Denizli 38°C
25 Haziran 2019 - Salı
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Saliha  Dervişoğulları

DÜNYADA İZ BIRAKAN GÜÇLÜ KADINLAR

İngiliz İmparatorluğu’nun ilk kadın yargıcı olan Emily Murphy‘nin yaşadığı dönemde, Kanada’da kadınlara kötü muamele etmek çok sıradan bir olaydı. 1927 yılında Murphy, dört Kanadalı kadınla gücünü birleştirerek Kanada Yasası'nı hazırladı. Yasanın temelinde "Kadın insan olarak dikkate alınmamalıdır" düşüncesi vardı.

Emily Murphy, Kanada'da Alberta, Kanada ve Britanya İmparatorluğu'nda ilk kadın polis yargıcıydı. Kadınların ve çocukların haklarının güçlü bir savunucusu olan Emily Murphy , kadınların BNA Kanununa giren kişilerin statüsünü belirleyen Persons Davasında

"Ünlü Beş" e öncülük etti .

Doğum ve Ölüm: 14 Mart 1868, Ontario, Cookstown'da; 17 Ekim 1933, Edmonton, Alberta'da

Emily Murphy, kadınların mülkiyet hakları, Dower Yasası ve kadınların oy kullanması dahil, kadınların ve çocukların çıkarlarına yönelik birçok reform faaliyetinde aktif olarak yer aldı. Emily Murphy ayrıca uyuşturucu ve uyuşturucu hakkındaki yasalarda değişiklik yapmaya çalıştı.

Ancak Emily Murphy'nin rekoru karışıktı ve tartışmalı bir figür. Kanadalı kadınların oy hakkı ve mizaç gruplarındaki diğerleri gibi Batı Kanada'daki öjeni hareketini de güçlü bir şekilde destekledi . Nellie McClung ve Irene Parlby ile birlikte “zihinsel açıdan yetersiz” bireylerin istemsiz sterilizasyonu için ders verdi ve kampanya yürüttü. 1928'de Alberta Yasama Meclisi Alberta Cinsel Sterilizasyon Yasasını kabul etti . Bu yasa 1972 yılına kadar yürürlükten kaldı, 3000 kadar kişi kendi yetkisi altında sterilize edildi. British Columbia 1933'te benzer bir yasayı onayladı.

Emily Murphy'nin kariyeri:

Emily Murphy, 1901-1914 yılları arasında Janey Canuck kalem adı altında dört popüler yurtsever seyahat taslak kitabı yazdı. 1910'da Edmonton Hastane Kuruluna atanan ilk kadındı. Emily Murphy, Alberta hükümetine Dower Yasasını değiştirmek için baskı yapıyordu. 1911. Eşit Franchise Birliği'nin bir üyesiydi ve kadın oylamada Nellie McClung ile çalıştı .

1916'da, karışık şirket için uygun olmadığı için fahişelerin yargılanmasına katılmasının engellenmesi üzerine, Emily Murphy Başsavcıya protesto etti ve kadınları denemek için özel bir polis mahkemesinin kurulmasını istedi ve bir kadın hakimin başkanlık görevine atanmasını istedi mahkeme. Başsavcı, Emily Murphy'yi Alberta'daki Edmonton'daki mahkemede polis hakimi olarak kabul etti ve atadı. Alberta, Kanada ve Britanya İmparatorluğu'nda ilk kadın polis hakimi oldu.

 

Mahkemede ilk gününde, Emily Murphy'nin atanmasına avukat tarafından itiraz edildi, çünkü kadınlar BNA Yasası uyarınca "kişi" sayılmadı . İtiraz sık sık reddedildi ve 1917'de Alberta Yüksek Mahkemesi kadınların Alberta'da yaşayanlar olduğuna karar verdi.

Emily Murphy, isminin Senato için aday olarak öne sürülmesine izin verdi, ancak Başbakan Robert Borden tarafından reddedildi, çünkü BNA Yasası kadınları kişi olarak tanımıyordu.

1917'den 1929'a kadar Emily Murphy, Senato'ya atanmış bir kadının bulunması için kampanyaya öncülük etti. Sonunda kadınların BNA Kanununa giren kişiler olduğunu ve böylece Kanada Senatosu'na üye olmaya hak kazandıklarını belirten Kişiler Davasında "Ünlü Beş" i yönetti .

Emily Murphy, 1919'da yeni Kadın Enstitüleri Federasyonu Başkanı oldu.

1922'de Emily Murphy , Kanada'da uyuşturucu kaçakçılığı üzerine Siyah Mum yazdı ve uyuşturucu ve uyuşturucu yasalarındaki değişiklikleri savundu. Yazısı, tipik olarak yoksulluk, fuhuş, alkol ve uyuşturucu kullanımının Batı'ya gelen göçmenlerin neden olduğu inancını yansıtıyordu.

1930'da Başbakan Mackenzie King , Kanada Senatosu'ndaki ilk kadın olan Cairine Wilson'ı atadı.

 

Saliha Dervişoğulları diğer köşe yazıları
 ‹  1  2  3  4  5  ›  ›› 
Şuan 2 sayfadasınız, toplam 5 sayfa var.
Bu kategoride 49 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
Horoz İlçeler Gazetecilik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web