Denizli 19°C
13 Kasım 2018 - Salı
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Seda Ündeyici

Cinsiyet Ayrımı Ve Bebekler

 

Doğar doğmaz tüm bebeklere hemen cinsiyet rolleri biçilir ve bebekler bununla büyümeye başlar. Mesela erkekse mavi giydirilir, arabalar alınır. Eğer bebek kızsa her yer pembe renkler ve barbie bebeklerle süslenir. Bu artık toplumda alışkanlık halini aldığı için herkes bir şekilde buna boyun eğer. Ancak son zamanlarda bilinçli ve modern ebeveynlik ile bu kalıplar yavaş yavaş aşılmaya başlanmıştır. Bizde bu kalıbı aşan aileler arasında sayılırız sanırım.

 Ben zaten bu dayatmaları oldum olası sevemedim ve çocuğum doğunca da buna olan nefretim daha da arttı. Oğlumun oyuncakları anlama zamanı geldiğinde bir oyuncakçıya gittik ve onun seçimiyle kocaman bir kız bebek aldık. O zamanki mutluluğu ve o bebekle oynayışı çok güzeldi. Ses çıkaran ve kendi boyu kadar bir arkadaş edinmişti kendine.

Ama o bununla sadece kızların oynayabileceğini bilmiyordu ve erkek olarak onunla oynaması ona hiç tuhaf gelmiyordu. Çünkü oyuncakların cinsiyeti yoktur ve o da bu şekilde düşünüyordu. Onun için sadece eğlence aracıydı o kadar. İşte bu yüzden kendi dayatmalarımızla onları daha küçücükken kalıplara sokup, hayatlarını bu doğrultuda yönlendirmeye çalışmaktan nefret ediyorum.

 Zaten zamanla kendi cinsiyet kalıbını bulup buna göre ilerleyecektir ancak daha bebekken bunu yapmak bana saçma geliyor. Çünkü onlar daha kızı ve erkeği bilmiyor ve bence ilk öğrenmesi gereken şey de kız veya erkek olmak değil. İlk önce insan olmayı ve kendine yetmeyi öğretmeliyiz çocuklarımıza, sonra kızı ve erkeği öğrenirler. Ve insan olmayı öğrettiğimiz neslimiz belki de geleceğimizi daha yaşanılası bir yer yapar.

 

Unutmayın hepimiz kadın veya adamdan önce insanız ve insan kalmak için çabalamayız.

Seda Ündeyici diğer köşe yazıları
VEFALI OLMAK ZOR2018-10-26 09:39:24
HİCAZ NARI2018-10-05 09:42:14
ALOE VERA MUCİZESİ…2018-09-12 10:16:33
OKUL HEYECANI…2018-09-05 10:16:30
 1  2  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 2 sayfa var.
Bu kategoride 12 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
Horoz İlçeler Gazetecilik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web