Denizli 24°C
30 Mayıs 2020 - Cumartesi
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Saliha  Dervişoğulları

ÇALIŞAN KADIN

Önceleri  kadınçalışmazdı ve işi daha kolaydı. Kadınlarımız  evlerinde oturur, yemek yapar, çocuklarının  bakım sorumluluklarını üstlenirlerdi.Toplumunmodernleşmesi,kadınınmaddi güçlenme isteği, evde oturan kadınlarımızın ,ilkokuldan sonra orta eğitim ,lise derken üniversite okuma istekleride bir o kadar arttı.,Kadın sonraları çalışmaya başladı. Ekonomik özgürlüğü ,çalışmanın getirdiği özgüven, kadının hoşuna gitmişti ve ayakları üzerine daha sağlam basmaya başlamıştı. Çalışan kadın artık daha bir sorumluk sahibi olmuştu, çalışıyor kariyer yapıyor ve yükseliyordu... Gündüzleri  İşyerinde  çalışıp  çok koşturuyor,birtaraftan da eve döndüğünde  akşam yemeğin de ne pişireceğini düşünmeye başlamıştı. Aksam ne yapayım ne yiyelim, nereye gidelim,, kocamın gömlekleri, çamaşır,bulaşıkderken zamanı da hızla  geçiyordu. Çalışan kadın bununla da yetinmeyip çalışma ortamının ağırlığı,ev sorumluluğu derken bebek istemeleri ile omuzundaki yükü ,bir o kadar daha artırıyordu.Basarılıçalışan kadın , iyi bir eş ve anne olarak 7/24 saat çabalıyordu. Bebeğin gelmesiyle  evinde katkısız, sağlıklı yemekler,çorbalar, reçeller yapmaya başlıyor  organik gıdalara ağırlık veriyor, çocuğuna ve esine özel günlerde pastalar böğrekler  ile uğraşarak  bu pastaların güzel olması için, bir sanat eseri gibi çok güzel süsleyebiliyordu.

Kadınlarımıızın  sosyal hayatları  içerisinde aktif olmaları gerektiğini düşünüyorum. Kadınlar farklıdır üretici ve yapıcıdır.Kadının olduğu  bir yerde oranın havası değişir.Kadının kendini ispatlamasının en güzel yolu, hem başarı için,hem maddi  ve manevi yönden onun  çalışmasıdır.Çalışan kadın eşinin eline bakmak zorunda değildir,istediklerini alabilmek ve bağımsız kalmamak için ,çalışmak kadını güçlü tutar..İş kadınının aksama kadar yattığını kim düsünüyorsa yanılıyor. Sabahin erken saatlerinde İşe baslar gece yatana kadar hatta cocuk varsa yattiktan sonrada çalışmaya devam eder. ÇalIsankadincalisan erkek gibi olamaz malesef. erkekcalisip eve gelir bütün guncalıstım yoruldum der ve dinlenir. Çalisankadin maalesef bunu yapamaz. Çunku ev isleri görevi de genel de kadInaaittir..İşten gelince mesaisi ev işi olarak evde yine devam eder.

Bu arada ev kadınlarımızın da görevi çoktur gün boyunca o da evi temizler,yemekyapar,çocukları ile ilgilenir.Yanihengi cepheden bakarsak bakalım kadınlarımızın omuzlarında iş yoğunluğu her zaman bir kat daha fazladır.Çalışan kadınını farkı , ekonomik özgürlüğünü kazanmış, aile bütçesine katkı sağlayan, üreten bir insan olmanın getirisi olarak kendine güvenen, kendi ayakları üzerinde duran, özgüvenli bir birey olmasıdır..Üretici  kadınlarımızın karşısında saygıyla eğiliyorum.

Saliha Dervişoğulları diğer köşe yazıları
DENGE HAYATI 2020-05-14 08:36:40
ANNE OLMAK 2020-05-09 12:09:02
HEDEFLERE VARMAK 2020-05-06 06:00:43
FASULYE TANELERİ 2020-05-04 06:46:52
TARIMIN ÖNEMİ 2020-04-28 07:15:34
YÜREKLİ ASLAN 2020-04-17 08:47:39
İSTEMEYİ BİLMEK2020-04-14 06:57:47
 1  2  3  4  5  6  7  ...  14  15  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 15 sayfa var.
Bu kategoride 146 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web