Denizli 26°C
27 Ekim 2020 - Salı
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Sadık Dağdeviren

COVİT 19 KULLANILDIMI

Son zamanlarda, Korona virüs yani Covit-19 mikrobu ile ilgili olarak yapılan açıklamalara baktığımız da, Tayvan, Singapur, Güney Kore ve Virüsün ortaya çıktığı Ülke olarak kabul edilen Çin de vaka sayılarının az olarak açıklanması dikkat çekiyor.

    Bir başka konu ise söz konusu Covit-19'un da diğer gribal enfeksiyonlardan farklı olmadığı, bu virüs'ün Dünya ülkelerini panikleterek, çok iyi kullanıldığı, gücüne güç katan, dev ilaç şirketlerin amaçlarına ulaştıkları, kazançlarını iki katına çıkarttıkları  açıklanırken bu tespitlerin doüru olduğu gerçeğini de beraberinde getiriyor.

    Yine tespitlere göre, virğsğn yayılma ortamı kapalı mekanlar. Dünya ne yaptı, insanları evlerine hapsetti. Dışarıdan virüsü kapan kişi ev ortamında aile fertlerinin tamamına virüsü yaydı. Hatırlarsanız Nisan ayında İnşaat sektöründe çalışan insanlar, şantiye yemekhanesinde, maskesiz, bir biri dibinde 2.000-3000 kişi kapalı ortamda yemek yedi.

   Dışarıdan gelenler misafirhaneler de, yurtlarda yani kapalı mekanlarda tutuldu. Oysa bu virüsün yayılması kapalı ortamda gerçekleşiyor. Açık alanlarda fazla yayılmıyor. Yine anlatılanlara göre insanını evlerine kapatmayan, normal çalışma ortamına devam eden ülkelerde hastalığa yakalanan sayısı daha az.

   Çin buna en güzel örnek. Sadece ortaya çıktığı eyalet ve ilde ciddi tedbirler alındı ve diğer bölge ve eyaletlerde çalışmalara devam edildi. Bu hastalık sebebiyle ölenlerin sayına bakıldığında 20 Ağustos'ta Corana virüsten hayatını kaybeden insan sayısı 2 bin 790 kişi. 1,5 Milyara yaklaşan bir nüfusa sahip olan Çin'de orana vurduğunuzda karşınızda sıfırın az üstünde bir rakam çıkar.

   Çin Ekonomik anlamda servetine servet katan ilaç fabrikalarının tezgahına, oyununa gelmedi. Toplamda 4 yada 5 ülke kaybetmedi ama Türkiye de dahil yüzlerce Ülke çok büyük zararlarla çıktı ve fakirleşti. Bunu tezgahlayanlar, ürünlerin GDO'yla oynayanlar, Dünya'da kanser baita olmak üzere, diyabet, kalp damar yetmezliği, tansiyon, Kollesterol gibi hastalıkların yayılması ve tüketilen haplar.

   Ülkelerin yapması gereken tekrar yerli tohuma dönülmesi, et ve diğer ürünlerde kimyasal kullanımının önlenmesi, İlaç sektöründe dışa bağımlılığın azaltılması yada, tamamen ortadan kaldırılması (her türlü ilacı, ülkelerin kendi üretmesi) çok büyük önem arzetmektedir. Ben inanıyorum ki Dünya ülkeleri gün gelecek bu soyguna dur diyecektir.

   Hatırlarsanız aynı ieyler, "kuş gribi" nde denendi. Ülkemizde milyonlarca yerli tavuk türü yok edildi. Ama insanları inandıramadılar, kandıramadılar. İkinci olarak"domuz gribi" olayında denendi yine insanları kandıramadılar ve amaçlarına ulaşamadılar. Hatta Türkiye'ye 45 milyon aşı satmaya kalktılar. Dönemin Sağlık Bakanı Osman Durmuş, be bu aşıyı olmam deyince oyun bozulmuş oldu.

   Ama Covit-19'u emperyalist ilaç şirketleri çok iyi kullandı. Amaçlarına da ulaştılar. Covit ortaya çıkmadan çnce, doktorlarımız, kronik hastalığı olanlara  "Grip aşısı olun" diyordu. Çünkü diğer gribal enfeksiyonlar da yailı ve kronik hastalığı olanlarda öldürücü olabiliyor. Dünya tekrar böyle bir tezgaha gelir mi bilmem.

   Sonuç olarak Korena yani Covit-19 sonuçta ölümcül bir virüstür. Biz tedbirlerimizi almaya, maske + mesafe + hijyen üçlüsü unutmayarak aşı bulununcaya kadar, bu virüsle yaşamaya devam edeceğiz. Tedbirinizi alın kaybeden siz değil, Corena olsun. Bir baika yazı da buluşuncaya kadar, dudağınızdan tebessüm, yüzünüzden gülücük eksik olmasın.   

 

 

Sadık Dağdeviren diğer köşe yazıları
 1  2  3  4  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 4 sayfa var.
Bu kategoride 38 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web