Denizli 26°C
27 Ekim 2020 - Salı
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Zeynep BEŞİNCİ

ÇÖZÜMSÜZLÜK

Okulların açılıp açılmayacağı konusu tam bir muamma oldu. 31 Ağustos'ta açılacaktı. 21 Eylül'e ertelendi. 31 Ağustos’ta uzaktan eğitim başlayacak 21 Eylül’de ise yüz yüze eğitim. Yüz yüze eğitimin yeniden ertelenmesi ihtimali de yok değil.

 

Uzun süredir tartışılan bir konu bu. Birçok kişi özellikle öğrenciler ve aileleri açılmasını istemiyor. Haliyle korkuyorlar. Sonuçta vaka sayılarında bir artış var ve zaten ertelenme sebebi de koronavirüs sayılarındaki bu artış. Ancak burada anlamsız olan okullar harici her yerin açık olması, her şeyin serbest olması. Turizm sektörü açıldı; şehir içinde ulaşım tam kapasite ile çalışıyor, insanlar dip dibe yolculuk yapıyor; alışveriş merkezleri açık; diğer bütün sektörler işinin başında. Ayrıca sınavlar ertelenmedi. Milyonlarca öğrenci girdi sonuçta bu sınavlara. Vaka sayılarında yaşanan artış da zaten bu rahatlıktan kaynaklanmadı mı? Hele de turizm sektörünün açılması tamamen yanlış bir karardı. Maddi kaygılar ile alınmış bir karardı zaten.

 

Okulların ertelenmesi  elbette mantıklı bir karar ama geri kalan sektörlerde bir kısıtlama olmadığı sürece pek bir anlam ifade etmiyor. Üstelik vaka sayılarındaki artışın kışın gelmesi ile daha da çoğalacağı düşünülüyor.

 

Virüsle mücadelede kesin bir çözüm bulmak imkansız gibi. Mesela önlem olarak okullar erteleniyor ama bazı öğrenciler zaten yasak olmayan dönemde tatil vs. derken yeterince gezdiler. Bu virüs sadece okulda bulaşacak değil ya. Bazı öğretmenler yine aynı şekilde. Okulların açılması taraftarı değilim elbette ama diğer sektörler için de bazı önlemlerin alınması ya da eski önlemlerin devam etmesi taraftarıyım. Mesela toplu taşımalarda yine sınırlı sayıda yolcu alınmalı. Toplu taşımalardaki sıkışıklık da büyük risk arz ediyor. Biraz önce de bahsettiğim gibi okul harici hayat normal şekilde devam ediyor. Seminer dolayısıyla öğretmenler görevlerine başlıyorlar bu hafta. Bu da ayrı bir konu. Okul ertelendi peki ama seminer niye var. Okul ile evi uzak şehirlerde olan öğretmenler için büyük sorun. Seminer için mecbur görev yerlerine gidiyorlar. Ama okullar ertelendiği için bir boşluk söz konusu. Bu süreçte eve geri dönseler bir dert dönmeseler özellikle yalnız yaşayanlar için ayrı bir dert. Okulların ertelenmesi haricinde camilerde alınan belli önlemler var ve bir de kısıtlama getirilen 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları. Onun dışında normal hayattan tek fark maske. Zaten onu da takmayan ya da düzgün şekilde takmayanlar var.

 

Peki ama çözüm ne? Hayatı tamamen kısıtlamak imkansız. Bütün sektörlerin çalışmasını durdurmak mümkün değil. Hem zorunlu ihtiyaçlar hem de maddi zorunluluklar nedeniyle bu mümkün değil. Zaten insanlarımızın bazıları çok duyarsız. Ne söylense boş oluyor. Yasaklar kar etmiyor onlara. Duyarlı olanlarda da artık bıkkınlık var. Maskeden, dezenfektandan, kolonyadan bıktı herkes. Çözümsüz bir noktada kaldık öylece.

 

 

Zeynep BEŞİNCİ diğer köşe yazıları
 1  2  3  4  5  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 5 sayfa var.
Bu kategoride 44 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web