Denizli 16°C
04 Aralık 2020 - Cuma
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Salih Öztürk

DOLAR BİZİMLE UĞRAŞIYOR!

DOLAR BİZİMLE UĞRAŞIYOR!

Türk lirasının değer kaybetmesi ülkede yaşayan insanların hemen hepsinin gündeminde. Peki dolar neden yükseliyor? Türk lirasının değer kaybetmesi Türkiye’nin izlediği para politikasının enflasyona yol açmasından kaynaklı. Türkiye’de Türk lirasının değeri her geçen gün düşüyor. Biz ise bu duruma doların pahalılaşması diyoruz. Türkiye’nin izlediği para politikası, faizi enflasyonun altında tutuyor. Bu yüzden de Türk lirası ile yapılan yatırımların getirisi enflasyonun altında ezilip, bükülüyor.  Bunun bulunduğu bir ortamda döviz kurunu tutabilmek ise neredeyse imkansız.

Geçtiğimiz günlerde Türk lirasının 2020 yılında ABD Doları karşısında yüzde 20’den fazla değer kaybettiği açıklanmıştı. Bunun üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ilk defa doların yükselmesiyle ilgili bir açıklama yaptı. O açıklamada “ TL’nin yerli yerine oturacağına inanıyorum. Dövizin de altının da yerini bulacağına inanıyorum. Bunlar geçici, bu dalgalanmalar her zaman olur, onu görmemiz lazım” demişti.

Bu açıklamaların ardından vatandaş aylarca TL’nin değerli olmasını bekledi. Fakat işler daha da zorlaştı. TL en son 1 ABD dolarının karşısında 8.52 oldu. Neredeyse bütün ürünlere bütün sektörlere zam geldi. Fiyatlar arttı. Asgari ücret ile geçinmeye çalışan ailelerin olduğu neredeyse unutuldu. İnsanlar yiyecek ekmek bulamaz hale geldi.  En son 7. Olağan Kongresi için Malatya'da bulunan Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın esnafla diyaloğu dikkat çekti. Servisçi olduğunu belirten vatandaş Erdoğan'a, "İşsiziz. Evimize ekmek götüremiyoruz" dedi. "Bu bana çok abartılı geldi" yanıtını veren Erdoğan, "Keyif çayı bu. Bu çayı iç" diyerek çay dağıttı. Aslında bu cümle her şeyi özetliyor. Bu tepkiden ülkenin halini ve içinde bulunduğu ekonomik sıkıntıyı anlayabilirsiniz.

Salih Öztürk diğer köşe yazıları
 1  2  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 2 sayfa var.
Bu kategoride 13 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web