Denizli 39°C
06 Temmuz 2020 - Pazartesi
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Saliha  Dervişoğulları

ÇOCUKLAR SORUMLULUKLARINI BİLMELİ

ÇOCUKLAR  SORUMLULUKLARINI   BİLMELİ

Öğrenme aşamasında olan çocuklarımıza verdiğimiz sorumlulukları, tecrübe etmelerine izin vermeliyiz. Hepimizin başındadır onların odalarının dağınık olduğu ve toplamaktan kaçtıklarını,         hatta ilgilenmek bile istemediklerini izlemişizdir.Bu nereye kadar böyle gitmeli? Çocuk on yaşlarına geldiğinde odasına konan çamaşır sepetini  hafta sonları, çamaşır yıkama gününde çamaşır makinasının olduğu bölüme getirmesi  onun görevi ve sorumluluğu olduğunu varsayalım. Gelişecek olayı beraber  izleyelim.Bir süre bu olay yerine getirilmeyecektir. Bunun yerine  çocuğunuz bildiğini okuyacak  bütün kirli çamaşırlarını yine odasında yerlere atıyor ,yine anne babası onun eşyalarını toplayacak ve yıkamak için makineye atmaya devam edeceklerdir.Karar aşaması şarttır.Ne yapılmalı?

Anne ve baba artık çocuklarına kendi işlerini yapmalarının zamanı geldiğini anlatmalı ve her ikisi de  onun kirli çamaşırlarını toplamayacaklarını açık ve net olarak söylemeleri gerekir.Eğer o yerlere fırlattığı kirli çamaşırlarının yıkanmasını istiyorsa ,onları toplamalı ,kirli çamaşır sepetine atmalı ,hafta sonu geldiği zaman çamaşır makinasının yanına  getirmesi gerektiğini  bilmelidir. Aradan bir hafta geçince ,temiz eşyalarının kalmadığını fark eder__’’Temiz çamaşırlarım kalmamış ‘’ diyerek size sitem edecektir. Annenin cevabı kesin ve açık olmalıdır._’’Hafta sonu baktığımda sen kirli çamaşır sepetini getirmemiştin.Dediğim gibi sepeti getirmezsen  bende senin kıyafetlerini yıkayamam.Kirli olan kıyafetlerini tekrardan giymek zorunda kalacaksın’’ dediğinizde elbet bozulacak ve yine kirli olanları giymek zorunda kalacaktır. Bir dahaki hafta sonunda çocuğunuzun elinde kirli çamaşır sepetini  doldurmuş olarak ve yıkanması için çamaşır makinesine  getirdiğini göreceksiniz.Çocuklar sorumluluklarını bilmeli..Mantıklı çözümler ,kendiliğinden yaşanan doğal sonuçlar ile biçimlendirilip öğretici fırsatları çocuğunuzun yakalamasını sağlar.Onlara beceri ve sorumluluk kazandırır.

Unutmayalım ki çocuklarımızı yönlendirmek ve sorumluluk aşılamak Anne ve babaların elindediir.Şimdiden vereceğiniz küçük sorumluluklar onların  hayata atıldıklarında bir ayna olacak , onlara sorumluluğunu bilen bir birey olmalarında katkı kazandıracaktır.

Saliha Dervişoğulları diğer köşe yazıları
ÇOCUK İLETİŞİMİ 2020-06-16 06:35:07
TÜRBELERE ADAK ADAMAK2020-06-09 08:55:16
DENGE HAYATI 2020-05-14 08:36:40
ANNE OLMAK 2020-05-09 12:09:02
 1  2  3  4  5  6  7  ...  15  16  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 16 sayfa var.
Bu kategoride 153 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web