Denizli 13°C
25 Kasım 2020 - Çarşamba
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Zeynep BEŞİNCİ

DÜNYA KİTAPSEVERLER GÜNÜ

9 Ağustos Dünya Kitapseverler Günü. Belki birçoğumuz bilmiyoruz hatta kitap okumayı sevenlerimiz bile bilmiyor ama 9 Ağustos her yıl birçok kitapsever  tarafından "Dünya Kitapseverler Günü" olarak kutlanıyor.

Millet olarak okumayı sevmediğimiz yönünde genel bir kanı var ve ara ara yapılan istatistik sonuçları da bunu doğruluyor. Özellikle gelişmiş ülkeler ile yapılan okuma oranları arasındaki kıyaslamalara bakınca oldukça geride kalıyoruz. Ancak yine de okumayı seven, alışkanlık edinen, okumadan duramayan insan sayısı da az değil.

Kitap okumayı sevmeyen kişiler bile kitap okumanın aslında güzel ve övünülecek bir şey olduğunu düşünüyorlar. Bunu nereden mi çıkardım? Çünkü okumasa bile sırf internetten paylaşım yapmak için kitap alan insanlar var. Bunun yanında kitap okumanın gereksiz olduğunu düşünen, insana hiçbir şey katmadığını iddia eden, boşa harcanan zaman olarak görenler de var. İşte böyle düşünen insanlara da bir şeyler anlatabilmek maalesef mümkün değil.

 

Kitap okumanın insana pek çok katkısı vardır. İnsanın daha bilgili ve kültürlü olmasını ve daha düzgün konuşmasını sağlar. Kelime dağarcığını ve ufkunu genişletir. Öğrenciler açısından bakarsak sınavlarda daha başarılı olmalarını sağlar. Çünkü kitap okumak daha hızlı okuma ve anlama yeteneği kazandırır. Bunların hepsi bir yana okumayı seven insan için okumanın verdiği zevk, mutluluk, huzur bir başkadır. Başka dünyaları keşfetmek, bambaşka karakterler tanımak, bazen hiç beklenmeyen sonlarla şaşkına dönmek vs. tarif edilemez duygular. Güzel bir film izlemek de çok zevklidir ama bir kitapsever için güzel bir kitap okumak her zaman daha başkadır. Zaten çok güzel ve çok okunan bir kitabın filmi ya da dizisi çekildiği zaman hep kitabın gerisinde kalır, kitabın verdiği zevki veremez, yaşattığı duyguları yaşatamaz.

Keşke daha çok insan kitap okusa, kitap okumaktan mutluluk duysa. Çünkü kitap okuyan toplumların daha kültürlü ve daha gelişmiş olduğu kanıtlanmış bir gerçek. Çağımız bilgi çağı ve bilgiye ulaşmanın en iyi yolu kitaplar. Her ne kadar son dönemlerde bilgi edinmek için daha çok internet kullanılsa da internetten edinilen her bilginin doğru olmadığını biliyoruz. Bilgi kirliliğinin çok olduğu bir ortam çünkü. Bu sebeple yine en iyi bilgi kaynağı kitaplar. Elbette ki işin uzmanı tarafından yazılmış kitaplar. Gelişmiş ülkeler ile gelişmemiş ülkeler arasındaki en büyük farklardan biri kitap okuma oranları. Kitap okuma alışkanlığının çocukluktan kazandırılması daha faydalı olur. Ancak bunun dayatmayla, zorla değil de sevdirerek yapılması çok önemli. Bunu da ilk olarak ilgi alanında kitaplar okumaya yönlendirerek yapabiliriz bence.

Belki bir gün kitap okumayı seven bir toplum oluruz, yalnızca sosyal medyada paylaşmak ya da evimize dekor olarak koymak için değil de okumak için kitap satın alan bir toplum oluruz. Böyle bir toplum olmanın beraberinde daha birçok olumlu sonucun da geleceğinden şüphem yok.

Tüm kitap kurtlarının "Dünya Kitapseverler Günü" kutlu olsun.

 

Zeynep BEŞİNCİ diğer köşe yazıları
DOĞALGAZ TARTIŞMALARI2020-08-31 14:10:08
ÇÖZÜMSÜZLÜK2020-08-24 11:22:27
FOTOĞRAF ÜZERİNE2020-08-17 11:02:15
EL ALEM NE DERSE DESİN2020-07-27 12:37:29
YASAKLAR ÇÖZÜM MÜ?2020-07-20 08:23:38
ŞİDDETE HAYIR2020-07-06 10:28:05
 1  2  3  4  5  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 5 sayfa var.
Bu kategoride 44 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web