Denizli 32°C
18 Eylül 2019 - Çarşamba
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Saliha  Dervişoğulları

BAYRAM GELİYOR

Bayramlar, hepimizin dayanışma ve barış duygularımızın hâkim olduğuönemli  günlerdir. Dargınlar kucaklaşmalı, aralarında kin son bulmalı,, nefret duygularından arınmalıdır.Yakınlarımız ile  düşmanlıkduygularının sevgiye dönüştürülmesi, küçüklerin büyüklere saygı, büyüklerin küçüklerikollaması,                 sevmesi  gerekir. Hastaların ziyaretlerine gidilmesi, verilecek hediyelerle gönüllerinin alınması, birbirimizle dostça kaynaşmak gibi güzel duygular, genellikle bayram günlerinde gerçekleşir. Bayram günleri, toplu sevinç günleridir. Bu günlerde güler yüzlü olmak ve gelenleri güzel ağırlamak gerekir. İnsanlar birbiri ile sevgi ve hoşgörüyle  bütünleşir. kaynaşır. Bu günlerde akraba ve komşularımızla olan ilişkilerimiz kuvvetlenir, birlik ve kardeşliğimiz güçlenir.                                                                                                                               Bayram sabahı camilerimiz tıklım tıklımdolar.Müslüman kardeşlerimiz  hep birlikte ve içtenlikle Yüce Allah'a yönelir, O'ndan af ve bağış dilemeleri bayram ayı için ayrı bir önem taşır. Çünkü böyle bir amaçla bir araya gelen, aynı iman ve heyecanı taşıyan toplulukları Yüce yaradanın rahmetikuşatır ve affeder.

Bayram günlerinde  büyüklerimizin ellerini  öpüp hayır dualarını almalıyız. Akraba ve komşularımızı ziyaret ederek tebrikleşmeli bayramlarını kutlamalıyız., Birbirimize karşılıklı sevgi ve saygı duyguları aktarılmalı, karşılaştığımız herkesle selamlaşmalıyız.. Çevremizdeki insanların  hatırlarını sormalı ve gönüllerini almalıyız. Hastalarımız varsa onlarıda  ziyaret etmeli, şifa dileklerimizi sunmalıyız. Yetimlerin ve kimsesiz çocukların başını okşamalı,hediyelerimiz ile sevindirmeli , onlara anne ve baba gibi sevgi ile yaklaşmalıyız..Yoksullara  ve bakıma muhtaç çocuklara yardım ellerimizi mutlaka uzatmalı, onların da bayram sevinci yaşamalarını sağlamalıyız. Ahirete göçmüş olan ve bizden hayır dua bekleyen ölülerimizin mezarlarına giderek onlara dua etmeli, ruhları için hayırlardilemeliyiz. Tanıdıklarımızdan dargın olanları barıştırmaya çalışmalı ve aralarını bulmalıyız. Her zaman olduğu gibi bayram günlerinde çevremizdeki insanlara iyi davranmalı, insanları incitici ve zarar verici konuşma ve davranışlardan kaçınmalıyız.

Bayramlarımızın bize verdiği şevk ve heyecanla, bayramı dolu dolukutlayarak sevdiklerimiz ile kucaklaşıp,sevgi ve saygı anlayışımızı devam ettirelim. Bayram günlerinde  küslüklerin sona ermesi, sevgi ile kucaklaşma ayı olduğunu unutmamalıyız. Tüm Müslümanların dini bayramı kutlu olsun.

 

Saliha Dervişoğulları diğer köşe yazıları
ANNE VE BABA OLMAK 2019-08-29 06:15:59
HAYAT AKIŞI2019-08-26 06:52:29
İYİLİK UNUTULMAZ 2019-08-24 06:11:46
 1  2  3  4  5  6  7  8  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 8 sayfa var.
Bu kategoride 72 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
Horoz İlçeler Gazetecilik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web