Denizli 37°C
09 Temmuz 2020 - Perşembe
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Gülnaz Didin

BEBEĞİNİZİN EK BESİNE GEÇİŞ SÜRECİ

Çocukların besin gereksinmeleri çeşitli yönleriyle yetişkinlerden ayrılır. Çocuklarda enerji harcaması vücut ölçüsüne göre yetişkinlerden oldukça yüksektir. Çünkü büyüme süreci önemli miktarda enerji harcaması gerektirir. Yeni dokuların yapımı; protein, mineral ve vitaminlere olan gereksinmeleri arttırmaktadır. Ayrıca sindirim sisteminin özellikleri ve kendi kendilerine yiyebilme becerilerinin çocuklarda sınırlı oluşu, diyetlerinde belirli besinlerin bulunmasını ve bunların belirli şekillerde hazırlanmasını gerektirir. Bu ‘ Tamamlayıcı Beslenme’ olarak adlandırılır.

İlk 6 ay boyunca bebeğe sadece anne sütü verilmeli, su dahi verilmemelidir. Her annenin sütünün içeriği bebeğin gereksinmesine göre ayarlanır. Bebeğin gelişmemiş sindirim sistemine ve böbrek yapısına uygundur. İlk 6 aylık dönemde bebek her istediğinde emzirilebilir. 6.aydan sonra sadece anne sütü ile besleme bebeğin optimal büyüme ve gelişmesi için yeterli gelmez. Demir, çinko gibi minerallere gereksinimi artar. Bu nedenle bebeğin fizyolojik yapısına uygun bir şekilde, uygun besinlerin uygun zamanlarda verilmesi gerekir. Ayrıca çiğneme ve konuşma becerisinin gelişmesi, ağız ve dil koordinasyonunun artması ve farklı tatlara alışmayı kolaylaştırması ve ileriki dönemlerde iyi bir beslenme alışkanlığının kazanılması için ek besinlere doğru zamanda geçilmelidir. Tamamlayıcı beslenmeye erken başlanırsa ileriki yaşlarda obezite riski artar, böbreklere binen yük ve enfeksiyonlara yatkınlık artar, alerjiler daha sık görülür. Geç başlanırsa büyüme ve gelişme yavaşlar, vitamin-mineral eksiklikleri ortaya çıkar. Bebek farklı tatlara alışmakta zorluk yaşayabilir ve çiğneme becerisini kazanması gecikir. Bebeğe aylarına göre başlanılması gereken besinler şu şekildedir.

6-7.Ay: Anne sütüne devam edin. Yoğurt, sebze çorbaları ve püreleri (havuç, kabak, patates, ıspanak), meyve suyu ve püreleri (elma, muz, şeftali), yumurta sarısı (1/8 oranında başlanıp gün aşırı verilerek arttırılabilir.) pirinç unu ile yapılmış şekersiz muhallebi. Besinler püre kıvamında olmalıdır.

7-8.Ay: Anne sütüne devam ediniz. Tam yumurta sarısı, kırmızı mercimek çorbası, acısız tarha çorbası, yoğurtlu sütlü çorbalar, sebze çorbaları; yağsız dana kıyma, köfte, tavuk köftesi ve bazı tür balıklar (hamsi, levrek, çipura). Besinler pütürlü kıvamda olmalıdır. Çatalla ezilebilir.

8-11.Ay: Anne sütüne devam ediniz. Diğer aylarda verilenlere ek olarak: tam yumurta (beyazı ile birlikte), iyi ezilmiş et yemekleri, pastörize peynir, iyi ezilmiş kurubaklagil yemekleri. Besinler küçük parçalara ayrılmış bir şekilde kaşıkla verilmelidir.

  1. Ay ve sonrası: 2 yaşına kadar anne sütüne devam ediniz. Bebeğiniz aile sofrasında yemekleri tüketebilir.

Ek besine geçişte altın kurallar: Ek besinler tercihen öğle öğününde ve bebek açken denenmelidir, bebek tokken besinleri reddedebilir. Reddedilen besinler bir süre sonra tekrar denemelidir. İlk kez verilecek besinler 2-3 gün ara ile denenmelidir, besinler az miktarda verilmeli ve miktarı yavaş yavaş arttırılarak öğün şekline dönüştürülmelidir. Ek besiler kaşık ile verilmeli biberon kullanılmamalıdır. Bebeğin ayı büyüdükçe günde 5-6 öğün şeklinde beslenmeli ve anne sütü ara öğünlerde verilmelidir. İleriki yaşlarda beslenme düzeninin oturması için bu aşama çok önemlidir. Sebze ve meyveler mevsiminde taze olarak verilmelidir. Bir yaşına kadar yemekler tuzsuz ve baharatsız olmalıdır. Bal, bakla, çilek yer fıstığı gibi alerjen etki gösterebilen besinlerin 1 yaşından önce verilmemesine dikkat edilmelidir. Hijyen kurallarına uyulmalıdır. Konserve, dondurulmuş ve katkı maddesi içeren besinler verilmemelidir.

Sağlıklı günler dilerim.

Gülnaz Didin diğer köşe yazıları
 1  2  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 2 sayfa var.
Bu kategoride 16 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web