Denizli 29°C
25 Mayıs 2020 - Pazartesi
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Saliha  Dervişoğulları

ÇOCUKLARA KİŞİLİK KAZANDIRMALIYIZ ..

Bizim kişiliğimiz, toplumda kendimizi İyi tanıtma, çevremizdeki kişilere önyargısız bakış açımız ile onlarla kurabileceğimiz ilişki düzeyleri, verdiğimiz doğru tepkileri  kapsayan,  çeşitli ortamlarda kendimizi  duru ve net olarak gösterdiğimiz  bedensel, düşünsel ve ruhsal özelliğimizi iyi kullanmakla bizi anlatır.

Sergilediğimiz  davranış biçimlerimiz, düşünüş özelliklerimiz, ilgi ve eğilimlerimiz, yeteneklerimiz, kabiliyet ve yönelişlerimiz , ruhsal durumlarımız ile karakteristik bir bütünleşmenin topluma yansımasıdır.Toplum da iyi bireyler olması  için çocuklarımıza kişiliklerini nasıl kazandırmalıyız?

Kişiliğimiz huylarımız, topluma sergilediğimiz davranışlarımız ve karakterimiz olmak üzere, iki şıktan oluşur. Huylar ve davranışlarımız bize doğuştan gelir. Karakter yapımız ise, eğitim ve bilinçaltının inşası yoluyla kazanılır.

_Çocuklarımızdan başlarsak, onların mizaç yapıları, İlk önce anne-babası ,arkadaşları ve çevresi davranışları, tercihleri, ahlaki değerleri ve toplum kurallarını inşa etmeye çalışmaları ile başlar ve bu süreç çocukları terbiyesi ve eğitimi olarak bilinir. Yetiştiriliş ve eğitimle var olan huyların, davranış stillerinin iyiye, güzele ve doğruya  doğru kanalize edilmesi , ileride onlar için hayati önemler taşıyacaktır.Çocuk büyüyerek belli bir yaşa geldiğinde de, kendi karakter ve kişiliğini geliştirme sorumluluğunu üzerine alır. Çevresinin desteği ve yönlendirmesiyle aktif bir birey olarak kendi karakterini inşa eder. Yaratılıştan getirdiği mizaç özellikleri üzerine, aile ve toplum tarafından inşa edilen karakter sonucunda, her insan bir benlik ve hak ettiği kişiliği böylece  kazanır.

Bireyin içe dönük oluşu, soğukkanlı olması, şüpheci olması mizacıyla alakalı yanını ortaya koymaktadır. Bunlar daha çok bireyin doğuştan getirdiği kalıtımsal özellikleri ifade etmektedir. Diğer taraftan toplumdaki ahlak kurallarına riayet edilmesi, yalan söylememe ya da örf adet ve geleneklere bağlılıklar gibi özellikler ise, karakter boyutu içerisinde zamanla yer alacaktır.İnsanlar kişilik özelliklerinden dolayı değil, karakter özelliklerinden ötürü sorumlu tutulurlar. Bir insanı içe dönük, dışa dönük, rasyonel veya meraklı olmasından dolayı övemeyiz. Ama bir insanı, karakter özelliği olan dürüstlük, yalancılık, saygılılık, saygısızlık, yardımseverlik gibi karakter özelliklerinden dolayı övebilir veya kınayabiliriz. Bir kişinin kendine güveninin yüksek olması, atılgan, girişken ve başarılı olması, onun ahlâklı bir insan olduğu anlamına gelmez. Kazanmak isteyen bir insan,bazen ahlaki değerleri göz ardı eden bir anlayış içerisindedir. Öte yandan, kendine güven, girişkenlik ve başarılı olma arzusu gibi mizaçtan kaynaklanan kişilik özellikleri, dürüstlük, doğruluk ve saygılı olma gibi karakter alışkanlıklarıyla birlikte gelişmiş olur ise anlamlı iyi bir kişilik ortaya çıkabilir.

Çocuklarımızı büyütürken kişilik oluşması için sevgiyle ve  doğru eğitimlerle, kuracağı çevre arkadaşlarını  gözlemleyerek  ilerlemeliyiz. Her birey topluma kazandırılacağı için,sağlam nesiller yetiştirmeye dikkat etmeliyiz.  Burada Anne _ babalara ve eğitimcilere büyük görevler düşmektedir..

 

Saliha DERVİŞOĞULLARI_

Saliha Dervişoğulları diğer köşe yazıları
DENGE HAYATI 2020-05-14 08:36:40
ANNE OLMAK 2020-05-09 12:09:02
HEDEFLERE VARMAK 2020-05-06 06:00:43
FASULYE TANELERİ 2020-05-04 06:46:52
TARIMIN ÖNEMİ 2020-04-28 07:15:34
YÜREKLİ ASLAN 2020-04-17 08:47:39
İSTEMEYİ BİLMEK2020-04-14 06:57:47
 1  2  3  4  5  6  7  ...  14  15  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 15 sayfa var.
Bu kategoride 145 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web