Denizli 36°C
21 Temmuz 2018 - Cumartesi
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Hüsamettin TAT

AZMİN VE ÇALIŞMANIN ZAFERİ

Yaptığım çalışmalarımda, yazdığım yazılarımda hep öne çıkardığım bir konu, kız çocuklarının okutulması ve mesleğini eline alarak kendi ayakları üzerinde durmalarını konu ederek her ortamda gündeme getirmişimdir ve getirmekteyim.

Belirli yaşa gelen, çalışan veya çalışmayan insanlara okumalarını tavsiye ettiğimde herkesin kendine göre birer bahanesi olmakta. Kimi yaşının geçtiğini, kimi ise şimdiden sonra okusak ne olacağız gibi itirazlarla kendilerini savunduklarını görmekteyim. Halbuki insanoğlu hayatta her şeyle karşılaşmakta, eşler arasında ayrılık olmakta, ölüm olmakta o, yüzden insanların bir mesleği ya da geliri yoksa rezil olmakta çareler aramakta, okumadığına ve bir işe girmediğine pişman olmakta. Zaman geçtikten sonra gelip benden özür dileyerek “keşke senin dediğinde okumuş olsaydım, ya da bir işe girmiş olsaydım, şimdi şu durumumdan daha iyi olurdum” diyerek pişmanlıklarını dile getirmektedirler.

İşte böyle bir örnek ve başarıdan başarıya koşan bir kadın. Kendi sorunlarını hallettiği gibi, kendi ayakları üzerinde durduğu gibi hemcinslerine ve yardım etmeye uğraşan bir kadın Gülay Tuyji.

 Gülay Tuyji genç yaşta eşinden ayrıldıktan sonra iki çocuğu ile baş başa kalmış, çocuklarını okutabilmek için çareler arayarak önce okul yönetimine başvurmuş, okul yönetimi onu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yönlendirmiş ama Gülay hanım ileride çocuklarım “annem bizi sosyal yardım parasıyla okuttu “ demesinler diyerek vakıftan yardım almaktan vaz geçip çeyiz işlerini bildiğinden evinde genç kızlara çeyiz işleyerek başlamış hayatını kazanmaya. Daha sonra valilikten kadınlara yönelik kredilerin verildiğini öğrenerek valiliğe müracaat eder. O’ zamanın valisi Yavuz Erkmen Gülay hanımda ki atılımı ve azmi görünce valinin desteğini de alan Gülay Hanım valilikten istemiş olduğu araba kredisini alarak, yaptığı işlentileri ve çeyizleri arabası ile müşterilerine götürerek pazarlamaya başlar.

İşlerini geliştirmiş ve yoluna koymuştur. Annesinin “kızım sen dükkân açmalısın ve çalışmalarını dükkânda sürdürmelisin” önerisi üzerine Belediye İşhanı’nda dükkânını açan Gülay hanım, işlerini genişleterek kendisi gibi eşlerinden boşanan ve çalışmak isteyen çaresiz kadınlara örnek teşkil ederek kendi ayakları üzerinde durmayı ve çocuklarını yetiştirmeyi başarmıştır.

Şimdi hayali kendisi gibi çaresiz kalan, kendi ekmek paralarını kazanmak isteyen, kendi ayakları üzerinde durmak isteyen kadınlara belirli fabrikalarla anlaşarak, onlara iş servisi yaparak evlerinde çalışmalarını sağlamak ve eşlerine muhtaç olmadan hayatlarını sürdürmeleri hususunda yardımcı olmaktır.

Diğer taraftan Baklan Tanıtım, Eğitim, kültür ve sanat Faaliyetleri Güzelleştirme ve Geliştirme Derneği adına Gülay Tuyji ve kızı Rabia Tuyji’nin tasarlayıp hazırladığı Baklan Yaşam Merkezi (Huzur Evi) yararına 19 Eylül 2017 Salı günü saat 20-23 arasında Giza Plaza Düğün Salonun da (Pamukkale yolu üzeri Abalıoğlu Yem sanayii çaprazında) yapılacak olan Bornoz Defilesi ’ne tüm Denizli halkını davet etmektedirler. İrtibat Telefonu 0543 280 6972- 0258 268 6854 den bilgi almak, davetiye almak ve katılmak için tüm Denizli halkını bu etkinliğe davet etmektedirler. Davetiyeler 20 TL olup bir davetiye ile iki kişinin etkinliğe katılabileceğini bildirerek Denizli’de ki tüm halkın Huzur Evi’ne yapılacak katkıya destek vermelerini istemektedirler.

Denizli halkının da Gülay Hanımın bu yardım defilesine duyarsız kalmayacağını ve defileye katılarak destek vereceğini ummaktayım.

Ne mutlu kendi ayakları üstünde duran ve kimseye muhtaç olmadan çocuklarının rızkını kazanan, devlete verdikleri vergilerle destek olmaya çalışan annelere. Örnek insan Gülay Hanım kendi ayaklarının üzerinde durduğu gibi yapacağı etkinliklerle de Huzur Evi’n de yardımcı olmaya çalışmaktadır ne mutlu. Azmin ve çalışmanın zaferi bu olsa gerek  

Hüsamettin TAT diğer köşe yazıları
 1  2  3  4  5  6  7  8  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 8 sayfa var.
Bu kategoride 74 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
Horoz İlçeler Gazetecilik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web