Denizli 35°C
21 Ağustos 2019 - Çarşamba
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Seda Ündeyici

AŞI İLE SAĞLIKLI ADIMLAR ATALIM!

AŞI İLE SAĞLIKLI ADIMLAR  ATALIM!

Aşı, insanları ve hayvanları hastalıklardan kaynaklanan kötü sonuçlarından koruyan, geliştirilmiş biyolejik maddelere “aşı” denir.Aşı; virüs, bakteri  gibi mikropları hastalık yapmadan veya mikropların oluşturduğu zehirlerin etkilerini ortadan kaldırır.

Aşılar, hastalıklara yakalanmadan önce kişilere uyguladıktan sonra  bağışık kazanmak için verilir. Vücudumuzda savunma mekanizmamızı  uyararak, hastalık oluşturan toksinleri yok eden koruyucu maddelerin oluşmasını sağlar. Bu şekilde aşılanan  kişi hastalıklara karşı bağışıklık direnci oluşmuş olur. Bu oluşan bağışıklık direnci genellikle ömür boyu vücudumuzda kalır ve hastalıkların etkenleri ile karşılaştığımızda onu etkisiz hale getirmek için savaşır.

Genelde duyduğumuz ve uygulanan aşılardan biraz bahsetmek istiyorum. Karma aşı; difteri, tetenozve boğmacadan korur. Su çiçeği  aşısı, su çiçeği hastalığından korur. Hepatit B aşısı, Hepatit  B’ ye bağlı  B tipi sarılıktan , Hepatit A aşısı ise karaciğer ve siroz hastalığından korur. Hib aşısı menenjit, zatürre  ve orta kulak iltihabından  BCG aşısı veremden, KKK aşısı ise kızamık  ve kabakulaktan  korur.Aşılanarak  bağışık hale gelmiş toplumlar, hastalıkların yayılmasına karşı direnç gösterir.  Aşıların zamanında  ve belli aralıklarla uygulanması  gerekmektedir. Çocuklarımızı aşı takvimine göre belirtilen aralıklara göre aşıları yaptırmalıyız. Bütün çocuklar doğar doğmaz aşı takvimine göre aşılanmaya başlanılmalıdır. Eğer aşıları tamamlanmamış  ise önceki aşı dozlarının tekrar yapılmasına gerek yoktur. Aradan uzun yıllar  geçse dahi, aşılanmaya bırakılan yerden devam edilmelidir. Aşılar yapılmamış ise önlenebilir hastalıkların sıklığı artar. Bunun için eksik aşılı çocuk belirlediğinde, yaşına  uygun aşılar tamamlanmalıdır.

Aşılar sadece çocuklar için değildir. Bağışık olmayan tüm yetişkinler yaşlarına uygun olarak tetenoz, grip,  pnömokok, difteri hastalıklarına karşı aşılanmalıdır. Hastalık açısından riskli ülkelere seyahat edecekler ise gerekli  aşıları yaptırmalıdırlar. Sağlık çalışanlarının bulaşıcı hastalıklar ile karşılaşma risklerinin yüksek olması sebebiyle, hizmet sundukları hastalara ve ailelerine hastalığı bulaştırma risklerinin ortadan kalkması için aşılanmaları özellikle önemlidir. Aşı uygulamaları, aile sağlığı merkezlerinde ve hastanelerde yapılmaktadır. Aşı takviminde yer alan aşılar Sağlık Bakanlığı kurumlarında uygulanmaktadır.

Sağlıklı bir gelecek için, sağlıklı adımlar için aşı yaptıralım.

 

Seda Ündeyici diğer köşe yazıları
KURBANLIK2019-08-02 13:24:07
ISIRAN ŞİFA2019-07-26 11:36:31
ŞİFA DEPOSU2019-07-12 09:50:28
EKMEK POŞETİ KLİPSİ2019-07-05 11:01:29
AVOKADO MUCİZESİ2019-06-21 10:56:17
BABALARIN GÜNÜ2019-06-14 09:45:34
 1  2  3  4  5  6  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 6 sayfa var.
Bu kategoride 51 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
Horoz İlçeler Gazetecilik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web