Denizli 16°C
04 Aralık 2020 - Cuma
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Emine  Çoruk

ÇOCUK HAKLARI

Daha kendim çocukken, belki ilk okul çağlarında bile değilim, mahallede ne kadar çocuk varsa bize toplardım. Çocuklara karşı başka bir sevgim vardı. Aile büyüklerinden izin alıp onlara yedirir, içirir, oyunlar oynatırdım. Hatta ben hatırlamıyorum ama çocukların bir araba karşılığı bizim olmasını bile talep edermişim. Babam oto galeri işletiyordu. Çocuk aklımla bir arabayla çocukları alabileceğimizi ve bizim olabileceklerini sanıyordum galiba. Hala memleketime gittiğimde komşularımız bana bunu hatırlatırlar. ‘Siz bize Filiz’i verin, biz size bir araba verelim. Siz bize Seher’i verin, biz size bir araba verelim.’ dermişim çocukların ailelerine.

Size bunları neden anlatıyorum? Kasım ayı içerisindeyiz ve her yıl 20 kasımda ‘Dünya Çocuk Hakları Günü’ kutlanıyor. Ve ne tesadüftür ki, ben de 20 kasımda doğmuşum. Çocuk hakları gününün, benim doğduğum güne denk gelmesi bana ayrı bir mutluluk verdi ve mutlu olma adına kendime pay çıkardım. Aslında benim düşünceme göre, hakkımız olan insan ve yaşama hakkımıza gerektiği gibi saygı duyulsa ve yaşanabilse çocuk hakları, kadın hakları, hayvan hakları günü diye bir şey olmazdı. Ama maalesef tam anlamıyla yaşam hakkına saygı duyulmadığı için en azından bu günler farkındalığımızı arttırmak ve konuya dikkat çekmek için bir nebze de olsa fayda sağlıyor. 

İlk olarak Leh eğitimci Janusz Korczak'ın 1919 yılında yayınlanan "How to Love a Child" (Bir Çocuğu Nasıl Sevmeli) isimli kitabında çocuk haklarından bahsetmiş ve konuyu gündeme getirmiştir.

Dünya Çocuk Hakları Günü ilk olarak1989 yılında Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları sözleşmesi ile çocukların haklarının yasalarca tanınmasının kutlanıldığı bir gün olarak bilinmektedir.

18 yaşının altında olan her birey çocuk olarak tanımlanmış ve sözleşmede en temel değerler, ayrım gözetmeme, çocuğun yararının gözetilmesi, yaşama ve gelişme, barınma, eğitim ve sağlık olarak yer almaktadır.

Çocuk Haklarına dair sözleşme Türkiye Cumhuriyeti tarafından ise 14 Eylül 1990 tarihinde kabul edildi.

En değerli varlıklarımız olan çocuklarımızı her türlü şiddet ve istismardan korumak hepimizin sorumluluğu ve görevidir. Ruhen ve bedenen sağlıklı çocuklar yetiştirdiğimizde onlara mutlu huzurlu bir gelecek inşa ederiz ve yaşama dair her şey geleceğimizin mirasları çocuklarımızla devam eder…

Sevgiyle, hoşça ve güzelliklerle kalın…

Emine Çoruk diğer köşe yazıları
 1  2  3  4  5  6  7  8  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 8 sayfa var.
Bu kategoride 74 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web