Denizli 16°C
04 Aralık 2020 - Cuma
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Aysun GÜVEN

AZERBAYCAN'IN NESİ VAR?

AZERBAYCAN'IN NESİ VAR?

 

Uçaklardan atılabilen yarım ton ağırlığında bombalardan;  zırhlı araçlar, makineli tüfekler, uzun menzilli bomba atarlar, piyade tüfekleri içi susturucular, kamalar, süngüler, özel bıçaklar bu fabrikaların üretemeyeceği hiçbir şey yok.

 

Askeri konularda uzmanlaşmış blog sitesi Oryx, savaş bölgesinden seçilen teyit edilmiş fotoğraf ve videolardan derlediği verilerin, Ermenistan'ın 185 tank, bir SU-25 savaş uçağı, dört İHA ve 451 askeri araç kaybettiğini gösterdiğini belirtti.

 

Aynı siteye göre, Azerbaycan ise 22 tank, bir helikopter, 25 İHA ve 41 zırhlı askeri araç kaybetti.

İHA' ları fazla olanın karşı tarafa daha çok zarar verdiğini kanıtlayan,  Azerbeycan sahip olduğu İHA'ların sayısını ise "Yeterince var " diyerek geçiştirdi.

 

Yüksek irtifadan ve uzaktan görev yapabilmesi İHA'nın en büyük avantajı. Sesi yerden duyulmuyor, çoğu zaman görülmüyor bile. Sistem sadece havadaki İHA'dan ibaret değil. Yer kontrol istasyonları, yer veri terminalleri ile bütünlük oluşturuyor.

 

1990'larda Azerbaycan'ın aldığı yenilgide topraklarının yüzde 13'ünü kaybettiğini, 26 bin kişinin öldüğünü, 800 bin kişinin de evlerinden olduğunu hatırlarsak Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in zafer dolu konuşmasındaki coşkuyu daha kolay anlayabiliriz. Son söz; Benjamin Franklin dediği gibi "Savaşın iyisi, barışın kötüsü yoktur.

 

Aysun GÜVEN diğer köşe yazıları
 ‹  1  2  3  4  5 
Şuan 5 sayfadasınız, toplam 5 sayfa var.
Bu kategoride 46 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web