Denizli 13°C
25 Kasım 2020 - Çarşamba
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Zeynep BEŞİNCİ

Bilinçsiz Avlanarak Doğayı Katletmeyelim

Merkez Av Komisyonu’nun aldığı yeni karara göre nesli tükenmek üzere olan üveyik ve elmabaş patka kuşlarının avlanması serbest bırakıldı. Yani bir avcı bir av gününde 3 üveyik ve 2 elmabaş patka kuşu avlayabilecek. Ancak doğa örgütleri bu kararın Türkiye'nin taraf olduğu uluslararası anlaşmalara aykırı olduğunu söylüyor. Haksız da değiller çünkü, Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği'nin (IUCN) listesine göre üveyik ve elmabaş patka kuşları nesli tehdit altında olan türler arasında yer alıyor. Peki öyleyse bu karar neye dayanarak alındı sorusu geliyor insanın aklına. Görevi nesli tükenmek üzere olan türleri korumak olan Merkez Av Komisyonu neye dayanarak böyle bir karar alıyor? Bunun sebebi avcıların sayımlarına göre tam tersi bu kuşların sayılarının arttığı sonucunun çıkması ve Merkez Av Komisyonu’nun bu verileri dikkate alması. Doğa Derneği Biyoçeşitlilik Araştırma Koordinatörü Şafak Arslan Merkez Av Komisyonu'ndaki 21 üyenin 11'inin avcılıkla ilgili kişiler (avcı, avcı temsilcisi…) olduğunu söylüyor. Bu durumda komisyonun IUCN verilerini değil de avcıların verilerini dikkate alması çok normal.

Elbette ki bu karara çok fazla tepki var. Sadece nesli tükenmek üzere olan hayvanların avlanması haricinde toptan avcılığa karşı olan insanlar da oldukça fazla. Avcılık bir yana ama bilinçsiz avlanmanın önüne geçilmesi lazım. Keşke avcılık diye bir spor hiç olmasa, hiçbir hayvan hiçbir sebeple öldürülmese ama bunun sonu yok. Hadi avcılık tamamen yasaklansın dedik o zaman hiçbir hayvan kesilmesin, yenmesin de denilebilir. Dediğim gibi hayvanların öldürülmesinin önüne geçmek imkansız çünkü bunun sonu yok. Ancak en azından bilinçsiz avcılığın, sadece zevk için, hava atmak için hayvan öldürmenin önüne geçilmeli. Bu vicdani bir mesele olmasının haricinde ekolojik denge için de oldukça önemli bir konu. Bilinçsiz avlanmanın getirdiği birçok zarar var. Her canlının bir yaşam amacı, ekolojik dengede bir yeri var sonuçta. Mesela bazı kuşlar ağaçlara veya tarım alanlarına zarar veren böcekleri yiyerek ağaçların ve tarım alanlarının korunmasına katkı sağlıyor. Bu kuşların neslinin tükenmesi ormanlık alanlar ve tarım alanları için olumsuz sonuçlar doğuruyor. Bu sebeple nesli tükenmek üzere olan hayvan türlerini korumak ve yeni türlerin neslinin tükenme tehlikesi ile karşı karşıya kalmamak için avcılığın, avcılık eğitimi almış ve kurallara uyan kişiler tarafından yapılması çok önemli. Zaten bilinçsiz avlanma sonucu ülkemizde, bazı balık ve kuş türlerinin ayrıca alageyik, Akdeniz foku, oklu kirpi gibi bazı hayvanların nesli tükenmek üzere. Dikkat edilmez ve önlem alınmazsa sayıları her geçen gün artacaktır.

Sadece zevk için hayvanları öldürüp övünülecek bir şey yapmış gibi fotoğraf çekilen kişiler var. İşte bu sebepsiz, sırf zevk için yapılan ve adına avcılık denilen eylemlerin durdurulması lazım. Bu gibi kişilerin kendilerini, insanoğlunun tarihinde ve ruhunda avcılık olduğunu söyleyerek savunması yaşadığımız yüzyıla bakınca anlamsız kalıyor.

Belirli kurallar çerçevesinde yapılmayan avcılık doğaya da zarar veriyor. Bu sebeple bu konularda karar merci olan kurumların çok yönlü düşünerek karar alması lazım. Sadece avcıları değil doğayı ve hayvanları da düşünmek zorundalar. Umarım bir an önce av sporu, av turizmi adı altında hayvanların amaçsız ve bilinçsizce katledilmesinin önüne geçilir.

Zeynep BEŞİNCİ diğer köşe yazıları
DOĞALGAZ TARTIŞMALARI2020-08-31 14:10:08
ÇÖZÜMSÜZLÜK2020-08-24 11:22:27
FOTOĞRAF ÜZERİNE2020-08-17 11:02:15
EL ALEM NE DERSE DESİN2020-07-27 12:37:29
YASAKLAR ÇÖZÜM MÜ?2020-07-20 08:23:38
ŞİDDETE HAYIR2020-07-06 10:28:05
 1  2  3  4  5  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 5 sayfa var.
Bu kategoride 44 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web