Denizli 34°C
27 Mayıs 2019 - Pazartesi
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Saliha  Dervişoğulları

DUYARLI İNSAN OLMAK

Dünyamız havası, suyu, ağaçları ve doğal yapısı ile bizlere sunulan bir cennettir. Yaşam şartlarımız için bu doğal güzellikleri korumak,sahip çıkmak hepimizin görevidir. Teknolojinin hızla büyümesi ile birlikte ne yazık ki son zamanlar da insanların yaşadığı çevre bozulmaya ve sorunlar da, hızla artıp yaşam alanlarımıza zarar vermeye başlamıştır. Sanayileşme neticesinde oluşan hava kirliliği, Ağaçların kesilmesi,iklim değişiklikleri,doğal kaynaklarımızın aşırı kullanımı sıkıntılarımızı daha da artırmıştır.

  İnsanoğlu, dünya da yaşayan en duyarlı bir birey olmalıdır. Doğanın bize bir emanet olduğunu düşünerek ona kıymet verme bilincine varmalıyız Dünya ya geldiğimiz andan itibaren gelişimimiz için doğa ile ilgili barınma, beslenme ihtiyaçlarımız ömür boyu devam edecektir. İnsan ve doğa iç içe doğrudan bir iletişim içerisindedir. Oysa bizler, farkında olarak ya da olmayarak, doğayı sürekli yok edici konumdayız. Teknolojinin hızla gelişmesi, insani istekler bu zararı giderek tehlikeli boyuta getirmektedir.

 

Duyarlı bireyler olarak doğamıza nasıl katkıda bulunabiliriz?

_ Evlerimizde kullandığımız plastikler, camlar, kağıtlar, piller, elektronik atıkları değerlendirilerek  geri dönüşüme kazandırmalıyız.

_ Çevreye ve insana zarar veren kimyasal temizleyiciler, (deterjanlar vs.) su kaynaklarımızda kirlenme yaratmakta canlıları tehdit etmektedir. Kanalizasyon şebekeleri tarafından deniz ve iç sulara taşınan bu zararlı atıklar, yer altı kaynaklarımızda da sağlıksız etkiler yaratmaktadır.  Bu olumsuzlukların giderilmesi için arıtma tesislerinin zorunlu hale getirilmesi gerekmektedir.

_ Tarım ilaçları, böcek öldürücü  kimyasal maddeler, sık kullandığımız deodorantlar ,atmosferimize zarar vermektedir. Bu maddelerde ki zehirli  gazlar ozon tabakasındaki moleküllerin  parçalanmasına neden olmaktadır. Doğaya özdeş maddelerle bu zararların önüne geçmeye yönelik çareler bulunmalıdır.

Bu dünya  hepimizin yaşam alanıdır. Çevremizi  temiz tutarak  doğayı  güzelleştirebiliriz..

 

                                                                                       Saliha DERVİŞOĞULLARI_

 

 

 

Saliha Dervişoğulları diğer köşe yazıları
 1  2  3  4  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 4 sayfa var.
Bu kategoride 37 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
Horoz İlçeler Gazetecilik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web