Denizli 27°C
16 Ekim 2019 - Çarşamba
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Emine  Çoruk

BAZEN BİR FOTOĞRAF HER ŞEYİ ANLATIR

Dünyanın Afgan Kızı olarak tanıdığı, Amerikalı fotoğrafçı Steve Mc Curry’nın 1984 yılında bir mülteci kampında fotoğrafladığı ve dünyaya tanıttığı Sharbat Gula’yı çoğumuz tanıyoruz.Savaşın ortasında öksüz kalan, savaşın tüm korkutucu gerçeğini keskin güçlü bakışlarında saklayan Afgan Kızı…

 

Amerikalı fotoğrafçıfark ettiği bu bakışları deklanşöre basıp kayıt ettiğinde, tüm dünyaya damgasını vuracak bir güce sahip olduğunu bilemezdi.

1985 yılında National Geographick dergisine kapak olan bu fotoğraf Afganistan ile Sovyetler Birliği arasında olan savaşa dikkat çekti. Bazen bir fotoğraf konuşur ve tüm cümleler susar.

Şimdi gelelim benim için ayrı bir değeri olan Smirna (İzmir) adını verdiğim fotoğrafımın hikayesine...

Arkadaşım eğitim verdiği seramik atölyesinde yapmış oldukları eserlerin tanıtımı için afiş ve broşür fotoğraflarını çekmemi rica etti. Hiç düşünmeden kabul ettim.Çekim için konuştuğumuz gün mesafe yakın olduğundanyürümeyitercih ederek atölyeye gittim.Keyifli bir fotoğraf çekiminin ardından, yaptığım işin keyfiyle dönüş yoluna koyuldum, Smirna’ya rastlayacağımı tahmin bile etmeden.

Hepimiz rast gelmişizdir sokakta karton toplayarak zor şartlarda yaşamını sürdüren hayatlara. Bazılarımız yaşamını sürdürebilmek için çok daha ağır şartlarda mücadele ediyor yaşamla, deriz ya hayat herkese adil davranmıyor.İşte böyle bir yaşamın içinde fark ettiğim anne, bir erkek ve bir kız çocuğundan oluşan güzel şirin bir ailevardı karşımda.Oldum olası çocuklara karşı ayrı bir sevgim ve zaafım vardır, bu güzel aileye karşıda duyarsız kalamadım. Yanlarına yaklaştım ve anneden fotoğraflarını çekmek için izin istedim. Anne hiç düşünmeden izin verdi, izin almışlığın rahatlığı ile fotoğraf makinamı küçük kıza doğru çevirdim.Deklanşöre bastığımda kadrajıma giren masum ama bir o kadar da keskin ve güçlü bakışlarla karşılaştım.Bu bakışlar beni derinden etkiledi, küçük kızın mağdur olduğunu, kendimi de bu mağduriyetindenfaydalanmaya çalışan bir fotoğrafçı gibi hissettim. O an bu düşüncede olmam beni fazlasıyla üzdü ve fotoğraflarını çektiğim için onlardan utandım. Küçük kız tek bir bakışla bana neleranlattığını, beni nasıl cezalandırdığını farkında bile değildi.

İki ayrı olayda, yaşamın farklı zamanlarında iki küçük kız çocuğu Smirna ve Afgan Kızı’nın tüm yaşanmış zorlukları sorgularcasına bir bakışın içine sığdırmış keskin, güçlü bakışlarıydı benim ikisini bağdaştırmamdaki sebep. Bunlarısizlere anlatmaktaki amacım ise fotoğrafın insan hayatında ne kadar önemli bir yer teşkil ettiği ve yaşamın her alanında farklı, derin duygular yaşattığı. Bazen bir fotoğraf kelimelere gerek duymadan her şeyi anlatır; bu bazen güçlü bir bakış, bazen acı bazen de mutluluk olabilir.

Bir fotoğraf konuşur ve tüm cümleler susar…

Sevgiyle, Hoşça ve Güzelliklerle kalın.

 

 

 

Emine Çoruk diğer köşe yazıları
FOTO MARATON2019-10-15 10:41:33
BOCCE2019-09-17 08:32:22
NEFESİMİZ KESİLİYOR2019-08-20 07:01:48
İYİ BAYRAMLAR…2019-08-14 12:53:45
 1  2  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 2 sayfa var.
Bu kategoride 16 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
Horoz İlçeler Gazetecilik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web