Denizli 30°C
26 Mayıs 2019 - Pazar
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
İsmet   ARSLAN

BALKAN TURU ANILARIM VE GEZİ NOTLARIM: 2.Bölüm

24 Temmuz 2018 Sabah Otelimizde kahvaltımızı yaptık. Sonra gezi programımız gereği (OHRİD)’de saat:11,00’de ( Sarı Saltık Milli Parkına) gitmek üzere yola çıktık. Değerli okuyucular (OHRİD) (Göl anlamına gelir.)

            Osmanlı’nın Balkanlardaki önemli üstlerinden biri olmuş tarihi (OHRİD) şehir turu yapıyoruz, yürüyerek şehir içersinde bulunan tarihi (Çınar meydanı, Ayasofya kilisesi, Aziz Lkemenus heykeli ve meydanı) müze olarak kullanılan eski Türk konaklarını, Roma döneminden kalma Antik Tiyatro bölümlerini gezdik.

            (OHRİD) Gölü; Dünyanın (4)’ncü gölü olarak yer almakta (35) km uzunluğunda (17) km genişliğinde bir göldür. (Ohrid) gölü temiz bir göldür. Suyu içilir bir göl (OHRİD) şehrini gezerken ne gördük dersiniz? Göl kenarında yapılmış (UNESKO) tarafından önerilmiş, Bartın İline bağlı (SAFRANBOLU) evlerini gördük ve gezdik. Şehrin mimari stilini inceledik. Bu evler (1990) yılında (UNESKO) tarafından tescil edilmiş olup, bu evler (Safranbolu’da) bulunan evlerin aynısıdır. Bu evlerin dış kısımlarının (SIVASIZ) olanlardan Makedonya Devleti (VERGİ) almıyormuş bunu öğrendik. (OHRİD)’de sıvalı evlerden Devlet vergi alıyormuş bunu öğrendik. (OHRİD)’in çarşı bölgesini gezdik, hediyelik eşyalar aldık. Bende diğer gezi arkadaşları gibi hareket ederek (eşime ve çocuklarıma) ( OHRİD)’in meşhur (İNCİ) takılarından üç tane aldım hediye olarak.

            Öğleyin saat (13,30) civarında (Ohrid) gölünün çıktığı yer olan batı kıyısın yönünde ilerleyip (Ohrid) gölünün çıktığı pınar kaynağını gezdik, öğle yemeğini bu kaynağın çıktığı yerde (Balık) (bira) (Salatalık) olmak üzereli kişi (12) EURO olmak üzere yemeğimizi toplu olarak yedik sonra göl içersinde gruplar halinde (gongol) turu yaptık. Burada bulunan tarihi kiliseyi gezdik, gördük. 24 Temmuz 2018 saat: (15,45)’de buradan hareket ederek tekrar (OHRİD)’e güle oynaya geldik. Saat (18,30) civarında (OHRİD) meydanında (OHRİD) gölünde toplu olarak tekne turu yaptık. (44) kişilik kafileden (42) kişi bu tura katıldı. (OHRİD) gölü çevresinde (1,5) saatlik tekne turu yaptık. Geminin içersinde çaylarımızı yudumladık, Tur yaparken tura katılan arkadaşlarımız çok neşeliydi. Göl içersinde akşam serinliğinde güneşin göl içersinde batışını izledik.

            Tekne turunda gemi içersinde ne yaptınız derseniz? Geminin içersinde hem çaylarımızı yudumladık, hem de neşeli bir biçimde ATATÜRK’ün sevdiği (VARNA) türkülerini, İzmir marşını, İzmir’in dağlarını, gençlik marşını söyleyerek güle oynaya göl turunu bitirdikten sonra limana geldik. (1-2) saat serbest zaman sonrası saat: (20,45)’de (LADY TRAVEL)’in şirketin verdiği (BALKAN GECESİNE) diğer gruplarla beraber katılarak (OHRİD)’in en meşhur bölgesinde, merkezinde bir lokanta da şirketin verdiği (Et, tatlı, salatalık) olmak üzere akşam yemeğini geziye katılan tüm gruplarla beraber müzik eşliğinde güle oynaya lokanta da yiyip-içtik. Toplu olarak şarkılar-türküler söyleyip, diğer gruplardaki arkadaşlarla beraber (Horonlar) teptik.

            Saat: (23,00) sıralarında akşam yemeğini bu yerde yedikten sonra otelimize, yani (MİLENYUM PALAS)’a gece (12,30) civarında geldik. İkinci günü akşamı Otelimiz de kaldık, sabah saat: (7,30)’da kalkmak üzere.

            25 Temmuz 2018 Gezi Programımız gereği (7,30)-(9,30) arası sabah kahvaltımızı yaptık. Arnavutluk (TİRAN) yoluna doğru yolumuza çıkmak üzere… Arnavutluğun başkenti (TİRAN)’a (2-3) saat sonra vardık. Arnavutluk ülkesi Avrupa’nın en fakir ülkelerinden biridir. Makedonya Arnavutluk sınırında pasaport kontrolleri ve vizeleri aldıktan sonra (2) saat falan sürdü yolculuğumuz. Tiran’a vardık.

           

İsmet ARSLAN diğer köşe yazıları
 1  2  3  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 3 sayfa var.
Bu kategoride 22 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
Horoz İlçeler Gazetecilik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web