Denizli 37°C
09 Temmuz 2020 - Perşembe
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
İsmet   ARSLAN

BALKAN TURU ANILARIM VE GEZİ NOTLARIM:

BALKAN TURU ANILARIM VE GEZİ NOTLARIM:

6.Bölüm

                                                                                                                                   

İzlerini Saray Bosna’yı gezerken caddelerde gördük, hatıra kalsın diye resimlerini bile çektik.

             Saray Bosna’da Adil Durak Bey camisini, Çarşı BAŞIYI, Kurşunlu medresesini, Hüsrev Bey camisini gezdik. Bu cami görülmeye değerdir. Bu caminin içini ve dış bölgelerini gezdik.

             Değerli okurlar; Bosna Hersek Cumhuriyetinin en büyük özelliği, Osmanlı İmparatorluğu’ndan kalma eserlerin çokluğu bizleri büyüledi. 1.nci Dünya savaşının çıkmasına sebep olarak, Bosna Hersek Cumhuriyeti’nin PRENSİ (FERDİNANTIN) bir Sırplı tarafından öldürülmesi, savaşın çıkmasına neden olmuştur.

             Saray – Bosna’dan saat; (14,00) civarında, Sırbistan’a gitmek üzere yola çıktık, önce Sırp kontonuna doğru yola devam ettik, keçi köprüsünü geçtik. Bu bölgede yetişen (Monratlar) İtalya’ya gidiyormuş. Saat; (15,30) civarında yol üzerinde (30) dakikalık ihtiyaç molası verildi. Yeşillikler içinde bulunan (VİASANİCA’ DA) toplu olarak çay içtik. Ne gördük dersiniz? Köyde kahvehane çay bardakları ile çay içtik, Tıpkı Türkiye’de olduğu gibi. Garson çay bardaklarını masalardan toplarken, hem parasını aldı. Hem de her çay bardağının fişini herkese verdi. 1. Çay bardağı (1) Euro olarak içtik. Ben biraz duygusal bir insanım. Garsonu çağırdım; (Bu çayların fişini hemen kesmek zorun damısınız?) dedim. Garson bana evet abi mecburuz dedi. Ne kadar güzel bir olay dersiniz? Bizim ülkemizde’de böyle bir uygulama olsa ne güzel olur? Dedim, kendi kendime….

             Tekrar yolumuza devam ettik. Rehberimiz Sırbistan Cumhuriyeti ile ilgili bilgileri bize anlattı. Sırbistan Cumhuriyetinin nüfusunun (7.500.000) olduğunu anlattı. 1 EURO (118) DİNAR olduğunu açıkladı.

             Sırbistan’ın dini? (Hıristiyanlık) sancak Bölgesinde Müslümanlarda yaşamakta olduğunu söyledi.

             Sırbistan Cumhuriyeti (3) bölgeden meydana gelmiş bir ülkedir. Tarım ve Hayvancılık çok gelişmiştir. Sırbistan toprakları geniş ovalardan meydana gelmiştir. Gece hayatı Sırbistan’da çok önemliymiş, Sırplar eğlenceyi, eğlenmeyi çok seven bir millettir.

               Sırbistan Milli şairimiz ( Mehmet Akif ERSOY’UN) memleketi imiş, ERSOY’UN Sırbistan (İPEKLİ) yöresindenmiş.

             Şu anda Sırbistan’ın Başkenti (BELGRAT) şehri (1524) yılında, Kanuni Sultan SÜLEYMAN tarafından işgal edilerek alınmış bir şehirdir. Sırbistan’ın en zengin bölgesinin (VOLVADİN) bölgesi olduğunu bizlere Rehberimiz anlattı.

             Sırbistan Başkenti ( Belgrat)’ın nüfusunun (1.650.000) bin nüfusu olduğunu öğrendik.

             Belgrat şehrini gezdiğimizde şehrin planlarının çok güzel olduğunu gördük, yollar düzgün. Belgrat içinde (64) adet geniş parkların var olduğunu gördük. Belgrat şehrinde bir tek cami varmış, diğer camiler yıkılmıştır. Halkın okuma oranı yüksektir. Bu ülkede okumak mecburmuş, yıllardır gerek (A.B.D.) ve Avrupa ülkeleri bu ülkeye Ambargo uygulamışlar, Bu ülkede (Eşek) sütü Anne sütünden (%80) şifalıymış bunu öğrendik. Tuna nehri Almanya kara ormanlardan doğup, (750) km uzaklıkta (11) ülkeden geçerek (KARADENİZ’E) döküldüğünü öğrendik. Belgrat şehri yakınlarında en heybetli bölgeden geçen (TUNA) nehri üzerinden geçtik. Belgrat yakınlarında Sırbistan’dan Türkiye’ye getirilen inekleri, sığırları gördük.

             Volvadino’ nun Başkenti (MOLVONİTA)’da Sırplar ve Macarlar yaşıyormuş, Bu bölgede her türlü ekonomik ürünler yetişiyormuş. Belgrat’ta Tuna’yı besleyen kanalları gördük.

             29 Temmuz 2018’de Volvodina (kalesini gezdik) ( şairler kalesi) ismini almış, şairlerin anıtlarını gördük. Burada bulunan tarihi (MÜZE)’yi gezdik. Volvadina kalesinin çevresinde savaşlardan kurtulmak için tuna nehri kenarında yer altından ulaşım sağlanmış bu yerleri toplu olarak gezerek gördük.

  İsmet ARSLAN

İsmet ARSLAN diğer köşe yazıları
 1  2  3  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 3 sayfa var.
Bu kategoride 29 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web