Denizli 16°C
04 Aralık 2020 - Cuma
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Mesut Akdağ

CAN BOĞAZDAN İMAN DA BOĞAZDAN

Atalarımız can boğazdan gelir demişler. Sağlık gibi önemli bir şey yoktur herhalde şu hayatımızda. Kanuni Sultan Süleyman hazretleri de bu konuya dikkat çekmiş “halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi”demiştir. Sağlıkla, afiyetle geçirdiğimiz bir nefeslik hayatımız bile ne kadar kıymetli, ne büyük hazine olduğunu bizlere hatırlatıyor. Yememize içmemize dikkat edip düzenli beslenirsek sıhhatimiz yerinde olur. Tam tersi ise hastalıklarla boğuşmamıza sebep oluyor.

Doktora gittiğimizde hastalığımızı teşhis eder etmez elimize reçeteden önce hemen bir perhiz listesi, diyet programı tutuşturur. Boğazımıza yani yememize ve içmemize dikkat etmemizi bazı besinleri tüketmemizi ve bazılarından da kaçmamızı şiddetle tavsiye eder.

İşte can boğazdan geldiği gibi imanımızın bizlerde gelişip kuvvet kazanması, içlerimizde yer tutması, ta iliklerimize kadar işlemesi, tabi bunun sonucu olarak da dinimizi bihakkın yaşamak kalbimize sindirmek de boğazımızdan geçer. İmanımızla yediklerimizin ne ilgisi ne alakası olabilir diyebilirsiniz.

Nasıl sağlıksız besinleri (sigara, alkol,aşırı tuzlu vb.) tükettiğimizde sağlığımız bozuluyorsa dinimizce haram olanları yer ve içersek imanımız da zayıflar, dini hayattan uzaklaşırız. Pis şeyler bulundukları yerleri kirlettiği gibi haramlar da kalplerimizi karartır. peygamberimizin hadis-i şerifini hatırlayalım“Kul bir hata işleyince kalbine siyah nokta düşer. Günah işlemekten vazgeçer, tevbe ve istiğfar ederse kalbi temizlenir. Günah işlemekte devam ederse nokta çoğalır, tamamen kalbini kaplar.” (Tirmizî) haramların yenmesi ayrıca günah olduğu için kalplerimiz kararır.

Allah Kuran'da helal temiz rızıklardan yiyiniz diye bizlere emrediyor. Temiz olan bulunduğu yeri de temizler. temiz helal rızıklar da kalbi temizler, günahlardan uzaklaştırır, haramlardan tiskindirir. İnsanı nimetlere karşılık Allah'a şükre sürükler. şükreden kimse İbadetlerine yoğunlaşır imanını ziyadeleştirir.

İşte can boğazdan geldiği gibi iman da boğazdan geçer. Evet ne dersiniz?

"Allah’ın size verdiği helâl ve güzel rızıktan yiyip için ve eğer yalnız Allah’a kulluk ediyorsanız O’nun nimetine de şükredin." (Nahl; 114)

 

Mesut Akdağ diğer köşe yazıları
ERDEMLİLİK2020-11-27 10:10:01
HAMD ŞÜKÜR 2020-11-26 11:17:12
ÖĞRETMEN DEMEK2020-11-24 11:13:45
CAMİDE HUZUR2020-11-09 12:10:01
EN GÜVENLİ SIĞINAK2020-11-03 10:17:50
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 9 sayfa var.
Bu kategoride 86 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web