Denizli 24°C
20 Ekim 2020 - Salı
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Hüsamettin TAT

BU İNAT NİYE

Mart ayından başlayıp, bir müddet yükseldikten sonra inişe geçtiğini sandığımız koronovirüs şimdilerde yine yükselmeye başladı. Bulaşmaya, yayılmaya ve öldürmeye devam etmektedir.

Hayat devam ediyor. Düğünler, bayramlar açılışlar, tatiller, tatilciler derken virüs günde yirmi, otuz can almaya devam ediyor.

İlk zamanlar sokağa çıkma kısıtlamaların olması, okulların kapanması, iş yerlerinin dönüşümlü, idari izinli ya da ücretsiz izinlerin verilmesi üç temel kural olan; Temizlik, maske ve mesafe kuralları biraz olsun hastalığı geriletmeyi başarmışsı da, Kurban bayramlarında kesim yerlerinin kalabalık olması, bayram nedeni ile tatilcilerin sahillere akın etmesi ve kalabalık yerlerde mesafe kurallarına uyulmaması, maskelerin takılmaması hastalığın tekrar yükselişe geçmesine neden olmuştur.

Millet olarak öyle vurdumduymaz ve bana bir şey olmaz felsefesiyle hareket ediyoruz ki sanki inat yapar gibi kendimizi riske atmaktan, inadına maske takmayarak kalabalıklara girmekten çekinmiyoruz.

Günümüzde maske takmakta öyle bir hal aldı ki, şaşmamak, şaşırmamak elde değil. Bazılarında maske olmadığı gibi, bazıları çenesinin altına takmakta, bazıları bileklerine ya da kollarına takmakta. Bilmiyorum o insanlar ne yaptıklarının farkındalar mı? ama karşıdan bakıldığı zaman öyle gülünç duruma düşüyorlar ki sanki sağlığımızı düşünen yetkililere ve sağlıkçılara inat edercesine; maskeni tak, ellerini yıka, mesafeni koru denilmesine rağmen maskeyi çene altlarına, bileklerine kollarına takarak acayip görüntüler sergiliyorlar.

Bu hal ve hareketleriyle de, kolluk kuvvetlerini, bilinçli vatandaşları ve duyarlı insanları zor duruma düşürüyorlar.

Bu vurdumduymazlık böyle giderse, ne bu hastalık biter, ne ölümler biter, olan sağlığını ve hasta olmamak için çabalayan duyarlı vatandaşlara oluyor.

Daha okullarımızın açılıp açılmayacağı belli değil, öğrencilerin yıl kayıpları olacak belki, üretimde aksamalar, durgunluklar söz konusu o yüzden üzerimize düşen görevlerimizi yerine bir yurttaş olarak getirmeliyiz.

Büyüklerin, sağlık emekçilerinin istediği tedbirleri, önlemleri almalıyız. Maskemizi takar, temizliğimizi yapar, mesafelerimizi ayarlarsak koronanın bize bulaşmasını öteler ve hastalığı yenersek, eskiden olduğu gibi, eski yaşantımıza, çalışma hayatımıza, çocuklarımız okullarına mutlu bir şekilde dönebilirler.

Gelin inadı, vurdumduymazlığı, saçma maske takmaları bir kenara bırakalım, kurallara uyalım, hastalığı yenelim.

Sağlığımız her şeyden değerlidir unutmayalım.

Hüsamettin TAT diğer köşe yazıları
 1  2  3  4  5  6  7  ...  18  19  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 19 sayfa var.
Bu kategoride 183 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web