Denizli 30°C
26 Mayıs 2019 - Pazar
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
İsmet   ARSLAN

BALKAN TURU ANILARIM VE GEZİ NOTLARIM: 3.Bölüm

Arnavutluk’ta yol boyunca gelirken neler gördük? Dersiniz, yol boyunca dağ yamaçlarında, kaleler bulunduğunu gördük, rehberimize bu kaleler ne işe yarar? Diye soru sordum. Rehberimizde şunları söyledi; (40) yıl Arnavutluğu yöneten (ENVER HOCA) kendisine yapılacak bir saldırıda bu kaleler nöbet tutan askerler için yaptırmış, Enver Hoca Arnavutluğu dışa karşı kapamış, halkın dış ülkelere gitmemesi için elinden gelen gayreti göstermiş, içeriden dışarıya, dışarı’dan içeriye insanların seyahat etmesini önlemiş. Bu kaleler (ELBASTAR) taşlarla oyulmuştur.

            Arnavutluk’ta halkın (%70) Bektaşi’dir. Köylerde camiler bulunmaktadır. Rehberimiz Arnavutluğu anlatırken Transit geçit yapılacaktır dedi ve ekledi hiçbir yol güzergâhında durmadık, Sadece bir yerde tuvalet ihtiyacı için yarım saat mola verildi. Rehberimiz bu akşam Arnavutlukta kalmayacağız. Karadağ Cumhuriyetinde Otelde kalacaz dedi ve yola devam ettik. Arnavutluğu Enver HOCA (40) yıl bu ülkeyi yönetmiş ülkede fabrikalarda çalışan işçilere maaş vermeyerek, İşçileri fabrikaya (ORTAK) etmiş, Enver HOCA bu ülkedeki Teleferikler için, (RUSYA’dan) getirip yaptırmıştır. Arnavutluk nasıl bir ülke derseniz? Bir tarım ülkesidir. Ülkede (tütün, zeytin, meyve ve sebzeler) üretilmektedir. Ormanlarla kaplı bir ülkedir. Meyve ve sebzelerden en çok (mısır) üretilmektedir. Hareket halinde giderken (otoban) yoldan geçtikten sonra (300) metre uzunluğunda tünellerden geçtik. Arnavutluk’tan geçerken yol boyunca bazı bölgelerde halkın (Arıcılık’ta) yapmış olduklarını gördük.

            Arnavutluk’un başkenti (TİRAN)’dır. Tiran şehrini (1614-1617) yılında Osmanlı İmparatorluğu’nun ordu komutanlarından (İbrahim PAŞA) tarafından kurulduğunu rehberimizden öğrendik. Tiran şehri şu anda (400,000) bin insan yaşıyor. En tanınmış dağları (Alp Dağlarıdır.) ( TİRAN) şehri Rus mimarisi ve İtalyan mimarisi hâkim’dir. Ülkeyi (40) yıl yöneten Enver HOCA bu ülkeyi zorla yönetmiştir. Bu kırk yıllık süre içinde (RUSYA-ÇİN) ile politik siyasi olarak dünya politikalarına yön vermiştir. (1991) yılında halk ayaklanmış, (Enver HOCA’nın) bütün büstleri (TİRAN) da olsun, diğer bütün şehirlerde, her yerde yıkılıp sökülmüştür. Başkent (TİRAN) a vardık öğle saatlerinde, rehberimiz (2) saat mola ve serbest zaman verdi. Ben ve bazı arkadaşlarla beraber (TİRAN) şehrinin merkezinde Bakanlık bölgesini gezdik. İçişleri Bakanlığı önünde diğer gruplarla karşılaştık, görüştük, hatta İzmir’li olan gruplarla sohbet ettik.

            25 Temmuz 2018 saat (15,30) sıralarında TİRAN’dan ayrıldık. Karadağ Cumhuriyeti ne doğru yolumuza devam ettik. Saat (17,30) civarında Arnavutluk sınırına geldik, sınırda pasaport ve vize işlemleri yaptırdık. Karadağ sınırına gelirken burada bir yerleşim yerinde (ALACA) camisini ziyaret ettik. Burada kadınlar (70) yaşına kadar (bisiklete) bindiklerini ve komşu ziyaretlerine gittiklerini gördük ve rehberimiz bunları bize gösterdi. Saat: (19,00) civarında KARADAĞ Cumhuriyeti sınırına geldik. Karadağ Cumhuriyeti ismini dağlardan almış bir devlettir. Değerli okurlar Karadağ Devleti ile ilgili genel bilgiler vereceğim. Karadağ Cumhuriyeti toprağı (180) km’dir. Nüfusu (670,000)’dir. Halkın %47.si (Karadağ) %20’si Sırplardan oluşmaktadır. Diğer kalan %33 ise Müslümanlardan oluşmaktadır.

            Karadağ Cumhuriyeti’nin en büyük şehri Başkent (PODGORİCA)’dır. Karadağ Cumhuriyeti her zaman yağışlı bir ülkedir. Bu Ülkeye (UÇAKLAR) inmezmiş. Bu ülkede Havaalanı yoktur. Değerli okurlar; Bu ülke insanları çalışmayı sevmiyormuş, çalıştırmayı seviyormuş. Yani bu ülkenin insanları tembelmiş. Rehberimizin bize anlattığına göre bu ülkeye polisler (Sırbistan)’dan geliyormuş. Bu Ülkede (ORDU) yoktur.

            Karadağ Cumhuriyetin de (PASKAL) günü mutlaka (PAZAR) günü yapılıyormuş. Cuma günleri bu ülkede insanlar çalışmazlarmış. Bu Ülkeye çalışma iş için Sırbistanlılar gelip çalışıyormuş.

İsmet ARSLAN diğer köşe yazıları
 1  2  3  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 3 sayfa var.
Bu kategoride 22 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
Horoz İlçeler Gazetecilik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web