Denizli 39°C
02 Temmuz 2020 - Perşembe
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
İnci Elence İlter

Bursa'dan bir ses"MORA"

Merhaba sevgili Horoz okuyucuları bu hafta sizlere güzel bir ilimiz olan Bursa'dan bir konuk ile geldik sayın "Atilla Adsay".Mora Medya kurucusu ve sahibi olan "Atilla Adsay"ile keyifli bir sohbet geçirdik keyifli okumalar dilerim.

Atilla Adsay kimdir? Bize kendinizden bahseder misiniz?

1962 Ağrı'da dünyaya geldim. 1978 yılında Bursa'ya yerleştim 1988 yılında Ağrı Köy hizmetleri Müdürlüğünde göreve başladım. 8 yıl işçi olarak çalıştıktan sonra Ağrı belediyesine geçiş yaparak memuriyet hayatım başladı. 1999 yılında bir oğlumu Trafik kazasında yitirdim akabinde 2000 yılında tayinimi Ağrı'dan Trabzon'a aldım daha sonra İzmir de görev yaptım. Son olarak Bursa Büyükşehir belediyesinden emekli oldum. Şarkı sözü şiir ve çok sayıda yayınlanmış makalelerim oldu. Yönetmenliğini" Zeynep Tor'un" yaptığı "Sakın Yalan Söyleme" Filminde rol aldım. Evliyim 2 oğlum 1 kızım var.

Gazeteciliğe ne zaman başladınız?

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nde çalışırken şiir yazmaya devam ediyordum bir arkadaşımın vasıtasıyla İstanbul'da faaliyet gösteren yerel bir gazetenin Bursa temsilciliği teklifi geldi. İlk zamanlar ret ettim. Daha sonra tekrar ısrarla teklif edildi. Hatır için başladım gün geçtikçe hoşuma gitti. Birilerinin sesi olmak bana heyecan vermeye başladı. Sonra çok emek vermeme rağmen söz konusu gazetenin sahibi yanlış bir davranışta bulundu. Hani derler ya kötü komşu insanı ev sahibi yapar benim ki de öyle oldu. Bende o arkadaşa inat bir haber sitesi kurdum. Ve bu gün buralara kadar geldim.

MORA MEDYA ne zaman kuruldu ve Mora dergisi ne zaman yayınlanmaya başladı?

Mora medya 2014 yılında kuruldu. Aynı yıl Mora dergisi yayın hayatına başladı. Daha önce Bursa Anadolu Medya haber sitemiz vardı. 2014 yılında Mora medyayı kurduk ve yayın hayatımıza devam ediyoruz.

Derginin ismi neden Mora?

Mora dergisini çıkarmaya bir ay kadar bir süre vardı. Durmadan isim arıyorduk. Evde işyerinde sürekli kafamızda bir isim arayışı içindeydik. Bir gün evde konu açıldı. Eşim Trabzonludur dedi ki birden ben isim buldum nedir diye sordum MORA dedi. Morada nedir dedim böğürtlene benzer bir meyvedir. Çamların arasında yetişir dalları cılız fakat dirençlidir hayata karşı özgürdür tadı mayhoş gül familyasındandır. Reçeli ve şerbeti çok güzel tam bir şifa kaynağıdır. O gün Mora ismini koyduk fakat 6 sayı boyunca tarifini yazdık editör sayfasında çünkü insanlarımız çok önyargılı davrandılar yok efendim mora yarım adasını temsil ediyor, yok siz Yunanistan'lımısınız ve daha neler neler soruldu çok şükür bu gün 45. Sayı çıktı.

Bize Mora TV den bahseder misiniz?

Teşekkür ederim. Mora tv ülkemize Bursa'mıza hayırlı olmasını dilerim. Tv kanalımız tüm sosyal medya hesaplarından aynı anda yayına giren ve SmartIP TV den de yayını süren bir iletişim kanalımız oldu. Günlük haber sunumlarımızın yanı sıra birçok bürokrasi, tıp ve alanında uzmanlaşmış çeşitli mesleklerden kişileri konuk ediyor, belgeseller ve tanıtım filmlerimizle kamu kurum ve özel kuruşlara bünyemizde yer vererek çalışmalarına katkı sunmaktayız.

Medya ve yayıncılık anlamında yaşadığınız zorluklar neler? Çünkü birçok ulusal kanal ve yayınlanan dergi ve gazete var bu anlamda medya zor bir sektör medya ve yayıncılıkla baş etmek zor mu?

Basın medya kanalı ülkelerin toplum alt yapısına bağlıdır. Zorluğu ve kolaylığı tabi ki var. Özveri isteyen mücadele gerektiren bir sektör. Bu sebeple zorluklarla mücadele etmek zaman gerektirir. İsminizin duyulması yaptığınız işlerin değer ve anlam görmesi... küçük bir dergi, gazete, tv çocuğunuz gibidir büyütmek için elinizden geleni yaparsınız fakat kişiliği kaybetmeden mücadele etmek gerekir.

Sizce Yerel Tv'nin önemi nedir?

Yerel tvler toplumun gerçek vicdanını yansıtan yayın organlarıdır. Bağımsız mücadeleci bir yapıya sahiptir. Kamu kurumlarından ve özel şirketlerden aldığı reklam ve ilanlar ile büyümeye çalışan ve büyüdüğü zamanda amatör ruhla profesyonel işlere imza atan bir öneme sahiptir.

Bir gazeteci sizce nasıl olmalı

İlkesinden ve kaleminden vazgeçmeyen bilgisinin her türlü arkasında duran bir değerdir. Gazeteciliğin gereksinimi toplumun anlayış kavram düzeyi ile ilgilidir. Gerçek çarpıcı bir haber toplumun yalan ve değersiz bir haber olmasını da sağlayabilir.

Bu mesleği seçmek isteyen gençlere ne gibi önerilerde bulunabilirsiniz?

Gençlerin eğitimlerini tamamladıktan sonra mesleğe adım atmalarını er ya da geç her zaman eğitimle bir yerlere gelineceği kanaatini taşımalarını isterim.

Boş zamanlarınızda neler yapıyorsunuz, hobileriniz neler?

Boş zamanlarım pek olmuyor fakat ilk fırsatta ailemle birlikte zaman geçirmeyi seviyorum.  Haftanın 5/6 günü kitap okumakla geçiyor. Gelişen ve değişen dünya da birey olarak kendimizi de geliştirmemiz gerektiği düşüncesindeyim.

Atilla Adsay beyefendiye kendim ve ekibim adına çok teşekkür ederim.

Sevgiler saygılar sağlıcakla kalın... 

İnci Elence İlter diğer köşe yazıları
 1  2  3  4  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 4 sayfa var.
Bu kategoride 35 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web