Bu kategoride 45 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
Horoz İlçeler Gazetecilik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web