Denizli 13°C
25 Kasım 2020 - Çarşamba
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Zeynep BEŞİNCİ

DOĞALGAZ TARTIŞMALARI

Birkaç gün önce Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından Karadeniz'de doğalgaz rezervi bulunduğu açıklandı. Bu tabi ki ülkemiz adına sevinilecek bir haber ama abartıldığı kadar büyük bir olay değil. Aynı zamanda küçümsenecek bir konu da değil.

İnsanların çoğu yine sadece siyasal açıdan bakıp ya direkt alkış tutuyor ya da burun kıvırıyor. Neden abartılacak bir olay değil. Çünkü bulunan rezervin Türkiye'nin ortalama doğalgaz tüketimine bakıldığı zaman sadece 6.4 yıl gibi bir süre yeteceği sonucu çıkıyor. Üstelik bu doğalgazın kullanım aşamasına gelmesi için işleme, ulaştırma gibi daha pek çok masraf yapılması gerekiyor. Kullanım aşamasına gelmesi de öyle çabuk olacak bir şey değil biraz zaman alacak.

Gerçi 2023 yılına kadar tüketim sürecine geçiş aşamasının bitmiş olacağı söyleniyor ama istatistiki verileri göz önünde bulundurursak bunun pek mümkün olmadığı görülüyor. "Ülkemiz enerji tarihinde çığır açtı", "Enerji gücü olduk" tarzı yorumlar görüyorum. Keşke olsa ama o noktada değiliz henüz. Rakamlarla daha açıklayıcı konuşacak olursak dünyanın en büyük doğalgaz rezervine sahip Rusya'nın doğalgaz rezervi 47.80 trilyon metreküp.

Karadeniz'de bulunan doğalgaz rezervi 320 milyar metreküp. Başka amaçlar adına olayı olduğundan büyük göstermenin anlamı yok. Neden küçümsenecek bir konu değil? Çünkü ne olursa olsun ortada bir kazanç var. Evet belli masrafların yapılması gerek, belli bir zaman gerek ve bulunan rezerv çok büyük değil ama yine de bir kaynak bulundu sonuçta. Bunun gerisi de gelebilir. Ki şu an için yapılan başka çalışmalar da var. Ve harcanılan bir emek var.

Bunlar da göz ardı edilemez. Şöyle düşünelim milli piyangodan büyük ikramiye çıkmadı hayatımız değişmeyecek ama elimiz boş da kalmadık. En azından biraz para çıktı. Şu an ki durumumuz bunun gibi.

Zeynep BEŞİNCİ diğer köşe yazıları
DEPREM2020-01-27 11:01:40
GSS BORCUNUZ VAR MI?2020-01-07 09:56:20
Yeni yıl2020-01-01 09:18:17
SOSYAL MEDYA2019-11-29 16:25:54
 ‹  1  2  3  4  5  ›  ›› 
Şuan 4 sayfadasınız, toplam 5 sayfa var.
Bu kategoride 44 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web