Denizli 34°C
18 Eylül 2020 - Cuma
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Saliha  Dervişoğulları

Arkadaş sevgisi

İki arkadaş İstanbullu idi. Aynı mahallede büyümüşler, aynı okulları bitirmişler, çoğu günlerde hep bir araya gelmişlerdi. Sadece yedikleri ayrı giderdi. İki evin ayrılmaz ikizleri gibiydiler. Onlar akşam olunca birbirilerini aramadan duramazlardı. Üniversite tahsili için bile aynı okulu kazanıp iktisat bölümüne kayıt yaptırdılar. Şakalaşırlar ama asla, birbirine darılmayan arkadaştılar. Kazım arkadaşı İhsan’a göre daha kumral ve sıcakkanlıydı. Ali İhsan ise heyecanlı bir tipi vardı. İçte ve dışta birbirilerini tamamlar ve gerçek bir arkadaş sevgisi içindeydiler. Kaderleri bile onları, savaş anında bile birbirinden uzak bırakmadı. Birlikte olmak için Allah’a çok dua etmişlerdi. Gönüllü olarak yazıldıkları askerlik şubesi onları yedek subay talimlerini tamamlamak üzere Selimiye kışlasına gönderdi. Birkaç aylık talimden sonra 20.ci Alay 4.tabur 12.bölük takım komutanı olarak göreve atandılar.

Kazım ve Ali İhsan birlikleri ile beraber Çanakkale Zığındere Cephesine ulaştılar. Yorgun düşen diğer birliklerin yerine geçeceklerdi. Karşılarında ise her türlü imkâna sahip çok sayıda İngiliz askerleri vardı.  Türk birlikleri, düşmanın hiç beklemediği bir anda taarruza kalkıyor, onlara hiç beklemediği zayiatlar verdiriyorlardı. İngilizler de onların taarruzuna toplarla ve makineli tüfeklerle karşılık veriyorlardı.

Savaşın çok kızıştığı günlerden biriydi. 20. Alay, 33. Alay’ın yerini alarak süngü hücumuna kalkmıştı.  Bir ara Ali İhsan, arkadaşı Kazım’ın kanlar içinde yere yuvarlandığını gördü. Sanki kendi vurulmuş gibi o da acı çekmeye başladı. Bu acıyla birçok düşman askerini yere devirdi. Fakat düşmanın makinalı tüfekleri, birliğin ilerlemesine fırsat vermiyordu. Bir emirle siperlerini bir adım geriye çektiler. Başlarını siperden  bir saniye çıkarmaları mümkün değildi. Başlarını kaldırsalar üzerlerinden binlerce mermi geçiyordu. Ali ihsan Bölük komutanının yanına giderek ”Bana izin verin komutanım arkadaşımın yanına gidip onu alıp getireyim’’ dedi. Komutan ’’Sen delirdin mi oğlum? Arkadaşın delik deşik olmuştur, ölmüş olmalı gitme, gitmeye değmez?” diyerek yüzüne acı acı baktı baktı. Kendi hayatını tehlikeye atmasını istemiyordu. Ali ihsan komutanına ısrar etti. “Ne olur komutanım! Müsaade edin gideyim” diyerek yalvarır gibi konuşmaya başladı. Komutanı dayanamadı ve “Tamam git o zaman’’ dedi. Ali ihsan bir yıldırım gibi siperden fırladı korkunç kurşun yağmurunun altında canından çok sevdiği arkadaşı Kazım’a ulaştı. Onu sırtına aldı ve geldiği gibi, gerisin geri siper yerine yuvarlandılar.

Bölük komutanı Kanlar içindeki Kazım’ı muayene etti. “Ben sana gitme, hayatını tehlikeye atma demiştim. Çünkü ruhunu Allah’a teslim etmiş şehit düşmüş” dedi. Değdi komutanım onu gidip getirmeye inanın ki değdi. Yanına ulaştığımda arkadaşım sağdı. Onun son sözlerini duymak bütün her şeye değerdi. Ölmeye bile değerdi komutanım.” O bana “Seni bekliyordum Ali İhsan. Sonuna kadar dayandım. Geleceğini biliyordum Beni burada düşmanın eline bırakmayacağını biliyordum Sen benim inandığım gibi vefalı çıktın. Allah senden razı olsun kardeşim Allah’ım bu arkadaşımı bana ahirette de arkadaş yoldaş eyle!” dedi. Gözyaşları için de “Komutanım bu sözleri duymak her şey değmez mi? Bunları duymak bana inanın yetti” diyerek cevap verdi.

Aradan fazla bir zaman geçmedi. Kendisi de Sarı Tepe’de şehit düştü. Böylece dünya da birlikte olduğu arkadaşı Kazım’ı ahirette yalnız bırakmadı. Gerçek arkadaşlık iki bedende bir ruhtur. Keşke bütün sevgiler, dostluklar böyle olsa, insanlar birbirilerini sevse, bütün bir toplum huzura kavuşsa, milletimiz adına özlediğimiz manzaralar hep böyle karşımıza çıksa. Allah birbirimizi bize, hep böyle sevdirse. Dostluklar böyle ölümsüz olabilse.

Tüm şehitlerimize Allah rahmet eylesin. Tüm şehit Ailelerine de baş sağlığı dileyerek sabırlar diliyorum. Tüm askerlerimizi Rabbim korusun ve başımızdan eksik etmesin. Vatanımız bölünmesin.

Saliha Dervişoğulları diğer köşe yazıları
HAYATIN KANUNU 2020-09-17 11:21:25
YAŞLILIK (2)2020-08-26 11:09:01
YAŞLILIK2020-08-25 11:44:51
KADINLARIMIZ 2020-08-20 10:20:26
ALDATMAK 2020-08-13 11:19:51
YOĞURT DEYİP GEÇME2020-07-21 09:44:35
DUYARLI OLMAK 2020-07-20 13:05:28
 1  2  3  4  5  6  7  ...  16  17  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 17 sayfa var.
Bu kategoride 164 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web