Denizli 10°C
23 Şubat 2020 - Pazar
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Saliha  Dervişoğulları

BİRBİRİNİZE ZAMAN AYIRIN

Bazen  lüks hayatlarına  rağmen neden ve niçin evlendiğine bile anlam veremeyen aileler vardır..Tek ortak noktaları ,ikisinin de çocuklara olan güçlü sevgileri  olur. Sohbetlerimizde onları  dinlediğimde çoğu  ,eşlerinin işinden başka  gözünün bir şey görmediğini,kendilerine ve çocuklarına  yeterince olması gereken zamanı  vermediğinden  çok bahsederler..Kadın çocuklarının bakımı ,evin türlü türlü işlerini yapar  bazıları da,  bebeleri  küçük olduğu için çalışmadığından, kendi içine kapanan bir eş olduğunu bile anlatırlar.Sorun  çıkarmamak adına  hep tartışmalardan olabildiğince uzak kaldıklarını,evliliklerinin sağlamlaştırmak istedikleri içinde ,aldıkları kitapları da okumuşlar ama  yine de pek çoğu başarılı olamamışlardı.Bir parça iltifatlar edilse bile eşi ,içten olduğunu bilmesine rağmen, onlara  istediği zaman ayırmama durumu ortadan kalkmadığı için,aynı ortam sürekli devam ettiklerinden yakınırlar.Burada istenilen şey ,Eşlerin birlikte zaman geçirememesidir. Evlilikte  eşler birbirinden sürekli  ilgi görmeyi  bekler. Kadın kocasının ona zaman ayırmasını ve birlikte bir şeyler yapmalarını ister. Bu kadınını en doğal hakkıdır. Evlilikte birliktelik beraberliği getirir.

  Eşiniz ile birlikte geçireceğiniz zamana bence ‘’kaliteli zaman ‘’ adını da verebilirsiniz.Belli  sürelerde  ve  uygun zamanlarda, tüm dikkatinizi eşinize ve çocuklarınıza ayırmanız  ile ,onlara odaklanmanız sizin mutlu aile olmada, birinci etkeniniz olmalıdır..Yoksa yan, yana kanepeye oturmuşsunuz birlikte tv.izliyorsunuz, benim  için bunlar bahsettiğim’’kaliteli zaman’’ deyimi değildir. Birlikte olmak yan yana oturmak anlamına gelmemelidir. Siz bu durum da dikkatinizi eşinize değil de, televizyona  odaklarsınız. Kapatın televizyonunuzu veya elinizdeki o cep telefonlarınızı.  Yan yana, diz dize olun. Birbirinize bakarak konuştuğunuz da, ve ilgiyle birbirinizi dinlediğinizde, bütün dikkat kendinize odakladığınızda ancak, işte bu ‘’kaliteli zamanı ‘’ geçirirsiniz. Birlikte eşiniz ile el ele yürüyüşler yapmak, baş başa bir yemeğe çıkmak, birbirinize bakarak gülümsemek sevgi ile konuşmak, sizin aşkınızı birbirinize daha çok bağlayacaktır.

            Eşlerin birbirilerine gösterdikleri saygılı davranışlar, onların sağlıklı geçecek yaşamlarıdır. İçinizdeki sevgiyi ifade edebilmenin güçlü yollarından birisi de ilgidir. Eşiniz sizden sevgi dilinizi kendisine ara, ara söylemeniz kadar, ona zaman da ayırmanızı, onu övmenizi de bekler ve ister. Eşinizi sevdiğinizi ona hissettirin, söyleyin ve o bahsettiğim ‘’kaliteli zamanınızı ‘’ birlikte doya doya kullanın. Göz göze,el ele iletişim , karşılıklı konuşmalar, birlikte hoşlandığınız şeyleri yapmak çok güzeldir.Beraberce bir tiyatroya gitmek gibi. Siz sadece işinize odaklanarak kalmayın. Tamam, yaşam şartlarına erişebilmek için, işinize daha fazla zaman ayırmanız gerekebilir. Fakat aile ile ilgilenmemek o kariyere ulaştığında eşini ve çocuklarınızı yanında bulamamak daha kötü bir duygu olmaz mıydı? Ne yaparsanız yapın eşiniz ile evliliğinizi sürdürmek istiyorsanız, onlarla  birlikte zevk aldığını bildiğiniz şeyleri ,hep beraberce yapmanız  daha da  güzellikleri getirir.Örneğin bunlar neler mi? Dağlar da çoluk çocuk  ve eşiniz ile birlikte uzun yürüyüşler yapın. Yemeklere hep birlikte çıkın çocuklarınızın okul durumları ile birlikte ilgilenin. Çocuklarınız ile birlikte oyunlar oynayın. Yılda en az bir kez tatillere çıkın eğlenin.  Ne yaparsanız yapın ama ailenize mutlaka zaman yaratın. Bunu istediğiniz sürece hepbaşaracağınızdan eminim. Tabi ki kendi iş yaşamınızı planlayacak ve çok çalışacaksınız ama bu planınızın içinde sevgili eşleriniz ve çocuklarınız da yer almalıdır. Bunu da o plana eklemeyi lütfen unutmayınız. Ailenizin mutlu ve huzur içinde olmasını istiyorsanız hayatınızın tadını onlarla birlikte çıkarmak inanın en güzelidir. Çocuklarınız büyüyüp, kendi hayatlarını kuracaklar ve yuvadan bir kuş gibi uçup giderler. Siz ise hayatınızdaki en iyi yılları yaşamakta olduğunuzu unutmayın. Bayanlar da eşlerine işleriyle ilgili yapabilecekleri ve ellerinden gelen her yardımı yapsınlar ki her şeyin, ailenizden daha önemli olmadığını eşlerine hissettirsinler. Bu bir çeşit dayanışmadır.

  Evlenmeden önce kurmuş olduğunuz mutlu bir evlilik hayaline ulaşmak için fedakarlıklar yapmamız gerektiğini unutmamalıyız. Eşiniz baş tacınızdır. Kocanız evinizin direğidir. Çocuklarınız ise meyve ağaçlarınızdır. Bol bol sevgi ile sulayın. Huzur içinde beraberce sevgi ile yaşayın…

 

Saliha Dervişoğulları diğer köşe yazıları
GENÇLERİMİZ 2020-02-16 11:04:26
EĞİTİM2020-02-14 11:24:28
Başarmak 2020-02-07 10:32:09
Gazilerimiz 2020-01-31 10:58:08
Tepki göstermek 2020-01-28 09:49:30
Huzur 2020-01-27 11:04:26
 1  2  3  4  5  6  7  ...  12  13  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 13 sayfa var.
Bu kategoride 126 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web