Denizli 38°C
26 Ağustos 2019 - Pazartesi
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Ömer Ayhancı

ÇİFTLİK BANK

Malum olayla ilgili yazmaz isem, kendimi topluma karşı görevini yapmamakla itham edeceğim. Herkes gibi bende bu olayı duyunca hayretler içinde kaldım. Kalınmayacak gibide bir olay değil. 70.000 kişi, 511 milyon (eski para ile 511 trilyon) çok büyük para. Bu olay, bence toplum bilimcileri tarafından incelenmesi gerekiyor. Toplumumuzda emeksiz para kazanma, çabuk zengin olma, bedava yeme, bedava gezme, eşantiyon bir şeyler alma alışkanlıkları mı? Oluştu.

                Gözlemlediğim kadarıyla son yıllarda hakikaten bizim yetiştiğimiz dönemde aldığımız eğitime göre, bizim kuşağa acayip gelen yaşam biçimleri oluştu. Toplumun çoğunun hoşuna gitmiş olsa da, sizlere de acayip gelen şeyler olmuyor mu? Bana çok acayip geliyor doğrusu.

Biz çocukluğumuzda ikram edilen bir şeyi bir daha istediğimizde büyüklerimiz. Kör besleyicimi var sandın, Burası Hacı baba tekkesi mi? Derler, oğlum emeksiz yemek olmaz bunu unutma derlerdi. Bizlerde bu sözlere göre hareket eder, çalışır çabalar istediğimiz şeyin bedelini ödeyecek paralar kazanmaya çalışır idik. Sonrada bedelini ödeyerek yer içer, gezer eğlenir, sevdiğimiz giyim giyeceği alır idik. Mesela hiç unutmam Pamukkale bayramına, İzmir fuarına, Çal üzüm bayramına gitmek, Çal pazarı günü Sinemaya gitmek, ekmek arası köfte, karlı pekmez Vb. gibi birçok şeyi elde etmenin yolu. Para kazanmaktan geçerdi. Aylar günler öncesinden, ailenin işini aksatmadan dışarıdan günlük iş bulunur para kazanılır idi. Şimdi bunların veya bunlara benzeyen günümüz eğlencelerin hangisine para vererek sahip oluyor gençlerimiz, çocuklarımız.

                Günümüzde Festivaller, konserler bedava, sinema internette bedava, pazarlarda veya şehrin işlek yerlerinde Lokma,  tavuk ekmek, ikram içecekler bedava, iftar yemekleri, mevlüt yemekleri bedava, okullarda veya kamu kurumlarınca düzenlenen turistik tarihi yerleri gezmek bedava, bu örnekleri çoğaltmak mümkün. İnanın bu işleri iş edinip takip edenler bedavaya her türlü ihtiyacını karşılayacak. Bazı, bazı duyulmaya başladı, internet üzerinden mevlüt var lokma var, grupları kurulmaya başlamış. Ye bedava, gez bedava, işin sonu nereye varır bilinmez.

                Birde son yıllarda Dünya da ve Ülkemizde internet üzerinden para kazanıp çok ve çabuk zengin olma, sık konuşulmaya başlandı. Bizim gençlerin hepsi Microsoft, Facebook ve benzeri program şirketlerinin patronları gibi bilgisayar program şirketleri kurup, dünyanın en zenginleri listesine girmeyi hayal ediyor. En tepedekine bakar iken altta kalıp aç kalan insanları görmüyor. Unutmayalım eskilerin dediği gibi, Kimse kimseye bedava bir şey vermez. Kaz gelmeyecek ise Tavuk vermez, Gençlerimize çalışmadan kazanılmayacağını öğretmez isek, ileride birçok tokat yemeye hazır gençler bırakmış oluruz.

Ömer Ayhancı diğer köşe yazıları
 1  2  3  4  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 4 sayfa var.
Bu kategoride 32 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
Horoz İlçeler Gazetecilik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web