Denizli 34°C
21 Temmuz 2019 - Pazar
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Saliha  Dervişoğulları

DOĞRU ZAMANDA SUS VEYA KONUŞ

 İnsan ruhunu iki şey karartır: Susulacak yerde konuşmak, Konuşulacak yerde susmak.                                                                                                                                Sâdi Şirazî ‘nin bu anlamlı sözünün ne kadar haklı olduğunu düşünebiliyor musunuz?

Hepimizin bildiği bir atasözümüz vardır “söz gümüşse, sükût altındır” şeklinde elbette boş konuşmak, zırvalamak, sözlerimize yalan  katarak konuşmak, insanları birbirine çekiştirmek, dedikodularını yapmak insanlığımıza yakışan davranış ve sözler asla olmamalıdır. Bu tip konuşmalar bizlerin konuşmayıp ve dilimizi tutmamız gereken durumlardır. Bizlere veya karşımızdaki kişilere, haksızlık edildiğinde ise susmak, hataları görmezden gelmek seyirci gibi etkisiz kalarak izlenen yol ise, doğru bir yol  asla olamaz .  Dinen de haksızlıklar karşısında susmamamız gerektiği, peygamberimiz tarafından da  bizlere açıkça bildirilmiştir. Öyle bir toplum bireyleri olduk ki, seyirci kaldıklarımız yetmezmiş gibi dilimiz bağlanmışçasına ne yazık ki, haksızlıklar karşısında tepkisiz kalabiliyoruz. Bazen konuşulmayacak şeyleri haklıymış  gibi büyütüyor, insanların kalplerini kırıyoruz. Ramazan ayına girdik .Oruçlarımızı tuttuğumuz gibi dilimizi de tutmayı  sürekli başarabilsek, “ya doğruları konuşup,konuşulmaması gereken yerlerde ise susmayı” öğrenebilsek  ne güzel olurdu.Ruhumuzu temizlemek için çaba göstererek, Sözlerimize dikkat ederek,ağzımızdan çıkanı kulağımızla iyice duyarak, ve düşünmeden konuşmasak ve kişileri  kırmasak , ne güzel bir dünyada yaşamış olurduk diye düşünüyorum. Keşke sadece doğruları ve güzel olan sözleri söyleyip, bu güzel hayatımıza hiç yalan, dedikodu, fitnelik, fesatlık karıştırmasaydık.

Bazen karşınızdaki kişiye anlattıklarınızı anlamayacağını, sözlerin bir şey ifade etmeyeceğini fark edersiniz. Konuşmanızın onda bir şey değiştirmeyeceğini anladığınız an susmak gerçeği anlatmanın tek yolu olabilir. Sözlerinizi boşu boşuna tüketmeye gerek yoktur.  Kendini bilen kişilerle yapılan konuşmalar anlam kazanırken, cahiller ile yapılan konuşmalar sizi daha da üzer ve onlar sözlerinizden, bir şey kazanmadıkları gibi birde sizi kırıp üzebilirler. Böyle durumlar da susmaktan başka çaremiz kalmaz. En iyi seçim susmaktır.

‘’Tatlı dil yılanı bile deliğinden çıkarır ‘’ sözünü düşününce hepimiz tatlı dilli olmayı başarabilsek ve sevgiyle yaklaşabilsek belki de tüm çıkması zor durumların içinden çıkabilir ve dostluklarımızı  çoğaltabilirdik. Ruhumuzu karartmak yerine  aydınlatmak  daha güzel olurdu diye düşünüyorum..

Saliha Dervişoğulları diğer köşe yazıları
ALLAH C.C VE İNSAN 2019-07-15 11:13:09
ÇALIŞAN KADIN 2019-06-27 09:43:49
ÇOCUK VE PARA 2019-06-26 10:04:50
İYİ VE KÖTÜ 2019-06-18 09:56:44
TATİL VE GÜNEŞ 2019-06-17 09:42:51
ÇOCUKLUK ZAMANLARI2019-06-15 06:30:08
 1  2  3  4  5  6  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 6 sayfa var.
Bu kategoride 54 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
Horoz İlçeler Gazetecilik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web