Denizli 27°C
20 Ekim 2018 - Cumartesi
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
İbrahim Efilti

Bisiklete Binmenin Faydaları Nelerdir?

* Eklemler üzerine aşırı bir yük bindirmez. Gene de bisikletçilerin çoğu aynı zamanda joggingcidir.

* Kilo verme konusunda mükemmeldir.

* Oldukça kolaydır, başlangıçta bile saatte 30 km hız yapabilirsiniz.

* Diğer egzersizlere göre hiç sıkıcı değildir, istediğiniz zaman yolunuzu değiştirebilir, yeni yollar keşfedebilirsiniz.

* Bisiklet sporu için önce elbette bisiklet edinmek gerekir. Market işi bisiklet 100 TL, hatta daha ucuza satın alınabilir. Ancak iyi bir bisiklet için 500-700 TL'yi gözden çıkarmak gerekir. Birkaç bin TL'ye ulaşan bisikletler varsa da bunlar özel meraklıları için anlam taşır.

* Dağ bisikleti ve yol bisikleti olmak üzere başlıca iki türü vardır. Bisikleti kullanacağınız yer kırsal, engebeli yollar, patikalar ise dağ bisikletini tercih etmelisiniz. İki tür bisikleti bir araya getiren orta bisikletler de vardır. Kaliteli bisikletlerde bedene uygun medium, large gibi tipler de mevcuttur.

* Güvenliğiniz için mutlaka kask kullanmalısınız. Zaten birçok ülkede emniyet kemen takmadan otomobil kullanamadığınız gibi, kask takmadan bisiklete binemezsiniz. Herhangi bir düşme, çarpma anında kafanızı darbeden koruyacağı için önemlidir. Ayrıca eldiven takmanız uygun olabilir, daha konforlu olur ve elinizi yaralanmaktan korur. Gözlerinizi tozdan, rüzgârdan vb. korumak için bisiklet gözlüğü takmanız tavsiye edilir. Destekli bisiklet şortu ve yansıtıcılı (kedigözü) elbise ile daha konforlu ve güvenli olursunuz.

* Nispeten basit ve kolay olmakla birlikte bisiklet egzersizinde dikkat edilmesi gereken konular vardır. Sele ve gidon boyları bedeninize uygun yüksekliğe getirilmelidir. Yoksa yorucu olur, bel ve sırt ağrılarına yol açar. El pozisyonu zaman zaman değiştirilmelidir, yoksa eliniz uyuşabilir, kramp girebilir.

* Gidonu her iki elinizle aynı kuvvetle tutmanız gerekir. Vitesleri yerinde kullanmalısınız. Temel ilke ritminize göre vitesi küçültmek ve büyütmektir. Belirli bir ritmi korumak gerekir. Yoksa yorulursunuz ve sıkılırsınız. Kaynak: reitix.com

İbrahim Efilti diğer köşe yazıları
 1  2  3  4  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 4 sayfa var.
Bu kategoride 32 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
Horoz İlçeler Gazetecilik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web