Denizli 36°C
22 Temmuz 2018 - Pazar
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Fatma  Kileci

ÇÖLYAKTA BESLENME ÖNERİLERİ

Denizli Özel Beymer Tıp Merkezi Diyetisyeni Fatma Kileci, son zamanlarda artan çölyak hastalığı veya gluten enteropatisi rahatsızlığına dikkat çekti. Çölyak hastalığı glutene karşı kalıcı hassasiyet durumudur. Dünya çapında en sık rastlanan alerjilerden biridir. Belirtilerinde; karında öne doğru şişkinlik, kaslarda zayıflık, mide bulantısı, kusma, halsizlik, eklem-kemik ve karın ağrıları, sinirli ruh hali, ciltte kaşıntı ve döküntüler, ishal, ağırlık kaybı sayılabilir.

Tedavide gluten içeren yiyecekler diyetten çıkarılır. Glutensiz diyet ile %80 başarı elde edilir. Bazı hastalarda laktoz intöleransı da beraberinde görülebileceği için bu hastaların diyeti dikkatli planlanmalıdır. Fakat gluten  birçok besinde bulunmaktadır. Bu yüzden çölyak rahatsızlığı olanların besin etiketi okumayı öğrenip, alışkanlık haline getirmeleri gerekmektedir.

YASAK OLAN TEMEL BESİN ÖĞELERİ: BUĞDAY, YULAF, ÇAVDAR, ARPA ve KAMUT gibi gluten içeren tahıllar ve bu besinlerin unlarından elde edilen gıdalardır.

Diyetin yasakları;
-Buğday, arpa, yulaf, çavdar ve unlarından yapılan yiyecekler (makarna, ekmek, bulgur, erişte, irmik gibi)
-Şeker kamışı dışındaki mayalar
-Hazır çorbalar, bulyon tabletleri, glutenli soslar, baharat karışımları
-Hazır neskafe, çikolata, gofret gibi tüm paketli ürünler
-Dondurma, meyveli yoğurtlar
-Konserve et, hazır salam, sosis
-Hazır kahvaltılık gevrekler, müsli

Öneriler;
-Pirinç, pirinç nişastası, mısır, mısır ekmeği, baklagiller, gluteni ayrılmış buğday nişastası, patates, keçiboynuzu, tüm et-balık-tavuk çeşitleri, tüm sıvı yağlar ve çeşitleri, süt, doğal yoğurt , peynir, baharatlar, sebze ve meyveler rahatlıkla tüketilebilir.

Fatma Kileci diğer köşe yazıları

Benzer Haberler
Bu yazıları okudunuz mu ?
Horoz İlçeler Gazetecilik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web