Denizli 16°C
04 Aralık 2020 - Cuma
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Saliha  Dervişoğulları

ÇOCUKLARIMIZIN HARÇLIĞI

Çocuklara verilen miktar, sizin bütçenize ve onların ihtiyaçlarına bağlıdır. Eğer çocuğunuza verdiğiniz para, onları cezalandırma veya ödüllendirme için kullanılacaksa, alınan dersler her zaman olumsuz olur. Oysa verilen harçlık, yaşam becerileri edinmeleri için verildiğinde ise sonuçlar olumlu olur.

Çocuklarınız parasız kaldıklarında, onları bu durumdan kurtarmayın. Onların para harcamada hatalı davrandıktan sonra, sizi onları kurtarmanız için kandırmaya çalıştıklarında ciddiyet ve saygı ile hayır demesini öğrenin. Günümüzde çocukların çoğu bilgisayar oyunlarına kendilerini kaptırıp bolca harcama yaptıklarını hepimiz biliyoruz. “Oyuna gitmek için yeterince paran kalmadığında düş kırıklığına uğradığına eminim” diyerek fikrinizi hiç çekinmeden söylemeliyiz.

Bazen de başlarına gelen şeyi kavuşturma, parasızlığa neyin sebep olduğunu bulma, bundan ne öğrendiklerini, gelecekte bu bilgiyi nasıl kullanacakları konusunda, onlara yardımcı olun. Ancak bu sadece, onlar olayı açıklığa kavuşturmayı kabul ederse ve siz çocuklarınızın algılayışları ile gerçekten ilgilenirseniz bu etkili olur. İnceleme adı altında gizlice ders vermeye çalışmanız etkili olmaz.

AKILCI VE ESNEK OLMAK UYGUNDUR: Çocuklarınız, parasız kaldığında onlara kredi önerebilir ve size nasıl geri ödeyecekleri konusunda tartışabilirsiniz. Tabi bu durumu kurtarma ile aynı şey değildir.   Onlara, nasıl ödeme planı yapılacağını gösterin ve harçlıklarından bunu kesebileceğiniz miktarını beraber kararlaştırın. Bir başka olasılık, ekstradan ilaveler için para kazanabilecekleri özel işlerin bir listesini yapmak ve kredisini geri ödemesi için ona yardım etmektir. Size ilk kredisini ödemeden yeni krediler açmayın. Eğer çocuklarınızın yaşı iki veya dört ise, çocuklarınıza bozuk para ve oyuncak bir kumbara verin. Her sene, biraz daha fazla madeni para, hatta kağıt paralar katın. Onlar kumbaralarına para atmaya bayılır. Farkına varmadan tasarruf yapma alışkanlığını edinirler. Kumbaralarını yanlarına alarak onları bankaya götürün bir mevduat hesabı açtırın. Topladığı paraları, bakiyenin büyüdüğünü görmek çok eğlenceli olabilir. Hatta eğer şimdiye kadar tasarruf yapma alışkanlığı geliştirmemişlerse, Anne ve babaları olarak sizlerde bundan heyecan duyabilirsiniz.

SİPARİŞ LİSTESİ: Çocuklarınıza, almak istedikleri şeylerle ilgili bir sipariş listesi tutmaya başlamaları için onlara yardım edin. Alışveriş yaptığınız sırada ‘’Bunu da alabilir miyim?” dediklerinde, “Bunu bir daha ki sipariş listene ekleyip, almak için para biriktirmek ister misin?” diye cevap verebilirsiniz. Onlar bir şeyi satın almak için para biriktirmeyi göze alamazlar, ama o an sizden paranızı harcamanızı isterler. Eğer paranın yarısını biriktireceklerse diğer yarısını karşılayabileceğinizi önerin.

Çocuklarımızın para konusunda ders almaları için verilen harçlık, çocukların yaşam becerileri edinmesinde olanak sağlayan uzun dönemli ebeveynlik gereğidir. Anne, baba olarak uzun dönemli hedefler belirlemek, aynı zamanda da nazik ve karalı olmak gereklidir.

Sevgiyle kalın çocuklarınız ile mutlu yaşayın. Hoşça kalın.

                                                  

Saliha Dervişoğulları diğer köşe yazıları
ZORLUKLAR 2020-10-26 12:31:54
KİŞİLİK2020-10-16 11:08:57
KIŞ KAPIYA DAYANDI2020-10-15 14:36:42
ARI İLE SİNEK FARKI2020-09-24 07:52:11
HAYATIN KANUNU 2020-09-17 11:21:25
YAŞLILIK (2)2020-08-26 11:09:01
 1  2  3  4  5  6  7  ...  17  18  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 18 sayfa var.
Bu kategoride 172 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web