Denizli 18°C
09 Nisan 2020 - Perşembe
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Emine  Çoruk

Bu da geçer ya hu!

Her zaman olduğu gibi ne umutlarla ne hayallerle girmiştik yeni yıla. Hedeflerimiz, planlarımız ve projelerimiz vardı. Yeni yıla bismillah diyerek girdik büyük bir sevinçle. Nerden bilebilirdik ki 2020’nin planları bizim için daha büyükmüş. Önce depremler, çığ, uçak düşmesi, şehitlerimiz… Bütün ülkeyi yasa boğdu. Bu nasıl bir sınav bundan daha kötü nasıl olur diye düşünürken beterin beteri varmış oysa. Büyüklerimiz söyler ya her zaman Allah beterinden saklasın diye, ne kadar doğru bir sözmüş… Bir film senaryosu olsa fazla abartmışlar gerçek dışı bu deriz, hayalleri zorlayan bir korku filmi gibi. Bir virüs çıkacak ve tüm dünyayı etkisi altına alacak, Coronavirüs! (Covid-19)

İnsan ayırmadan herkese eşit davranacak, din, dil, ırk, zengin, fakir, güçlü, güçsüz, erkek, kadın, okumuş, okumamış sınıflandırmadan ilk defa insan ayırmadan sınıf gözetmeden herkese eşit davranıyor. Biz insan olmanın gereğini yeterince anlayamadık galiba, engin bilgili atalarımız demişler ya ‘Bir musibet bin nasihatten iyidir.’ diye çok doğru söylemişler. Oysa ‘Ben değil, biz bilinciyle yaşayabilmek’ ne kadarda basitti. Böyle bir olay gerekli miydi birlik olabilmek için? Şimdi nasıl da birbirimizin sağlığını düşünebiliyoruz çünkü artık birbirimizden sorumluyuz, çünkü sen sağlıklı isen ben, biz sağlıklıyız demektir. Bunu anlamanın bedeli bu kadar ağır olmamalıydı. Şimdi biz insanoğlunun kendini sorgulama zamanı. Uzay çağında iken yeniden ellerimizi yıkamayı öğreniyoruz, artık çağ atlayıp pahalı parfümleri, deodorantları kullanmaya başlayıp kolonyayı demode bulup burun kıvırırken nasılda geri çağa döndük. Atalarımızın kokusunu unutmuşken başköşemizde yerini aldı yine.

Şimdi farkındayız değil mi mutlu olmak için ne kadar çok sebebimiz varmış. Özgürlüğümüz, endişe etmeden sokağa çıkabilmemiz, yaşamın coşkusuyla cıvıl cıvıl olan dünyamız, çocuk sesleri, kuş sesleri, ışıl ışıl parlayan güneş, gökyüzü, sıradan yaşama telaşımız, sevmek sevilmek, sevgiyi ifade etme şeklimiz, öpmek, sarılmak… Ne çok şükür sebebiymiş. Şimdi ise bunları ne zaman yaşayacağımızı düşünüyoruz sadece. Yetkililer virüsün dünya üzerinde yayılma hızının çok fazla olduğunu belirtiyorlar, artık sadece evde kalıp izole olmamız gerektiğinin altını çiziyorlar defalarca.

Güzel insanlar her şeyin bir sonu ve çaresi var. Bunda da olacağı gibi ülkemizin, dünyanın üzerindeki bu karabulutlar geçecek. Elbette biz buradan almamız gereken dersi alıp, daha güzel, daha iyi bir dünya için ne yapmalıyız, nasıl davranmalıyız sorularına bakmalıyız. Bu kötü günleri el birliği ile yeneceğiz, birbirimize destek olarak, sahip çıkarak, gerektiğinde uyararak. Neden mi? Cevap çok basit: Hepimiz birbirimizin hayatından sorumluyuz! Şu durumda en büyük risk teşkil eden büyüklerimize de sahip çıkalım ve destek verelim. Onlara anlayışlı davranarak, yaşadığımız zamanda yalnızlıklarını sokağa çıkıp kalabalığa karışarak gidermeye çalışıyor yaşlılarımız. Onları kırmadan, rencide etmeden anlatmaya çalışalım çünkü onlar bizim çınarlarımız, yaşayan tarihlerimiz, eli öpülesi büyüklerimiz. Bizim onlara ihtiyacımız var. Yaradılış, varoluş sebebimiz olan sevgi ve birlik beraberlik ile yine, yeniden sağlıklı ve mutlu günler bizim olacak güzel insanlar.

Bizlerin iyiliği için büyük bir özveride bulunup gece gündüz çalışan sağlık personellerine de minnet duyuyoruz ve çok teşekkür ediyoruz. Lütfen biz de onlara destek olmak ve onların yükünü azaltmak için evimizde kalalım Türkiye’m.

Evinde Kal.

Sevgiyle, hoşça ve güzelliklerle kalın…

Emine Çoruk diğer köşe yazıları
EVDE HAYAT VAR2020-04-08 08:33:05
UMUDA YOLCULUK2020-03-31 07:32:50
ADNAN TURGUT (MAVRA)2020-03-17 09:05:51
Kınalı kuzularımız2020-03-03 11:07:33
MÜZİK RUHUN GIDASIDIR2020-02-25 08:01:10
SEVGİ VE ÖYKÜ GÜNÜ2020-02-18 10:12:15
Tarih ve Sanat2020-02-11 09:28:19
YIKILAN HAYATLAR2020-01-28 09:50:14
 1  2  3  4  5  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 5 sayfa var.
Bu kategoride 41 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web