Denizli 39°C
27 Haziran 2019 - Perşembe
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Hüsamettin TAT

DARHANE ÇORBASI

Kış aylarının geldiği şu günlerde, çoğumuzun hastalanınca içtiğimiz, çoğumuzun ise zevkle hastalanmamak için içtiğimiz, çocukluğumuzda tadı damağımızda kalan analarımızın, ninelerimizin yaptığı içi acı biberli tarhana çorbası, kışın içilmesi gereken, olmazsa olmaz çorbalardan birisidir.

Köylü kadınlarımızın, hamarat ev hanımlarımızın kış hazırlıkları içerisinde yazın yaptıkları, yiyecek ve içeceklerin başında gelen tarhana emeklerle ve zahmetlerle hazırlanan bir çorba türüdür.

Hazırlık aşaması diğer yörelerde yapılan, yöresel tarhanaların birçoğuyla benzerlik göstermektedir.

İçerisinde un, yoğurt, domates, kırmızıbiber tuz gibi malzemelerin katılarak, ezilen, karıştırılan ve yoğrulan ve yirmi bir gün her gün karıştırılarak bekletilen ve yirmi bir günün sonunda temiz bir bez üzerine serilerek kuruması sağlanan kurutulduktan sonra avuçlarda ve sert bir cisimle ezilen ve ufalanan toz haline getirilen tarhana içilmeye hazır çorbalık olarak mutfaklarımızda yerini alır.

Rivayet olunur ki devrin padişahlarından biri vezirini de yanına alarak tebdili kıyafetle gezmeye çıkar. Gezindiği bölgede fakir bir eve misafir olur. Sofrada sadece çorba vardır. Padişah ikram edilen bu çorbayı beğenir ve çorbanın adını sorar. Çorbayı sofraya hazırlayıp getiren köylü kadın; “Dar hane çorbasıdır beyim, afiyetle içiniz” der.

Böylece darda olan ev anlamına gelen, Dar hane zamanla tarhana olarak günümüze kadar gelmektedir.

Emekle hazırlanan tarhana, pişirilme aşamasına geldiğinde, suda eritilerek ve karıştırılarak pişirilmeye başlanır. Tarhana çorbasına isteğe göre kavurma ve küçük et parçacıklarda eklenir. Kaynama aşamasına geldiğinde, birkaç diş sarımsak ve kurutulmuş küçük acı biberler atılarak servise hazır hale getirilir.

Tarhana çorbası sıcak bir şekilde soğutmadan içilir.

Anadolu mutfağında katkı maddelerinin çoğunluğu ile yapılan ve kendi imkânlarımızla hazırlayıp içilen sağlık kaynağı çorbalarımızdandır.

Tarhana çorbası kış aylarında sofralarımızda olmazsa olmaz çorbalarımızdandır.

Haydi, kış geldi bu soğuk kış günlerinde tarhana içelim, tarhana içirelim

Hüsamettin TAT diğer köşe yazıları
YAŞASIN HAYAT2019-06-22 06:02:21
AREFE2019-06-01 11:28:05
HZ. ÖMER VE ŞİİR2019-05-25 06:30:05
ÜZERLİK2019-05-18 07:01:16
BASTIRILMIŞ DUYGULAR2019-05-04 05:59:22
 1  2  3  4  5  6  7  ...  11  12  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 12 sayfa var.
Bu kategoride 119 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
Horoz İlçeler Gazetecilik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web