Denizli 27°C
27 Ekim 2020 - Salı
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Emine  Çoruk

AYDIN-KUŞADASI

 

Kuşadası, Türkiye’nin Aydın şehrine bağlı turistik bir ilçesidir. Ülkemizde, ailemizle ya da arkadaşlarımızla gidebileceğimiz, tatil deyince aklımıza gelen ilk turistik yerlerin başında geliyor. Gezilerimde, gezdiğim gördüğüm ve etkilendiğim yerleri sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Yine defalarca gittiğim ve her defasında keyif aldığım Kuşadası’ndan bahsetmek istiyorum.

Kuşadası fazla büyük bir ilçe olmamasına rağmen içinde ve çevresinde gezilip görülmesi gereken yerler oldukça fazla. Kuşadası ve adanın yer aldığı körfez, eski çağlardan bu yana pek çok farklı medeniyete ev sahipliği yapmış. Bu nedenle bölgede ziyaret edilebilecek pek çok tarihi alan bulunmaktadır. Tarihi zenginliği, yeşil ve mavinin iç içe geçtiği doğal güzelliği, tabiatı ile her yıl binlerce turistin ziyaretine ev sahipliği yapmaktadır.

 

Her yıl turistlerin ilgi odağı olan Kuşadası’nda ilk ziyaret edilecek olan yerlerden biri olan Güvercin Ada Kalesi, Mora isyanı sırasında, kenti olası saldırılardan kurtarmak için Barbaros Hayrettin Paşa tarafından yaptırılmıştır. Geçmişi 1830’lu yıllara kadar dayanan bu tarihi kale, Kuşadası’nın tarihi değerlerinden biridir. Güvercin Ada Kalesi’nin etrafında adayı çevreleyen surlar yer alıyor. Kalenin özellikle akşamları, ışıklandırılmış görüntüsüyle harika bir manzara oluşturuyor. Kaleye 1950’li yıllara kadar insanlar yalnızca sandallarla ulaşılabiliyormuş. Daha sonra mendirekle karaya bağlanan adaya yaz sezonu boyunca sürekli turlar düzenlenmiş.

 

Mutlaka gidilmesi gereken yerlerden birisi de Kuşadası’nın simgesel yapılarından biri olan Kaleiçi tarihi kale kapısının arkasında bulunan büyük bir çarşı. Oldukça otantik bir görüntüye sahip olan Kaleiçi’nde tarihi evler ve Arnavut kaldırımlı sokaklar bulunuyor. Kuşadası’nı tanımak, tarihi yapısını anlamak için Kaleiçi’ni mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Gezilecek yerler listesinde olan, Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı’nda dilerseniz konaklama imkânı da bulabilirsiniz. Kuşadası mutfağının enfes lezzetlerini tatma imkanını da kervansaray restoranda bulabilirsiniz.

 

Avuç içinde birkaç siyah güvercin ile bir beyaz güvercin bulunan el heykeli de Kuşadası’nın önemli sembollerinden biri. Denize nazır manzarasıyla heykel İsmail Cem Dostluk ve Barış Meydanında yer alıyor. Ziyaretçilerin ve fotoğrafçıların ilgi odağı olan el heykelinin gün batımında oluşan muhteşem manzarasını mutlaka fotoğraflamanızı tavsiye ederim.

Ünlü heykeltıraş Necati Korkmaz’ın eserlerinin sergilendiği Türkiye’nin ilk mikro minyatür müzesi Kuşadası’nda Cami Kebir de yer alıyor. 2018 yılında ziyarete açılan müzede, dünyanın en küçük sanat eserleri sergileniyor. Yaklaşık 40 eserin bulunduğu müzede dünyanın en küçük Kuranı Kerimi, saç telinin üzerine yazılmış besmele ve dünyanın en küçük biblosu gibi ilginç eserler bulunuyor.

Muhteşem bir manzaraya ev sahipliği yapan, Köse dağı üzerinde yer alan Sevda Tepesi fotoğraf tutkunları için, Ege denizinin muhteşem manzarasını fotoğraflayıp anı ölümsüzleştirebilir.

Kuşadası, yazın kavurucu sıcağından biraz olsun uzaklaşıp serinlemek için tatilcilerin çoğunlukla tercih ettikleri bölgelerden. Denize girebilmek için çok fazla plaj seçeneği olan Kuşadası’nda bulunan plajlardan bazıları; Long Beach (Uzun Plaj), Sevgi Plajı, Kuştur Plajı, Kadınlar Plajı, Papaz Hamamı Plajı, Yılancı Burnu Plajı, Pamucak Plajı, Şehir İçi Plajıdır.

 

Güzel ülkemin güzel insanları, doğal ve tarihi güzellikleri saymakla bitmeyen Kuşadası’nın bir bölümünü ve gezip gördüğüm yerleri sizlerle paylaşmak istedim.                                                                                                                                                

Sevgiyle, hoşça ve güzelliklerle kalın…

 

Emine Çoruk diğer köşe yazıları
 1  2  3  4  5  6  7  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 7 sayfa var.
Bu kategoride 68 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web